Parki Rozrywki w Dubaju będą przebojem dla polskich turystów

Cztery parki rozrywki w jednym - warto tam spędzić dwa dni
Polscy touroperatorzy na scenie Teatru Rajmahal/fot. AG

Kompleks Dubai Parks & Resorts już przed covidem zaczął zdobywać powodzenie wśród polskich turystów odwiedzających Dubaj. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie będzie to jeden z hitów, miejsc obowiązkowych do odwiedzenia podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dzięki Dubai Parks & Resorts i reprezentującej je w Polsce firmie Polhotrep, reprezentanci siedmiu touroperatorów z trzech polskich miast miało okazję zapoznać się z oferta parków. Przedstawiciel redakcji portalu WaszaTurystyka.pl miał okazję nie tylko zwiedzić parki, ale i obserwować, jak prezesi i dyrektorzy poważnych touroperatorów z rynku polskiego szaleją dwa dni sprawdzając wszystkie dostępne atrakcje. A tych jest niemało i naprawdę uczestnicy fam tripu musieli się natrudzić, by je „zaliczyć”. Teraz ze spokojnym sumieniem mogą polecać wizytę tutaj, co więcej na własnej skórze zaznali przyjemności wszelkiego rodzaju kolejek, rollecoasterów, karuzeli.

Nekera i Exim na jednej karuzeli/fot. AG

W oczekiwaniu na lepszy czas

Otwarty, po covidowej przerwie, pod koniec stycznia, kompleks Dubai Parks & Resorts, to trzy parki tematyczne i jeden park wodny: Motiongaete Dubai, Bollywood Parks Dubai oraz Legoland Dubai i Legoland Water Park. Tylko ten ostatni jest jeszcze niedostępny, w innych stosowane są limity dostępności. Wszystkie parki połączone są boliwarem Riverland. To jednocześnie strefa sklepów i restauracji.

Ostatni rok uderzył w Parki podobnie, jak w całą turystykę światową. Wszystkie cztery parki odwiedziło 802 121 turystów, co oznacza 69 proc. spadek w stosunku do roku 2019, w którym odnotowano 2 582 085 gości. Jedyny czynny na terenie Parków hotel – Lapita – odnotował obłożenie w wysokości 36 proc. W 2019 roku obłożenie wyniosło 62 proc.
Dochody kompleksu zmalały o 71 proc., z 491 mln AED w 2019 roku, do 144 mln AED w roku ubiegłym.

Jedna z kolejek w Bollywood Park/fot. archiwum Dubai Parks and Resorts

W tym roku planowane jest otwarcie hotelu Legoland oraz największego na świecie zbudowanego z drewna rollercoastera.

Pierwszym tematycznym parkiem był otwarty 31 października 2016 roku Legoland Dubai. Tego dnia też udostępniono bulwar Riverland. 17 listopada tego samego roku otwarto Bollywood Parks Dubai a 16 grudnia – Motiongate Dubai. Najpóźniej, bo 2 stycznia 2017 roku otwarto Legoland Water Park i hotel Lapita Autograph Collection. Budowa kompleksu kosztowała 13,2 mld AED.

Polscy touroperatorzy w Minilandzie w Legoland Parku/fot. AG

Wielki świat małych klocków

Miejscowy park Legoland oferuje ponad 40 atrakcji dla dzieci i dorosłych. Możemy w nim obejrzeć 15 tysięcy różnego rodzaju budowli, pojazdów i postaci zbudowanych z ponad 60 milionów klocków LEGO. Jest tutaj kolekcja najważniejszych budowli zbudowanych z klocków (m.in. modele najwyższych budynków świata zbudowanych oczywiście w Dubaju) – ustawiono ją w klimatyzowanej hali „Miniland”.

Ważnym elementem parku jest sala, w której prowadzone są warsztaty. Dzieci i ich rodzice mogą w niej poznać tajniki działania pojazdów mechanicznych i robotów zbudowanych z klocków LEGO. Goście mogą spróbować swoich sił w sterowaniu pojazdami lub rozłożeniu kostki Rubika, tak by robot miał kłopoty w szybkim jej ułożeniu.

Robot z klocków Lego układający kostkę Rubika/fot. AG

Oczywiście, uzupełnieniem atrakcji są liczne sklepiki z pamiątkami i punkty gastronomiczne. Wzdłuż alejek Parku Legoland ustawiono wielkich rozmiarów postacie z klocków, m.in. smoki, żyrafy, strażaków, policjantów, rycerze.
Jedną z atrakcji jest podróż żółtą łodzią podwodną. Płynie ona powoli, przez duże okna można obserwować pływajże wokół nas ryby. Z głośnika słyszmy opowieści o oglądanych żyjątkach.

W Legolandzie/fot. AG

Wodne zabawy dla każdego

Sąsiadujący z Parkiem Legoland, Park Wodny Legoland, to jedyny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich park wodny przeznaczony dla dzieci w wieku 2-12 lat i ich rodziców. Obecnie niestety jest zamknięty. Po ponownym otwarciu będzie oferował 20 zjeżdżalni wodnych i inne atrakcje oraz baseny i „leniwą rzekę”. Ciekawostką dla rodzin nie lubiących gorącego słońca są płócienne chatki „Cabana”. Są one klimatyzowane, do dyspozycji wynajmujących są szafki, leżaki, ręczniki woda, zimne napoje. Koszt wynajmu to 496 AED (ok. 500 zł). Do dyspozycji gości parku jest również ponad 300 leżaków.

fot. AG

Inspiracja wielkim kinem światowym

Motiongate Dubai, to raj dla miłośników kina i szaleństw na rollecoastrów w jednym. Zajmuje teren 24 boisk piłkarskich. Wszystkie atrakcje (27) inspirowane są wielkimi filmami produkcji amerykańskiej, które są wizytówkami trzech wytwórni: DreamWorks Animation, Columbia Pictures and Lionsgate. Ukłonem w stronę najmłodszych (chociaż, jak się okazuje na miejscu, również dla dorosłych) jest Wioska Smurfów.

fot. AG

W sektorze Columbia Picture znajduje się siedem atrakcji (głównie bardziej lub mniej szalonych rollercoasterów), nawiązujących do siedmiu tytułów, m.in. „Pogromcy duchów”, „Green Hornet”, „Hotel Transylwania” czy „Underworld”. Jedyna „mokrą” atrakcją jest przejażdżka pontonami po „dzikiej rzece”.

DreamWorks, to z kolei 12 atrakcji zgromadzonych pod jednym dachem i inspirowanych takimi filmami, jak: „Jak wytresować smoka”, Kug Fu Panda, Madagaskar czy Shrek.

Wioska Smurfów, to kolorowe domki-grzybki znane z filmów o Smurfów (mieszczą się w nich sklepki, kawiarenki) oraz pięć rollercoasterów.

Jedna z kolejek w Wiosce Smurfów/fot. AG

Świat kina indyjskiego

Prawie od razu po wejściu do Parku Bollywood gościom rzuca się w oczy sylwetka budynku znanego ze zdjęć i folderów z Indii. Zamykający aleję z fontanną budynek do złudzenia przypominający słynny Tadż Maral mieści Teatr Rajmahal. Warto tutaj wstąpić na spektakl tańca hinduskiego. Główna sala może pomieścić 736 osób. Wnętrza oraz mały dziedziniec wykorzystywane sa na organizacje przyjęć i eventów.

Teatr Rajmahal/fot. AG

Budynek stoi w centrum Parku, tuż obok znajduje się ostatnio otwarta restauracja Namaste, serwująca dania kuchni indyjskiej (smakowite i bardzo sycące).

Dwiema dominantami Parku Bollywood są 55-metrowej wysokości diabelski młyn oraz najwyższa na świecie karuzela – Bollywood Skyflyer, o wysokości ponad 140 metrów. Oczywiście polska ekipa spróbował swych sił na tej ostatniej atrakcji. Jak widać było po minach po przejażdżce (a nawet dwóch) – podobało się. Krzyków z góry, nawet jeśli były, nie słychać z powodu wysokości.

fot. AG
fot. AG

W parku można oczywiście wziąć się za bary m.in. z 88-metrową kolejką górską Taxi nr 1 inspirowaną słynnymi żółto-czarnymi taksówkami Bombaju lub kolejką Rodeo Ki Sawari – wagoniki obracają się trzykrotnie wokół swojej osi albo Hawa Hawai – symuluje latanie na lotni

Spokojniejszą dla ciała, ale intensywną dla umysłu i duszy atrakcją jest wizyta w studio filmowym Hala Bohaterów. W trzech salach wizytujący mogą (w zasadzie muszą, wywołani przez animatora) wziąć udział w kręceniu filmu. W czwartej sali wszyscy mogą obejrzeć efekty swojej „pracy” – scenki odgrywane na „zielonym ekranie” wplecione są w realne pejzaże i scenki. Efekt – jak w prawdziwym filmie Bollywood… plus namiastka aktorskiej sławy.

Czas na Polaków

Na dużą skalę Parki Rozrywki w Dubaju umieściło w swojej ofercie jako pierwsze warszawskie biuro Best Reisen. Klienci formy odpoczywający w hotelach w Dubaju dostawali w pakiecie również wstęp do jednego z parków.

Od października 2019 roku przedstawicielem Dubai Parks and Resorts w Polsce jest firma Polhotrep. Jak podkreśla Agnieszka Jasińska-Goerdt właścicielka Polhotrep, celem jest promocja Parków na rynku polskim zarówno na tym turystycznym jak i MICE. Obecnie umowy podpisało czterech touroperatorów z Polski.

Kung Fu Panda/fot. AG

Jazda busem z Dubaju do Dubai Parks and Resorts zajmuje ponad pół godziny. Cześć hoteli oferuje gościom dojazd i powrót busami. Inna możliwość, to dojazd własny taksówką. Na razie żadne z polskich biur nie oferuje pobytu w hotelu w kompleksie. Być może niedługo niektóre z nich będą organizować pobyty łączone – dwa dni w Parkach, pięć w samym Dubaju. Niestety hotel Lapita™, Dubai Parks and Resorts, Autograph Collection, nie współpracuje bezpośrednio z touroperatorami, tylko za pośrednictwem miejscowego DMC. Podobnie działał będzie hotel Legoland, który zostanie otwarty jeszcze w tym roku. Trzecim hotele w pobliżu (nie należącym do kompleksu) jest trzygwiazdkowy hotel Rove.

Ceny biletów wstępu:

1 park – 275 AED
2 parki 275 AED
4 parki 495 AED z pierwszeństwem wstępu

Organizatorem fam tripu dla polskich touroperatorów była firma Polhotrep. Przelot samolotem Emirates.

www.polhotrep.pl

https://www.dubaiparksandresorts.com/

Dzika rzeka/fot. AG
Wejście do DreamWorks w MotionGate/fot. AG
Wioska Smurfów/fot. AG

Polhotrep przedstawicielem Parków Rozrywki Dubai Parks & Resorts w Polsce

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center