Jedyne muzeum polskiej wódki na świecie
Nasz narodowy trunek doczekał się godnej inicjatywy promocyjnej w postaci jedynego na świecie muzeum poświęconego wódce. Niebanalne muzeum w niezwykłej siedzibie warszawskiego „Konesera” to od czerwca obowiązkowy punkt na stołecznej mapie.
Przez wiele lat mieszkańcy Warszawy ubolewali nad tym, że zabytkowe, XIX-wieczne zabudowania Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” stoją niezagospodarowane i popadają w ruinę. Od dawna też brakowało w polskiej promocji akcentu związanego z naszym najbardziej rozpoznawalnym narodowym produktem – wódką. Dziś możemy się cieszyć, że obydwa problemy zostały rozwiązane za jednym zamachem, dzięki powstaniu Muzeum Polskiej Wódki.
Muzeum znalazło swoją siedzibę w dawnym budynku rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser, które jest na ukończeniu rewitalizacji. Nie można było wymarzyć sobie lepszej lokalizacji dla takiej placówki: zabudowania „Konesera” mieściły w sobie najbardziej znaną fabrykę wódek na ziemiach polskich. Zostały w niej opracowane receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś marek: Luksusowej i Wyborowej.
Cały kompleks już we wrześniu czeka rozpoczęcie nowego życia, a projekt jego rewitalizacji to olbrzymie przedsięwzięcie Grupy Liebrecht & wooD oraz BBI Development. A od czerwca można cieszyć się z otwarcia jednej z najważniejszych jego części – czyli właśnie Muzeum Polskiej Wódki. Obiekt w zabytkowych wnętrzach doskonale łączy w sobie nowoczesność i tradycję.
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ponad godzinę i odbywa się w pięciu galeriach tematycznych. Rozpoczyna się projekcją filmu w sali kinowej, a kończy degustacją. W trakcie zwiedzania dowiadujemy się, jak ściśle historia Polski związana jest z historią wódki. Poznajemy historię rozwoju produkcji polskiej wódki oraz kontekst kulturowy z nią związany. Ekspozycja interaktywna i multimedialna i zaciekawi nawet tych, którzy nie przepadają za mocnymi trunkami.
A historię Polskiej Wódki warto poznać, ponieważ stanowi ona nieodłączną część kultury naszego kraju. Podobnie jak francuski Cognac czy Scotch Whisky została wpisana na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych i od wielu lat jest jednym z naszych ważniejszych produktów eksportowych, cenionym za swój smak i jakość na całym świecie.
W muzeum obejrzymy m.in. kolekcję wódek i nalewek, z najcenniejszym egzemplarzem na czele. Jest nim wyprodukowana jeszcze przed II wojną światową butelka wódki „Baczewski”, podarunek dla muzeum. To najstarsza dostępna publicznie butelka wódki z zachowanym w środku oryginalnym trunkiem. O tym, jak ciekawą ma historię, najlepiej przekonać się osobiście.
Po zwiedzaniu ekspozycji mamy szansę wziąć udział w degustacji klasycznych polskich wódek. Bar Akademii Wódki to miejsce m.in. warsztatów edukacyjnych poświęconych zasadom serwowania Polskiej Wódki i łączenia jej z potrawami. Profesjonalny barman wyjaśni, na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami, zwróci uwagę na różnice w intensywności smaku i zapachu. Dowiemy się wreszcie, jaka wódka najlepiej nam smakuje – ziemniaczana czy zbożowa.
Ci, którym nie wystarcza degustacja, Odwiedzający Muzeum, oczekujący na zwiedzanie mogą skosztować pysznej czekolady i słodkich przekąsek w Pijalni Czekolady E. Wedel, ulokowanej bezpośrednio przy recepcji Muzeum.
W budynku Muzeum mieści się kilka lokali – unikatowy Bar ¾ z bogata ofertą koktajli na bazie Polskiej Wódki, czynne 24h na dobę Bistro WuWu oraz restauracja ZONI, której goście zasiadają przy stolikach ulokowanych nad ogromnymi zabytkowymi piecami dawnej fabryki wódek.
Muzeum Polskiej Wódki można zwiedzać indywidualnie albo z przewodnikiem, co 20 minut. Infrastruktura obiektu została zaprojektowana również z myślą o branży eventowej. Sala kinowa, miejsce degustacji i warsztatów oraz bar to doskonała przestrzeń do zorganizowania konferencji czy imprezy integracyjnej.
Muzeum jest dedykowane wyłącznie pełnoletnim gościom. Otwarte jest codziennie, od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00, a w piątki i soboty od godziny 11:00 do 21:00. Bilet wstępu kosztuje 40 zł, oprowadzanie może przebiegać w 6 językach obcych.
Więcej o Muzeum i Polskiej Wódce na stronie: www.muzeumpolskiejwodki.pl i na Facebooku: www.facebook.com/MuzeumPolskiejWodki.
POWIĄZANE WPISY
8 października 2024
Promocja turystyczna na miarę budżetu. Jak wyróżnić się w social media?
Jednym z punktów programu XV Forum Promocji Turystycznej będzie prelekcja Kacpra…
0 Komentarzy1 Minuty
7 października 2024
Siła kobiet w turystyce. Czy zbliżamy się do równych szans?
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie się 29 października 2024 roku w…
0 Komentarzy1 Minuty
3 października 2024
XV FPT: jak wspólna strategia może zwiększyć popyt na turystykę w Polsce?
29 października 2024 roku w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się XV Forum…
0 Komentarzy2 Minuty
30 września 2024
Medialny wizerunek turystyki: jak radzić sobie z kryzysowym PR-em?
Branża turystyczna często staje się celem medialnych ataków podczas kryzysów takich jak…
0 Komentarzy1 Minuty
24 września 2024
Powstało centrum edukacyjno-rozrywkowe na lotnisku w Radomiu
Na terenie terminala Lotniska w Radomiu powstało centrum edukacyjno-rozrywkowe o tematyce…
0 Komentarzy1 Minuty
19 września 2024
Dolny Śląsk odbudowuje się po powodzi i czeka na turystów
Choć powódź dotknęła część regionów Dolnego Śląska, zdecydowana większość atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
19 września 2024
Organizatorzy turystyki przyjazdowej odwiedzili Wrocław i Dolny Śląsk
W dniach 16-18 września 30 touroperatorów turystyki przyjazdowej zrzeszonych w Polskiej…
0 Komentarzy3 Minuty
19 września 2024
Polskie hotele po powodzi: nie odwołuj pobytu, pomóż lokalnym społecznościom
Od kilku dni uwaga wszystkich Polaków jest skierowana na południe kraju, gdzie trwa…
0 Komentarzy5 Minuty
17 września 2024
Visit Madeira: rośnie liczba odwiedzających wyspę
12 września odbyło się spotkanie prasowe organizowane przez Visit Madeira we współpracy z…
0 Komentarzy1 Minuty