Prezes POT Rafał Szmytke odwołany

AG

Minister sportu i turystyki Witold Bańka odwołał prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafała Szmytke. Można było się tego spodziewać po wywiadzie udzielonym WaszejTurystyce.pl przez minister Dorotę Dulińską. Nasz tytuł “Koniec marazmu w departamencie turystyki i w POT” okazał się niezwykle trafny.

W rozmowie z WasząTurystyką.pl, (patrz: Koniec marazmu w POT i Departamencie Turystyki) podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialna za turystykę, Dorota Dulińska, powiedziała m.in.: “Jeżeli chodzi o POT, to bacznie się jej przyglądam. Budżet, którym dysponujemy nie jest ogromny, natomiast POT ma w tym budżecie udział zasadniczy. Jej rolą jest promocja Polski, natomiast ta promocja nie jest do końca efektywna, a sprawdzenie efektywności działania POT to rzecz najważniejsza…
…Jeśli ktoś spełnia się na danym stanowisku i pracę mu powierzoną wykonuje rzetelnie, to nie ma się czego obawiać.”

To, w co wielu nie wierzyło, stało się faktem. Nowe wladze resortu nie boją się podejmować niepopularnych decyzji. Praca Polskiej Organizacji Turystycznej, a głównie jej działania promocyjna były mocno krytykowane przez branżę turystyczną i samorządowców. Wielokrotnie ich przedstawiciele dawali temu wyraz na portalu WaszaTurystyka.pl. Mimo to, sprawę jakichkolwiek zmian w POT (personalnych czy choćby zmiany w ustawie o POT) odkładano wciąż w nieskończoność (ukrywaną przez zgrabne sformułowanie “za kilka lat”).

Jak widać ocena POT przez nową minister pokrywa się częściowo z opinią branży. Najpierw odwołana została wiceprezes POT, Elżbieta Wąsowicz-Zaborek i czworo doradców prezesa, obecnie sam prezes. Ze słów Doroty Dulińskiej wynika także, że nie wszyscy dyrektorzy ZOPOT-ów mogą spać spokojnie.

O konieczności zmian w POT mówił w rozmowie z WasząTurystyką.pl, Sylwester Pawłowski, prezes Zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego: “Po pierwsze, należy zmienić ustawę o POT i sprecyzować zadania, które stoją przed POT, ROT i LOT.
Po drugie, POT powinien grać rolę koordynatora działań podejmowanych przez ROT-y, z udziałem samorządów wojewódzkich. Obecnie, przedsiębiorcy turystyczni mają niewielki wpływ na decyzje podejmowane względem np. inwestycji w infrastrukturę turystyczną, czy promocji turystycznej regionu, a także na decyzje dotyczące strategii rozwoju. Decyzje podejmowane są kadencyjnie, a nie długofalowo. Oczywiście, są od tego wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę
Po trzecie, konieczna jest współpraca branży turystycznej w regionach. I nie dotyczy to tylko różnych izb i stowarzyszeń turystycznych, ale przede wszystkim przedsiębiorców turystycznych, pozostających poza izbami. A pamiętajmy, że tych jest zdecydowana większość. Muszą się oni porozumieć na przykład co do wspólnych celów promocyjnych.” (całość wywiadu patrz: Ustawa o POT do zmiany natychmiast).

O nieuchronności zmian w POT mówili także uczestnicy debaty redakcyjnej – patrz: Debata “WT”: pomysł na promocję Polski potrzebny od zaraz.

Jak powiedział WaszejTurystyce,pl, rzecznik prasowy MSiT, Bartosz Zbroja, obowiazki prezesa będzie tymczasowo pełnił wiceprezes Bartłomiej Walas.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center