O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

poniedziałek, 23 styczeń 2017 15:55

Wrocław: poznaj najnowszą historię miasta

Napisane przez AG
Jedna z sal Muzeum Historii Zajezdnia Jedna z sal Muzeum Historii Zajezdnia AG

W sławnej zajezdni wrocławskiej, tej samej, w której w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża, od kilku miesięcy działa Centrum Historii Zajezdnia. To obowiązkowe miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać najnowszą - od 1945 roku - historię Wrocławia i jego mieszkańców.

W budynku przed laty znajdowała się pierwsza zajezdnia tramwajów elektrycznych w mieście. Obecnie zaadaptowano go na nowoczesną placówkę, mieszczącą sale wystawowe, centrum dokumentacji, archiwum i sale spotkaniowe i kino na 50 osób.
Historia tego muzeum zaczęła się od “Pociągu historii”, który jeździł po Dolnym Śląsku i “zbierał” materiały o historii Wrocławia i jego mieszkańców. Następnie, w 2010 roku w mieście zorganizowana została duża wystawa “Solidarny Wrocław” ciesząca się ogromnym powodzeniem - 56 tys. biletów sprzedanych w trzy miesiące. Oba przedsięwzięcia z jednej strony pozwoliły na zgromadzenie wielu eksponatów podarowanych przez ludzi, z drugiej zaś - pokazały na wielkie zainteresowanie najnowszą historią Wrocławia.
Potwierdziły to ostatnie cztery miesiące funkcjonowania muzeum. Od 16 września 2016 roku odwiedziło Zajezdnię 20 tysięcy gości.
Na wizytę trzeba zarezerwować 2 - 2,5 godziny, ale nie będzie to czas stracony. Zgromadzone eksponaty są prezentowane w ciekawy sposób, wystawa ma charakter interaktywny, wielu przedmiotów można dotykać, w wielu miejscach możemy słychać wypowiedzi świadków historii. Tak jest między innymi w autentycznym wagonie kolejowym (produkcji amerykańskiej), którym przywożony do Wrocławia ludzi i dary UNRRA - możemy wysłuchać nagrań pierwszych “nowych” mieszkańców miasta.
Wystawa pokazuje historię miasta od 1945 roku, ale na wstępie jest plastyczne i scenograficzne nawiązanie do przedwojennej świetności Polski i jej Kresów Wschodnich, skąd wielu Polaków zostało zmuszonych przyjechać na tzw. Ziemie Odzyskane. Potem jest krótkie plastyczne przedstawienie czasu II wojny światowej i następuje prezentacja najważniejszych okresów od 1945 roku. A więc czas przyjazdów Polaków zza Buga, ale i z innych regionów Polski, wywózkę sprzętu i maszyn przez Rosjan, szaber, problemy pierwszych mieszkańców (np. żłobek w tramwaju), Wystawa Ziem Odzyskanych, rozwój kultury ale i przypomnienie, że we Wrocławiu właśnie działał jeden z najsroższych w kraju sądów wojskowych. Są przykłady prasy polskiej i prasy zagranicznej, która do Polski docierała sporadycznie i na ogół nielegalnie, jest podkreślona Radia Wolna Europa. U dużej części zwiedzających szczególnie silne emocje wzbudzają fragmenty poświęcone życiu Wrocławian w latach 60 i 70- tych czyli apogeum PRL-u. Pokazany jest sport, architektura, muzyka, sztuka i ich przedstawiciele, ale i typowy pokój z tych lat - z meblościanką, adapterem Bambino, porcelaną z Bułgarii, sprzętem i wyposażeniem, na którego widok w nie jednym oku zakręci się łza (u młodszych wywoła niedowierzanie i śmiech).
Lata 80- to przede wszystkim Sierpień, “Karnawał Solidarności”, stan wojenny (m.in. “bitwa wrocławska z ZOMO), ruch oporu, akcja “80 milionów (“Maluch”z tej akcji), podziemne drukarnie, rola kościoła wrocławskiego. Potem rok 1989 i rozwój Wrocławia po upadku PRL-u, m.in.: “powódź tysiąclecia”, wizyta Dalajlamy, Euro 2012, Wrocław we współczesnej literaturze.
Dużo na wystawie zdjęć i przede wszystkim filmów z poszczególnych czasów.
Po zakończeniu zwiedzania warto zajrzeć do Bistro Zajezdnia (można do niego wejść również z zewnątrz). To bra przypominający te z PRL-u, warto do niego zajrzeć dla serwowanych w nim dań. Fantastyczny żurek, zupa borowikowa, pierogi ruskie oraz z kapusta i grzybami, kopytka - wszystko robione na miejscu i wszystko jak z kuchni babci. Palce lizać!

www.zajezdnia.org
Ceny biletów:
normalny: 10 zł,
ulgowy: 5 zł,
rodzinny: 25 zł, (2 osoby dorosłe i dwoje lub więcej dzieci),
grupowy: 30 zł od grupy (Grupy zorganizowane są zobligowane do zwiedzania z przewodnikiem. Dodatkowa opłata za zwiedzanie z przewodnikiem: 75 zł).