Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 24 wrzesień 2015 09:36

Pętla Żuławska – trzy razy więcej turystów

Napisane przez MG
Marina w Elblągu na szlaku Pętla Żuławska Marina w Elblągu na szlaku Pętla Żuławska AG

Liczba turystów korzystających z przystani na szlaku Wielka Pętla Żuławska wyniosłą w tym roku 103 136. W roku ubiegłym odnotowano ich 29 754.

Liczba jachtodni czyli dni cumowania jachtów w 2015 roku wyniosła 28 885, w roku ubiegłym – 18 730.
Prezes spółki Pętla Żuławska zawiadującej przystaniami na szlaku, Michał Górski zapowiedział rozbudowę szlaku. Projekt o nazwie Pętla Żuławska II zakłada rozbudowę infrastruktury na Zatoce Gdańskiej oraz Zalewie Wiślanym. Według prezesa zgłoszono 38 propozycji dotyczących budowy, modernizacji różnych obiektów służących turystyce wodnej, 23 z nich trafiło do drugiego etapu dyskusji, reszta do tzw. rezerwy. Koszt realizacji wszystkich 38 propozycji szacowany jest na 200 milionów złotych. 80 mln będzie pochodziło z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wiceprezes spółki Stanisław Bogdan Justyński powiedział: „W tym roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki a trzeba pamiętać, że kończymy trudny sezon, bo niskie stany wód ograniczały w znacznym stopniu żeglugę po Kanale Elbląskim, Nogacie i Wiśle. Mniejszy ruch panował także przez remont Kanału Elbląsko-Ostródzkiego."