Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 15 luty 2017 19:33

Grupa Wyszehradzka: wspólnie przyciągniemy turystów z Azji

Napisane przez AG
Przedstawiciele krajów Grupy Wyszehradzkiej po podpisaniu protokołu ze spotkania na najwyższym szczeblu Przedstawiciele krajów Grupy Wyszehradzkiej po podpisaniu protokołu ze spotkania na najwyższym szczeblu AG

Cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej będą wspólnie promować się na dalekich rynkach i walczyć o turystów z Azji i Stanów Zjednoczonych.

Delegaci czterech państw Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Polski, Słowacji i Węgier) podpisali dzisiaj w Warszawie Plan Marketingowy na 2017 rok. Dokument podpisali: Dokument podpisali: Emese Boros z Węgierskiej Agencji Turystycznej,p.o prezesa POT Bartłomiej Walas, Ivana Magatova odpowiedzialna za turystykę w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej, Monika Palatkova z CzechTourism. Plan zakłada on między innymi wspólne wydatkowanie na promocję 315 tys. euro. Aż 122 tys. Euro (30 proc. ze środków węgierskich) będzie przeznaczone na działania promocyjne w Stanach Zjednoczonych, 76 tys. - w Rosji.
Podstawowe obszary wspólnych działań to między innymi:
- współpraca w dziedzinie promocji – udział w targach turystycznych (między innymi poprzez organizację wspólnych stoisk), liczne prezentacje i organizacja wizyt studyjnych (tzw. „study-tourów”) dla zagranicznych przedstawicieli biur podróży, tour-operatorów i dziennikarzy;
- wspieranie współpracy w dziedzinie turystyki przygranicznej, zwłaszcza realizowanej przez regionalne organizacje turystyczne;
- opracowywanie wspólnych projektów w celu zwiększania ruchu turystycznego z krajów trzecich;
- przygotowanie wspólnych produktów turystycznych, które są promowane w krajach trzecich (takich jak np. miasta historyczne, uzdrowiska, agroturystyka, kultura żydowska);
- aktualizacja portalu www.european-quartet.com
- przygotowanie materiałów promocyjnych;
- opracowanie wspólnych badań marketingowych.

Dzień później w konferencji prasowej z okazji podpisania protokołu ze spotkania na najwyższym szczeblu (którego elementem jest wspomniany Plan), udział wzięli: Podsekretarz Stanu w MSiT, Dawid Lasek, Peter Princzinger, wiceprzewodniczący Węgierskiej Agencji Turystyki, Peter Ďurček, sekretarz stanu w słowackim Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego, Klara Dostalova, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Republiki Czeskiej.

Podsekretarz Stanu w MSiT, Dawid Lasek, powiedział m.in.: “Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mogą pochwalić się rosnącym ruchem turystycznym a także wzrostem we wszystkich wskaźnikach dotyczących turystyki. Jeśli chodzi o turystykę przyjazdową z Azji, absolutnym liderem są Czechy - z samych Chin odnotowały imponująca liczbę 300 tysięcy turystów. Dotychczasowa współpraca naszych krajów przynosi wymierne efekty i będziemy ją kontynuować. Na rynkach egzotycznych możemy promować się, jako jedna różnorodna i atrakcyjna destynacja, destynacja bezpieczna. Będziemy budować Dom Marek Środkowoeuropejskich. Jestem przekonany, że jeśli turyści z Azji odwiedzają Pragę - którą nazywamy hubem Europy Środkowej - to mogą też przy okazji odwiedzać pozostałe kraje naszej Grupy.
Przy okazji dzisiejszego spotkania potwierdziło się, że każdy z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej stawia na turystykę, każdy też przygotowuje nowe struktury promocyjne. W Polsce na przykład Dom Terytorialnych Marek Turystycznych od wczoraj jest oficjalnie elementem rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.
Wszyscy uczestnicy dzisiejszego spotkania ustali, że będzie wspólnie negocjować z Komisją UE, by turystyka ponownie znalazła się w strategii działań Unii po 2020 roku, by była traktowana, jako poważna gałąź gospodarki.”

Peter Princzinger, wiceprzewodniczący Węgierskiej Agencji Turystyki, dodał: “Jestem zadowolony ze spotkania, bo potwierdziło się, że we wszystkich krajach Grupy w podobny sposób myślimy o roli turystyki w gospodarce, że podobne zdanie mamy o promocji turystycznej. Jesteśmy konkurentami w tym regionie Europy, ale można zadać pytanie: co jest ważniejsze - konkurencja czy współpraca? Sądzę, że musimy wypracować równowagę i jednocześnie pogłębiać współpracę.”

Peter Ďurček, sekretarz stanu w słowackim Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego, potwierdził: “Jesteśmy konkurentami, ale współpraca powinna przewyższać konkurencję. Wierzę, że tematy, o których dzisiaj rozmawialiśmy nie są zamknięte z chwila podpisania dokumentu. Naszą ambicja jest kontynuacja współpracy, nie tylko marketingowej w ramach grupy, ale i dwustronnej, wymiana dobrych praktyk i doświadczeń.”

Klara Dostalova, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Czech, powiedziała: “Wyniosłam wiele dobrego z naszego spotkania. Wymieniliśmy bowiem doświadczenia, skąd zdobywać środki na rozwój turystyki i promocji kraju, jak przekonywać ministrów finansów, by dotowali turystykę. Rozmawialiśmy również o tym, jak podnosić poziom usług turystycznych."

Obecny na konferencji p.o. prezesa POT, Bartłomiej Walas, powiedział: “Podstawowymi rynkami dalekimi są dla nas: Chiny, kraje azji Południowo-Wschodniej, Japonia a następnie Stany Zjednoczone i Rosja. Będziemy również prowadzić działania w Kazachstanie i na Białorusi.”

Na pytanie przedstawiciela portalu WaszaTurystyka.pl o likwidację zagranicznych ośrodków przez Węgierską Agencję Turystyki (czytaj TUTAJ), Peter Princzinger, odpowiedział w kuriozalny (dyplomatyczny sposób): “To nie likwidacja, tylko reorganizacja. Zamiast w 16 krajach, w których mieliśmy ośrodki turystyczne, będziemy się teraz promować w 132, w których mamy ambasady. Obowiązki promocyjne przejmą pracownicy ambasad. W przyszłym roku zbudujemy Narodowe Centrum Marki. Co roku czterokrotnie podwyższamy budżet przeznaczany na promocję turystyki.”

Z kolei zapytany przez przedstawiciela portalu WaszaTurystyka.pl, o dalsze losy promocji turystyki słowackiej po likwidacji Słowackiej Agencji Ruchu Turystycznego (czytaj: TUTAJ), Peter Ďurček, odpowiedział w podobny sposób: “To nie likwidacja, to reorganizacja. Co prawda, Słowacka Organizacja Ruchu Turystycznego przestała istnieć, ale większość ludzi w niej pracujących przeszła do sekcji turystyki w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego. Ta sekcja przejęła obowiązki SACR i jestem przekonany, że zachowamy ciągłość pracy SACR. W budżecie mamy zapewnione pieniądze zarówno na promocję całego kraju, jak i poszczególnych regionów. Turystyka nie będzie zapomniana.”