Diabelski młyn „Oko Dubaju” już prawie gotowy

Kolejna atrakcja Dubaju już niedługo będzie otwarta
Ain Dubai – Oko Dubaju/fot. AG

Otwarcie tej trakcji miało nastąpić w ubiegłym roku, przy okazji EXPO. Wystawę z powodu covidu przeniesiono na 2021 rok, diabelski młyn też będzie otwarty w najbliższych miesiącach. Kolejna atrakcja turystyczna Dubaju będzie “naj” – Oko Dubaju jest największym diabelskim młynem na świecie.

To bez wątpienia będzie największa atrakcja turystyczna sztucznej wyspy, a i całego Dubaju. Sama Wyspa Bluewaters już cieszy się dużym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców emiratu, jak i gości zagranicznych. Mnóstwo tutaj knajpek i sklepów. Wyspę przecinają dwie aleje Central i Sunset Avenue. Tuż obok Ain Dubai zlokalizowano sektor handlowy – Wharf. Wiele lokali już jest zagospodarowanych przez sklepy i restauracje, bistra i puby – w sumie będzie ich tutaj 132. Blisko stąd nie tylko do Młyna, ale i na promenadę, z której rozpościera się widok na panoramę Dubaju z kompleksem Jumeirah Beach Residences na pierwszym planie.

Reprezentanci polskich touroperatorów, uczestnicy fam tripu organizowanego przez Polhotrep, pozujący na promenadzie/fot. AG

Na wyspę można się dostać w trojaki sposób. Łodziami lub motorówkami, które przybijają do przystani Bluewaters Wharf Station, gdzie może cumować 2 tysiące jednostek. Samochodami i autobusami jadąc autostradą Szari asz-Szajch Zajid. Pieszo – po moście Wharf Link o długości 265 metrów. Most – z ławeczkami – łączy wyspę z plażą na stałym lądzie.

Szprychy Ain Dubai/fot. AG

Diabelski młyn Ain Dubaj ma wysokość 250 metrów, wyprzedza więc drugi pod względem wysokości diabelski młyn na świecie – High Roller w Las Vegas o 83 metry. Trzecie na tej liście Londyńskie Oko ma wysokość „tylko” 135 metrów.

Obręcz koła waży tyle, co 16 samolotów Airbus 380s. Każda ze 192 szprych podtrzymujących obręcz ma długość 105 metrów i waży 5 ton. Wewnątrz szprych poprowadzono wszystkie przewody, których łączna długość wynosi 2400 kilometrów.

Obręcz diabelskiego młyna z zawieszonymi kabinami/fot. AG

Dla stojących u stóp Ain Dubai największe wrażenie robią nogi podtrzymujące konstrukcję – mają 126 metrów długości. Jak chętnie podają gospodarze – to tyle, co ustawionych jeden za drugim 15 londyńskich autobusów. Warto wiedzieć, że do budowy Ain Dubai użyto 9 tysięcy ton stali, o 25 proc. Więcej niż żelaza przy budowie wieży Eiffla.

Jedna z 48 kabin Ain Dubai/fot. AG

Oszklone, owalne kabiny są wielkości mniej więcej wagoników kolejki na Kasprowy Wierch. Jest ich 48, w sumie będą mogły przewieźć 1400 pasażerów. Jedna z kabin przygotowywana jest z myślą o VIP-ach. Jest w niej tylko 20 luksusowych foteli ustawionych wokół barku z trunkami z całego świata. Wynajęcie tej kabiny będzie kosztowało ok. 2 tysiące zł od osoby. Pełny obrót Ain Dubai będzie trwał 40 minut.

Wycieczka na Ain Dubai, będzie doskonałym uzupełnieniem wyprawy do Parków Rozrywki w Dubaju. Ich reprezentantem w Polsce jest firma Polhotrep. Najlepszym środkiem transportu do Dubaju sa linie Emirates, lot trwa 5,5 godziny.

www.aindubai.info

www.polhotrep.pl

www.emirates.pl

Widok na Ain Dubai z mostu pieszego/fot. AG

Parki Rozrywki w Dubaju będą przebojem dla polskich turystów

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center