Wrocław: poznaj najnowszą historię miasta

AG

W sławnej zajezdni wrocławskiej, tej samej, w której w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża, od kilku miesięcy działa Centrum Historii Zajezdnia. To obowiązkowe miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać najnowszą – od 1945 roku – historię Wrocławia i jego mieszkańców.

W budynku przed laty znajdowała się pierwsza zajezdnia tramwajów elektrycznych w mieście. Obecnie zaadaptowano go na nowoczesną placówkę, mieszczącą sale wystawowe, centrum dokumentacji, archiwum i sale spotkaniowe i kino na 50 osób.
Historia tego muzeum zaczęła się od “Pociągu historii”, który jeździł po Dolnym Śląsku i “zbierał” materiały o historii Wrocławia i jego mieszkańców. Następnie, w 2010 roku w mieście zorganizowana została duża wystawa “Solidarny Wrocław” ciesząca się ogromnym powodzeniem – 56 tys. biletów sprzedanych w trzy miesiące. Oba przedsięwzięcia z jednej strony pozwoliły na zgromadzenie wielu eksponatów podarowanych przez ludzi, z drugiej zaś – pokazały na wielkie zainteresowanie najnowszą historią Wrocławia.
Potwierdziły to ostatnie cztery miesiące funkcjonowania muzeum. Od 16 września 2016 roku odwiedziło Zajezdnię 20 tysięcy gości.
Na wizytę trzeba zarezerwować 2 – 2,5 godziny, ale nie będzie to czas stracony. Zgromadzone eksponaty są prezentowane w ciekawy sposób, wystawa ma charakter interaktywny, wielu przedmiotów można dotykać, w wielu miejscach możemy słychać wypowiedzi świadków historii. Tak jest między innymi w autentycznym wagonie kolejowym (produkcji amerykańskiej), którym przywożony do Wrocławia ludzi i dary UNRRA – możemy wysłuchać nagrań pierwszych “nowych” mieszkańców miasta.
Wystawa pokazuje historię miasta od 1945 roku, ale na wstępie jest plastyczne i scenograficzne nawiązanie do przedwojennej świetności Polski i jej Kresów Wschodnich, skąd wielu Polaków zostało zmuszonych przyjechać na tzw. Ziemie Odzyskane. Potem jest krótkie plastyczne przedstawienie czasu II wojny światowej i następuje prezentacja najważniejszych okresów od 1945 roku. A więc czas przyjazdów Polaków zza Buga, ale i z innych regionów Polski, wywózkę sprzętu i maszyn przez Rosjan, szaber, problemy pierwszych mieszkańców (np. żłobek w tramwaju), Wystawa Ziem Odzyskanych, rozwój kultury ale i przypomnienie, że we Wrocławiu właśnie działał jeden z najsroższych w kraju sądów wojskowych. Są przykłady prasy polskiej i prasy zagranicznej, która do Polski docierała sporadycznie i na ogół nielegalnie, jest podkreślona Radia Wolna Europa. U dużej części zwiedzających szczególnie silne emocje wzbudzają fragmenty poświęcone życiu Wrocławian w latach 60 i 70- tych czyli apogeum PRL-u. Pokazany jest sport, architektura, muzyka, sztuka i ich przedstawiciele, ale i typowy pokój z tych lat – z meblościanką, adapterem Bambino, porcelaną z Bułgarii, sprzętem i wyposażeniem, na którego widok w nie jednym oku zakręci się łza (u młodszych wywoła niedowierzanie i śmiech).
Lata 80- to przede wszystkim Sierpień, “Karnawał Solidarności”, stan wojenny (m.in. “bitwa wrocławska z ZOMO), ruch oporu, akcja “80 milionów (“Maluch”z tej akcji), podziemne drukarnie, rola kościoła wrocławskiego. Potem rok 1989 i rozwój Wrocławia po upadku PRL-u, m.in.: “powódź tysiąclecia”, wizyta Dalajlamy, Euro 2012, Wrocław we współczesnej literaturze.
Dużo na wystawie zdjęć i przede wszystkim filmów z poszczególnych czasów.
Po zakończeniu zwiedzania warto zajrzeć do Bistro Zajezdnia (można do niego wejść również z zewnątrz). To bra przypominający te z PRL-u, warto do niego zajrzeć dla serwowanych w nim dań. Fantastyczny żurek, zupa borowikowa, pierogi ruskie oraz z kapusta i grzybami, kopytka – wszystko robione na miejscu i wszystko jak z kuchni babci. Palce lizać!

www.zajezdnia.org
Ceny biletów:
normalny: 10 zł,
ulgowy: 5 zł,
rodzinny: 25 zł, (2 osoby dorosłe i dwoje lub więcej dzieci),
grupowy: 30 zł od grupy (Grupy zorganizowane są zobligowane do zwiedzania z przewodnikiem. Dodatkowa opłata za zwiedzanie z przewodnikiem: 75 zł).