Słowacy zbudowali w Zawoi Centrum Górskie Korona Ziemi

archiwum SACR

Słowacka firma Tatry Mountain Resorts, as (TMR) otworzyła w niedzielę 15 lutego w Zawoi pod szczytem Babiej Górze, interaktywne Centrum Górskie Korona Ziemi, które jest zarówno muzeum i miejsce spotkań dla ludzi kochających góry.

W otwarciu wziął udział jedne z ważniejszych obecnie alpinistów słowackich, Peter Hamor.
Według twórców, CGKZ ma odgrywać ważną rolę edukacyjną i być miejscem, które zaszczepiać będzie szacunek i miłość do gór.

Dyrektor projektu, Bartosz Krawczak, powiedział: „W Centrum zbudowano dziesięć modeli najwyższych szczytów na siedmiu kontynentach, które mają swoich opiekunów – Kilimadžáro (Tomasz Kobielsky), Mount Everest (Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy), Elbrus (Denis Urubko) Mont Blanc (Janusz Kurczab), Mount Kosciuszko (Edmund Strzelecki ), Jaya (Peter Hamor), Mount McKinley (Ryszard Pawłowski), Mont Vinson (Janusz Majer), Aconcagua (Martyna Wojciechowska), ale i model szczytu Babiej Góry.”

Ekspozycja muzealna obejmuje między innymi realistyczne model najwyższych szczytów świata, ale i zbiory dokumentujące wielkie wydarzenia z historii himalaizmu. Zwiedzający mogą zobaczyć oryginalne pamiątki z podróży „złotego wieku polskiej himalaizmu”, np.: kurtkę Andrzeja Zawady, czekan Wandy Rutkiewicz oraz mapy, książki. Dzięki nowoczesnej technologii i ekranom dotykowym, goście mogą obejrzeć m.in. procesy górotwórcze, poznać roślinność wysokogórską.

Wspomniane modle maja od 150cm do 300 cm wysokości i ważą po 200 kg. Ich budowa trwał ponad rok.

Bohus Hlavatý, prezes zarządu TMR, powiedział: „Projekt Centrum jest naszym specyficznym dziełem, ale dotyka tematu bliskiemu wszystkim ludziom gór. Podróżować mogą tylko ludzie, którzy mają serce do gór a Centrum mogli zrobić ludzie którym góry są bliskie. Projekt jest przeznaczony m.in. dla tych, którzy sami nie mogą pojechać w Himalaje czy na Kilimandżaro. Wierzę, że Centrum będzie chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale i grupy szkolne, którym wizyta tutaj może zastąpić lekcję geografii.”

Peter Hamor dodał: „Nie ma podobnych miejsc zbyt wielu na świecie. Dzięki entuzjastom z Polski i Słowacji udało się nam zrealizować ten projekt, choć przyznam się, że początkowo obawiałem się jak nasze pomysły sprawdzą się w rzeczywistości. Trzymałem kciuki za powodzenia i udało się. Choć brzmi to jak banał, miłość do gór jest w Polsce większa niż u nas na Słowacji. Zostałem jednym z partnerów CGKZ i moja misja polegać będzie na wykładach i prezentacji szczytu Piramida Carstensza, inaczej zwanego Jaya.”

Koszt inwestycyjny Centrum wyniósł 2,1 mln euro, z czego TMR wpłacił 1,68 mln Firma słowacka posiada 7,3 proc. Akcji spółki Korona Ziemi Sp. z o.o.