Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 18 sierpień 2016 15:49

Polacy niechętnie rezygnują z wakacji

Napisane przez MG
Starożytny Efez Starożytny Efez AG

Według badań dotyczących wakacyjnych preferencji Polaków, przeprowadzonych przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research wspólnie z Travelplanet.pl, w przypadku pogorszenia sytuacji zawodowej rezygnacja z wypoczynku była wskazywana przez badanych najczęściej na 4.-5. pozycji rankingu.

W przypadku dodatkowego dopływu gotówki największy odsetek badanych wskazał, że przede wszystkim udałby się na urlop.
Wśród wydatków, z których badani zrezygnowaliby przede wszystkim w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń, które zmusiłyby do oszczędzania, co czwarty wymienił na pierwszym miejscu zakup samochodu, a co piąty inwestycje. Co dziesiąty zrezygnowałby przede wszystkim z zakupu sprzętu oraz wyjść kulturalnych. Natomiast tylko 9 proc. badanych ograniczyłaby wydatki na wypoczynek. Za to w przypadku dopływu dodatkowej gotówki częściej niż co czwarty ankietowany wydałby ją na wakacje. Samochód natomiast kupiłby tylko mniej więcej co dziesiąty respondent badania.
Według badań SW Research i Travelplanet.pl bariera finansowa to powód, dla którego blisko co drugi respondent rezygnuje z wakacji. Pieniądze to najważniejszy powód niewybierania się na wypoczynek.
Choć ponad połowa ankietowanych jest w stanie oszczędzać przez cały rok, żeby pojechać na wymarzone wakacje, to równocześnie zaledwie nieco ponad 18 proc. rozważa zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na wakacyjny wyjazd. Zaś blisko 60 proc. respondentów odrzuca taką ewentualność.
Travelplanet.pl odnotowuje ogromne zainteresowanie wprowadzonym przed wakacjami sposobem finansowania wypoczynku na raty zero procent. Taki właśnie system największy polski multiagent turystyczny wprowadził w czerwcu wspólnie z BGŻ BNP Paribas. Skąd takie zainteresowanie, skoro Polacy tak niechętnie jeżdżą na wakacje na kredyt?

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, powiedział: “W wypadku rat zero procent nie ma powiększenia kosztów wakacji o koszt tzw. Chwilówki. Równie ważnym powodem są spłaty także po powrocie z wakacji. Odpada więc obawa, że pieniądze pożyczone i wpłacone nawet kilka miesięcy przed wakacjami przepadną gdyby zbankrutowało biuro podróży. Nasze dodatkowe zabezpieczenie to dodawana gratisowo do każdej wycieczki bezpłatna polisa Wakacje 100 Procent, aseukurująca turystów od bankructwa touroperatora.”

Od początku sierpnia Travelplanet.pl dwukrotnie wydłużył czas spłat rat za wycieczki kupowane przez u turystów u tego największego polskiego multiagenta turystycznego. Obecnie spłaca się go w 10 ratach na zero procent. Raty obejmują teraz nie tylko te wycieczki, które rozpoczynają się na miesiąc i krócej przed założeniem rezerwacji.

Radosław Damasiewicz podkreślił: “Ten system cieszy się ogromną popularnością wśród naszych klientów. Zdarzały się problemy ze zdolnością kredytową, zwłaszcza w wypadku rezerwacji rodzinnych. Zbliża się jednak czas rezerwowania wyjazdów egzotycznych i ten problem mógłby się nasilić dla wielu ciekawych świata turystów."

W porównaniu do przeciętnego kosztu, jaki płaci statystyczny polski turysta za letnie wakacje – to ok. 2400 zł na osobę - koszt wyjazdów na drugi koniec świata jest wysoki, choć i tak systematycznie spada. Od jesieni 2015 do wiosny 2016 wynosił on 6750 zł na osobę (w analogicznym sezonie 14/15 było to 7620 zł). Takie egzotyczne wyprawy stają się coraz bardziej popularne ponieważ biura podróży przygotowują oferty zbliżone cenowo do letnich wakacji z górnej półki w basenie Morza Śródziemnego. W systemie 10 x 0% średnia miesięczna rata za przeciętny egzotyczny wyjazd wyniosłaby 675 zł a nie 1350 zł, gdyby trzeba było spłacić ją w 5 ratach.

Damasiewicz dodał: “Chcemy by polscy turyści mieli możliwość zarówno komfortowego rodzinnego wypoczynku jak i poznawania najodleglejszych zakątków świata na takiej samej zasadzie, na której przesiadają się do lepszych samochodów czy przeprowadzają coraz bardziej wygodnych mieszkań. Dwukrotnie dłuższy okres kredytowania to dwa razy mniejsza rata i znacznie zwiększona zdolność otrzymania kredytu w nieoprocentowanych ratach.”