LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

poniedziałek, 04 styczeń 2016 09:45

Malbork - rekord liczby turystów

Napisane przez AG
Zamek w Malborku Zamek w Malborku AG

W 2015 roku Muzeum Zamkowe w Malborku odwiedziło ponad 518 tysięcy turystów z prawie 90 krajów.

Jak podała agencja PAP, do tej pory najlepszym rokiem w 55-letniej historii Muzeum Zamkowego w Malborku był 1976, kiedy odnotowano 515 tysięcy gości.

Wicedyrektor placówki Rafał Mańkus powiedział: "Nawet w przedwojennej historii zamku (już od XIX wieku w budowli działało muzeum prowadzone przez Niemców) nie odnotowano nigdy tak dużej frekwencji."

Aż 25 proc. stanowili goście zagraniczni z prawie 90 krajów. Na pierwszym miejscu znajdują się turyści z Niemiec.

Rafał Mańkus podkreslił: "Nemcy utrzymują się na pierwszej pozycji, choć liczba gości z tego kraju z roku na rok systematycznie spada. W tym roku po raz pierwszy odnotowliśmyo m.in. gości z Kostaryki. Bardzo chętnie Malbork odwiedzają także Rosjanie, Francuzi, Hiszpanie i Włosi. Utrzymujące się od kilku lat duże zainteresowanie zamkiem ze strony mieszkańców Hiszpanii i Włoch to z pewnością „efekt Euro 2012". Przypomnę, że drużyny z tych dwóch krajów rozgrywały wówczas w Gdańsku mecze. Rośnie też zainteresowanie Malborkiem ze strony mieszkańców Litwy i Białorusi."

Rekord, jeśli chodzi o liczbę uczestników jednej wycieczki, pobili Chińczycy. W październiku zamek odwiedziło 738 osób - załogi trzech chińskich okrętów, które wpłynęły do gdyńskiego portu. Marynarzom towarzyszyli też przedstawiciele chińskich władz oraz mieszkający w naszym kraju Chińczycy.
Najlepszym pod względem frekwencji ubiegłorocznym weekendem okazał się ten z końca lipca, kiedy to na terenie zamku zorganizowano festiwal kultury średniowiecznej „Oblężenie Malborka". Muzeum odwiedziło wówczas ponad 14 tysięcy turystów.

Mańkus skomentował: "Na świetną frekwencję w minionym roku wpływ miały m.in. prowadzone na zamku prace konserwatorskie, przy okazji których sukcesywnie wprowadzano udogodnienia dla turystów. W 2014 roku w muzeum zakończono odbudowę historycznego zespołu Bramy Nowej, przez którą wiedzie teraz główne wejście na zamek. Przy okazji inwestycji placówka zyskała obiekt, w którym znalazły się m.in. recepcja, kasy i sklep.
Ku końcowi zbliżają się prace konserwatorskie przy – jedynym jak dotąd nie odbudowanym ze zniszczeń wojennych ważnym obiekcie zamkowym - kościele Najświętszej Marii Panny. Ich zakończenie zaplanowano na kwiecień.
Wzrost liczby turystów związany był także z innymi udogodnieniami dla turystów, w tym wprowadzeniem internetowej sprzedaży biletów czy audioprzewodników, które dostępne są w coraz większej liczbie wersji językowych. W 2016 roku do audioprzewodników w języku polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim dołączy też wersja włoska. Od kilku lat muzeum ma także przewodnik w języku migowym (polskim).
Turystów przyciągają też na zamek wprowadzone niedawno wycieczki dla dzieci i rodzin z dziećmi. Specjalne scenariusze i wiele atrakcji towarzyszących takim wycieczkom sprawiają, że bilety na nie najszybciej znikają z naszych kas."