Reklama

Reklama

Reklama

sobota, 30 styczeń 2016 15:36

Prezes POT Rafał Szmytke odwołany

Napisane przez AG
Rafał Szmytke i Dorota Dulińska na 25 leciu PIT Rafał Szmytke i Dorota Dulińska na 25 leciu PIT AG

Minister sportu i turystyki Witold Bańka odwołał prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafała Szmytke. Można było się tego spodziewać po wywiadzie udzielonym WaszejTurystyce.pl przez minister Dorotę Dulińską. Nasz tytuł "Koniec marazmu w departamencie turystyki i w POT" okazał się niezwykle trafny.

W rozmowie z WasząTurystyką.pl, (patrz: Koniec marazmu w POT i Departamencie Turystyki) podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialna za turystykę, Dorota Dulińska, powiedziała m.in.: "Jeżeli chodzi o POT, to bacznie się jej przyglądam. Budżet, którym dysponujemy nie jest ogromny, natomiast POT ma w tym budżecie udział zasadniczy. Jej rolą jest promocja Polski, natomiast ta promocja nie jest do końca efektywna, a sprawdzenie efektywności działania POT to rzecz najważniejsza...
...Jeśli ktoś spełnia się na danym stanowisku i pracę mu powierzoną wykonuje rzetelnie, to nie ma się czego obawiać."

To, w co wielu nie wierzyło, stało się faktem. Nowe wladze resortu nie boją się podejmować niepopularnych decyzji. Praca Polskiej Organizacji Turystycznej, a głównie jej działania promocyjna były mocno krytykowane przez branżę turystyczną i samorządowców. Wielokrotnie ich przedstawiciele dawali temu wyraz na portalu WaszaTurystyka.pl. Mimo to, sprawę jakichkolwiek zmian w POT (personalnych czy choćby zmiany w ustawie o POT) odkładano wciąż w nieskończoność (ukrywaną przez zgrabne sformułowanie "za kilka lat").

Jak widać ocena POT przez nową minister pokrywa się częściowo z opinią branży. Najpierw odwołana została wiceprezes POT, Elżbieta Wąsowicz-Zaborek i czworo doradców prezesa, obecnie sam prezes. Ze słów Doroty Dulińskiej wynika także, że nie wszyscy dyrektorzy ZOPOT-ów mogą spać spokojnie.

O konieczności zmian w POT mówił w rozmowie z WasząTurystyką.pl, Sylwester Pawłowski, prezes Zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego: "Po pierwsze, należy zmienić ustawę o POT i sprecyzować zadania, które stoją przed POT, ROT i LOT.
Po drugie, POT powinien grać rolę koordynatora działań podejmowanych przez ROT-y, z udziałem samorządów wojewódzkich. Obecnie, przedsiębiorcy turystyczni mają niewielki wpływ na decyzje podejmowane względem np. inwestycji w infrastrukturę turystyczną, czy promocji turystycznej regionu, a także na decyzje dotyczące strategii rozwoju. Decyzje podejmowane są kadencyjnie, a nie długofalowo. Oczywiście, są od tego wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę
Po trzecie, konieczna jest współpraca branży turystycznej w regionach. I nie dotyczy to tylko różnych izb i stowarzyszeń turystycznych, ale przede wszystkim przedsiębiorców turystycznych, pozostających poza izbami. A pamiętajmy, że tych jest zdecydowana większość. Muszą się oni porozumieć na przykład co do wspólnych celów promocyjnych." (całość wywiadu patrz: Ustawa o POT do zmiany natychmiast).

O nieuchronności zmian w POT mówili także uczestnicy debaty redakcyjnej - patrz: Debata "WT": pomysł na promocję Polski potrzebny od zaraz.

Jak powiedział WaszejTurystyce,pl, rzecznik prasowy MSiT, Bartosz Zbroja, obowiazki prezesa będzie tymczasowo pełnił wiceprezes Bartłomiej Walas.