Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 04 styczeń 2016 09:45

Malbork - rekord liczby turystów

Napisane przez AG
Zamek w Malborku Zamek w Malborku AG

W 2015 roku Muzeum Zamkowe w Malborku odwiedziło ponad 518 tysięcy turystów z prawie 90 krajów.

Jak podała agencja PAP, do tej pory najlepszym rokiem w 55-letniej historii Muzeum Zamkowego w Malborku był 1976, kiedy odnotowano 515 tysięcy gości.

Wicedyrektor placówki Rafał Mańkus powiedział: "Nawet w przedwojennej historii zamku (już od XIX wieku w budowli działało muzeum prowadzone przez Niemców) nie odnotowano nigdy tak dużej frekwencji."

Aż 25 proc. stanowili goście zagraniczni z prawie 90 krajów. Na pierwszym miejscu znajdują się turyści z Niemiec.

Rafał Mańkus podkreslił: "Nemcy utrzymują się na pierwszej pozycji, choć liczba gości z tego kraju z roku na rok systematycznie spada. W tym roku po raz pierwszy odnotowliśmyo m.in. gości z Kostaryki. Bardzo chętnie Malbork odwiedzają także Rosjanie, Francuzi, Hiszpanie i Włosi. Utrzymujące się od kilku lat duże zainteresowanie zamkiem ze strony mieszkańców Hiszpanii i Włoch to z pewnością „efekt Euro 2012". Przypomnę, że drużyny z tych dwóch krajów rozgrywały wówczas w Gdańsku mecze. Rośnie też zainteresowanie Malborkiem ze strony mieszkańców Litwy i Białorusi."

Rekord, jeśli chodzi o liczbę uczestników jednej wycieczki, pobili Chińczycy. W październiku zamek odwiedziło 738 osób - załogi trzech chińskich okrętów, które wpłynęły do gdyńskiego portu. Marynarzom towarzyszyli też przedstawiciele chińskich władz oraz mieszkający w naszym kraju Chińczycy.
Najlepszym pod względem frekwencji ubiegłorocznym weekendem okazał się ten z końca lipca, kiedy to na terenie zamku zorganizowano festiwal kultury średniowiecznej „Oblężenie Malborka". Muzeum odwiedziło wówczas ponad 14 tysięcy turystów.

Mańkus skomentował: "Na świetną frekwencję w minionym roku wpływ miały m.in. prowadzone na zamku prace konserwatorskie, przy okazji których sukcesywnie wprowadzano udogodnienia dla turystów. W 2014 roku w muzeum zakończono odbudowę historycznego zespołu Bramy Nowej, przez którą wiedzie teraz główne wejście na zamek. Przy okazji inwestycji placówka zyskała obiekt, w którym znalazły się m.in. recepcja, kasy i sklep.
Ku końcowi zbliżają się prace konserwatorskie przy – jedynym jak dotąd nie odbudowanym ze zniszczeń wojennych ważnym obiekcie zamkowym - kościele Najświętszej Marii Panny. Ich zakończenie zaplanowano na kwiecień.
Wzrost liczby turystów związany był także z innymi udogodnieniami dla turystów, w tym wprowadzeniem internetowej sprzedaży biletów czy audioprzewodników, które dostępne są w coraz większej liczbie wersji językowych. W 2016 roku do audioprzewodników w języku polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim dołączy też wersja włoska. Od kilku lat muzeum ma także przewodnik w języku migowym (polskim).
Turystów przyciągają też na zamek wprowadzone niedawno wycieczki dla dzieci i rodzin z dziećmi. Specjalne scenariusze i wiele atrakcji towarzyszących takim wycieczkom sprawiają, że bilety na nie najszybciej znikają z naszych kas."