Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 19 luty 2015 20:03

Słowacy zbudowali w Zawoi Centrum Górskie Korona Ziemi

Napisane przez AG
Słowacy zbudowali w Zawoi Centrum Górskie Korona Ziemi archiwum SACR

Słowacka firma Tatry Mountain Resorts, as (TMR) otworzyła w niedzielę 15 lutego w Zawoi pod szczytem Babiej Górze, interaktywne Centrum Górskie Korona Ziemi, które jest zarówno muzeum i miejsce spotkań dla ludzi kochających góry.

W otwarciu wziął udział jedne z ważniejszych obecnie alpinistów słowackich, Peter Hamor.
Według twórców, CGKZ ma odgrywać ważną rolę edukacyjną i być miejscem, które zaszczepiać będzie szacunek i miłość do gór.

Dyrektor projektu, Bartosz Krawczak, powiedział: „W Centrum zbudowano dziesięć modeli najwyższych szczytów na siedmiu kontynentach, które mają swoich opiekunów - Kilimadžáro (Tomasz Kobielsky), Mount Everest (Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy), Elbrus (Denis Urubko) Mont Blanc (Janusz Kurczab), Mount Kosciuszko (Edmund Strzelecki ), Jaya (Peter Hamor), Mount McKinley (Ryszard Pawłowski), Mont Vinson (Janusz Majer), Aconcagua (Martyna Wojciechowska), ale i model szczytu Babiej Góry."

Ekspozycja muzealna obejmuje między innymi realistyczne model najwyższych szczytów świata, ale i zbiory dokumentujące wielkie wydarzenia z historii himalaizmu. Zwiedzający mogą zobaczyć oryginalne pamiątki z podróży „złotego wieku polskiej himalaizmu", np.: kurtkę Andrzeja Zawady, czekan Wandy Rutkiewicz oraz mapy, książki. Dzięki nowoczesnej technologii i ekranom dotykowym, goście mogą obejrzeć m.in. procesy górotwórcze, poznać roślinność wysokogórską.

Wspomniane modle maja od 150cm do 300 cm wysokości i ważą po 200 kg. Ich budowa trwał ponad rok.

Bohus Hlavatý, prezes zarządu TMR, powiedział: „Projekt Centrum jest naszym specyficznym dziełem, ale dotyka tematu bliskiemu wszystkim ludziom gór. Podróżować mogą tylko ludzie, którzy mają serce do gór a Centrum mogli zrobić ludzie którym góry są bliskie. Projekt jest przeznaczony m.in. dla tych, którzy sami nie mogą pojechać w Himalaje czy na Kilimandżaro. Wierzę, że Centrum będzie chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale i grupy szkolne, którym wizyta tutaj może zastąpić lekcję geografii."

Peter Hamor dodał: „Nie ma podobnych miejsc zbyt wielu na świecie. Dzięki entuzjastom z Polski i Słowacji udało się nam zrealizować ten projekt, choć przyznam się, że początkowo obawiałem się jak nasze pomysły sprawdzą się w rzeczywistości. Trzymałem kciuki za powodzenia i udało się. Choć brzmi to jak banał, miłość do gór jest w Polsce większa niż u nas na Słowacji. Zostałem jednym z partnerów CGKZ i moja misja polegać będzie na wykładach i prezentacji szczytu Piramida Carstensza, inaczej zwanego Jaya."

Koszt inwestycyjny Centrum wyniósł 2,1 mln euro, z czego TMR wpłacił 1,68 mln Firma słowacka posiada 7,3 proc. Akcji spółki Korona Ziemi Sp. z o.o.