Ponad 4 mln turystów odwiedziło Poznań w 2023 roku

fot. Macb3t /pixabay

Nieco ponad 4 mln osób przyjechało do Poznania w 2023 roku. Blisko milion z nich skorzystało z oferty poznańskich hoteli, które dzięki temu zanotowały najlepsze obłożenie w historii. Tak wynika z danych zebranych przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną (PLOT) w ramach Poznańskiego Barometru Turystycznego.

PLOT zaprezentował coroczne wyniki badań turystycznych prowadzonych od 2012 roku w ramach Poznańskiego Barometru Turystycznego. Łączna liczba osób odwiedzających Poznań szacowana jest na 4,03 mln osób, w tym 968 tys. to osoby korzystające z noclegu. Tak wynika z danych dostarczonych przez firmę Selectivv, która monitoruje ruch telefonów komórkowych.

Obłożenie poznańskich hoteli sięgnęło w 2023 roku 63,4 proc. (dane firmy STR) i jest najlepszym wynikiem w historii. Przed pandemią w 2019 roku wyniosło 60,8 proc. Dane te potwierdzają wyniki z Głównego Urzędu Statystycznego, według których w 2023 roku sprzedano w Poznaniu 1,39 mln noclegów.

Wśród turystów zagranicznych najwięcej było turystów z Niemiec (21 proc.), Stanów Zjednoczonych (15 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (11 proc.). Na uwagę zasługują wysokie wzrosty przyjazdów turystów z Włoch (wzrost o 32 proc.) oraz Hiszpanii (wzrost o 41 proc.). W 2023 roku bardzo dobre wyniki osiągnęły poznańskie atrakcje turystyczne i muzea.

Prym wśród atrakcji wiodą Termy Maltańskie, z których usług skorzystało 2,11 mln osób. W Nowym ZOO zameldowało się 417 tys. osób, w Starym ZOO 337 tys., a w Palmiarni 260 tys. Z kolei najpopularniejsze muzea to Muzeum Narodowe w Poznaniu z frekwencją na poziomie 134 tys. osób, na drugim miejscu uplasowało się Muzeum Sztuk Użytkowych (127 tys.), a podium zamyka podpoznańskie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (102 tys.).

Nowa współpraca z Tourism Innovation Hub MasterCard

PLOT pochwalił się także podjęciem współpracy z firmą MasterCard i dołączeniem do Tourism Innovation Hub MasterCard, co zaowocuje wkrótce bardzo dokładnymi danymi dotyczącymi wydatków turystów w Poznaniu. Dziś wiemy, że osoby przyjezdne odpowiadają za 35 proc. wszystkich wydatków w mieście, a najwięcej na jedną wizytę, bo aż 271 euro na osobę, wydają Amerykanie.