Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

czwartek, 12 grudzień 2013 11:16

Coraz więcej turystów odwiedza Polskę

Napisane przez AG
Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem AG

Wyniki badań zleconych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pokazują, że w ciągu dziewięciu miesięcy 2013 roku liczba turystów odwiedzających Polskę osiągnęła na 12,1 mln. Oznacza to wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku 2102 o 8 proc.

Dane GUS wykazują, że w ciągu ośmiu miesięcy 2013 roku z obiektów zakwaterowania zbiorowego korzystało o 5 proc. więcej cudzoziemców niż w tym samym okresie 2012 roku, zaś liczba udzielonych im noclegów wzrosła o 4 proc.
Jeśli chodzi o największy wzrost liczby gości z poszczególnych krajów, to czołówkę stanowią dwa kraje zza naszej wschodniej granicy: Białoruś (36 proc.) i Ukraina (26 proc.). Spory wzrost zanotowano wśród turystów pochodzących z krajów zamorskich (w tym USA) –t średnio o 15 proc.
Lekko za to spadł udział noclegów udzielonych Czechom, Włochom, Węgrom.

Autorzy badań zwracają uwagę na stały wzrost znaczenia turystyki zdrowotnej, zwłaszcza wśród podróżujących z krajów UE (szczególnie Niemców) oraz na wzrost przyjazdów na zakupy (tu z kolei na dobry wynik „pracowali" głównie Rosjanie). Z kolei kolejny rok z rzędu zmalał udział przyjazdów biznesowych.
W badanym okresie 2013 roku średnia długość pobytu turystów w Polsce wyniosła ok. 5 noclegów (w 2012 roku było to 3,8). Średnią długość pobytu zwiększyli wszystkich obcokrajowcy, za wyjątkiem przybyszów z krajów zamorskich.
Bardziej samodzielni są przyjeżdżający do Polski drogą lądową – 78 proc. nie korzystało przy rezerwacji pobytu z pośrednictwa biur podróży. Wśród podróżujących samolotami odsetek ten wynosi 45 proc.
Z noclegów w obiektach typu hotelowego korzystało ogółem 42 proc. turystów (blisko 51 proc. turystów badanych na lotniskach).
W pierwszym półroczu 2013 r. do najczęściej odwiedzanych województw należały: małopolskie (18 proc. odwiedzających), dolnośląskie (16 proc.), pomorskie (13 proc.) i zachodniopomorskie (10 proc.). Spadła liczba odwiedzających województwo mazowieckie.
Ok. 26 proc. badanych odwiedziło Polskę jedynie raz w ciągu 12 miesięcy, a ok. 34 proc. było u nas pięć lub więcej razy. Jeśli chodzi o gości zza wschodnich granic, procent ten wyniósł aż 65.
W 2013 roku, jeśli idzie o wiek, największy udział mieli turyści w wieku 35-44 lata (ok. 31 proc.). udział osób w wieku od 25 do 34 lat to ok. 22 proc., osób w wieku 45-54 lata – ok.22 proc.
Przeciętne wydatki turystów poniesione na terenie Polski w okresie od stycznia do września 2013 r. oszacowano na poziomie 413 USD na osobę i 80 USD na jeden dzień pobytu. Najmniej wydawali Czesi – 145 USD, najwięcej turyści z krajów zamorskich – 872 USD.
Jeśli chodzi o przeciętne dzienne wydatki turystów, analiza danych z trzech kwartałów pokazuje, że wahały się one w gra-nicach od około 45-48 USD (Irlandia i Czechy) do 161 USD (Bia-łoruś). W stosunku do ubiegłego roku najbardziej wzrosły przeciętne dzienne wydatki turystów z Białorusi, Rosji, Skan-dynawii, a zmalały – z Włoch.
Podobnie jak w poprzednim roku, w okresie styczeń-wrzesień 2013 najwięcej wydawały osoby deklarujące zakupy na własne potrzeby jako główny cel podróży, następnie ci, którzy przyjechali w sprawach służbowych i typowo turystycznych.
Tak jak rok wcześniej, w trzech pierwszych kwartałach 2013 roku najwięcej wydawały w Polsce osoby zatrzymujące się w mieszanych rodzajach zakwaterowania (przeciętnie 648 USD na osobę, nieco więcej niż w 2012), następnie w hotelach i motelach (439 USD – podobnie jak w 2012) oraz w domkach letnich i apartamentach, u rodziny, znajomych, a także w pensjonatach (te trzy kategorie są zbliżone do siebie pod wzglęedem poziomu wydatków). Co zrozumiałe, najmniej wydali nocujący w kwaterach prywatnych i to ta kategoria wydatków, obok wydatków związanych z zakwaterowaniem w domkach letnich i apartamentach, odnotowała największe spadki.
Jeśli chodzi o strukturę wydatków, to turyści przeznaczyli około 14 proc. pozostawionych w Polsce sum na noclegi i około 12 proc. na wyżywienie.
Wyniki badań pokazują, że znaczącą część wydatków (31 proc) gości zagranicznych stanowią wydatki przeznaczone na zakupy na własne potrzeby, w roku 2012 - 24,8 proc.).

Nieco inaczej wyglądają wyniki wydatków tzw. odwiedzających jednodniowych.
W okresie trzech pierwszych kwartałów 2013 roku ich przeciętne wydatki oszacowano na 107 USD na osobę, o ponad 2 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wśród cudzoziemców nie nocujących na terenie Polski zdecydowanie najwyższe wydatki zadeklarowali Białorusini i Rosjanie. Ci ostatni wygenerowani największy przyrost wydatków (o 42 proc).
Autorzy badań zwracają uwagę, że w badanym okresie zanotowano zwiększenie wydatków obywateli większości państw, oprócz Czechów (spadek o 28 proc.) i Słowaków (spadek o 14 proc.).
Podsumowując wyniki badań, autorzy stwierdzili m.in.:
- wzrost zainteresowania naszym krajem w kontekście przyjazdów zdrowotnych (znaczny i systematyczny) oraz wizyt typowo turystycznych;
- spadek przyjazdów biznesowych i tranzytowych;
- wzrost poziomu wydatków odwiedzających jednodniowych;
- spadek wydatków turystów Z Wielkiej Brytanii, Włoch, Czech, Słowacji, Niemiec;
- wzrost wydatków turystów z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Francji i Skandynawii;
- wzrost liczby gości jednodniowych – o ponad 9 proc.;
- wzrost wydatków turystów jednodniowych – o ponad 2 proc.;
Badania powyższe firmują swoimi nazwiskami: Dr Justyna Wiktorowicz, Katarzyna Janczak, Krzysztof Patelak

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.