Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

poniedziałek, 25 lipiec 2016 08:52

Biura podróży - ceny idą w górę

Napisane przez MG
Jedna z plaż cypryjskich Jedna z plaż cypryjskich

W ostatnim tygodniu średnie ceny imprez turystycznych były wyższe od zeszłorocznych o 87 zl. Najbardziej poszły w górę na Teneryfie, w Chalkidiki i na Cyprze.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje trzeci tydzień sierpnia.

W tym materiale zestawienia bazują już na cenach dla wylotów w okresie 15-21 sierpnia 2016 roku, czyli w trzecim tygodniu sierpnia zebranych w dniu 22 lipca.
W minionym tygodniu ceny ruszyły zdecydowanie w górę, a średni wzrost wyniósł 69 złotych (poprzednio notowano spadek o 7 złotych). Największe zwyżki wystąpiły na ostatnio często taniejącej Teneryfie i to aż o 222 złote oraz na Chalkidiki i na Cyprze – o 193 i 133 złote. Zniżki cen były symboliczne i miały miejsce jedynie na Rodos i w Hurghadzie – o 5 i 2 złote.

Badanie średniej ceny imprez w trzecim tygodniu sierpnia 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że stały się one sporo wyższe od poziomu ubiegłorocznego, bo o 87 złotych. Był to wspólny skutek ostatniego wzrostu cen oraz ich spadku o tej porze przed rokiem. Dość wyraźnie zaczęła się zaznaczać tendencja coraz silniejszego kształtowania się średnich cen tegorocznych wobec średnich cen z ubiegłego sezonu.

Wygląda na to, że spośród dużych kierunków pozycję zdecydowanego lidera zwyżek cen wycieczek coraz bardziej umacnia Grecja, która jest teraz droższa niż przed rokiem o średnio 239 złotych, przy czym z jej wysp największe średnie wzrosty cen wykazują obecnie Kos, Zakintos i Kreta – o 259, 253 i 251 złotych. Z kolei niedawny wicelider wzrostów średnich cen, czyli Bułgaria ustąpiła miejsca Kanary, które po sporych wzrostach cen zwłaszcza na Teneryfie stały się teraz droższe niż przed rokiem o średnio 20 złotych. Z tamtejszych wysp nadal znacznie kosztowniejsza niż przed rokiem pozostaje wyspa Lanzarote – o 352 złote, podczas gdy pomimo ostatnich zwyżek znacznie tańsza niż przed rokiem pozostaje Teneryfa – o 274 złote.
Kierunkiem, na którym w pierwszej połowie sezonu sprzedaży średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny dość definitywnie spadły poniżej ubiegłorocznych. Ostatnio drugi tydzień z rzędu ceny pozostawały jednakże wyższe od poziomów ubiegłorocznych - o średnio 5 złotych. Obecnie nieco droższa niż przed rokiem jest Marsa Alam – o 24 złote, a tańsza jest Hurghada – o13 złotych.
Tańsza niż przed rokiem stała się teraz Bułgaria, chociaż właściwie tylko symbolicznie, bo zaledwie o 9 złotych, a wcześniej przez wiele tygodni była tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych).
Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od ponad siedmiu miesięcy wiedzie Turcja - tańsza teraz o średnio 130 złotych. Przed kilkoma tygodniami na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się pewne symptomy poprawy popytu na wyjazdy do Turcji, a dane z Niemiec za maj wskazywały na znaczne zmniejszenie się skali spadków liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery do 8 procent, podczas gdy jeszcze w marcu wynosiły około 50 procent. Jednak w czerwcu spadki ponownie wzrosły do 31 procent i co ważne było to jeszcze przed wydarzeniami z 28 czerwca (zamach na lotnisku w Stambule). Bieżącej sprzedaży imprez do Turcji nie pomogą też wydarzenia związane z niedawną próbą wojskowego przewrotu, której następstwa wydaja się na razie być dosyć poważne.
Na wszystkich mniejszych kierunkach ceny są teraz wyższe niż przed rokiem, w największym stopniu na Majorce, w Tunezji i w Portugalii – o 206, 168 i 100 złotych, a w mniejszej skali Maroko i Cypr – o 76 i 4 złote.
Wśród dużych biur podróży kolejny już raz nastąpiła zmiana lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu. Tym razem zostało nim biuro Itaka ze średnią ceną wycieczek o 45 złotych niższą niż w sezonie 2015 i jest to obecnie jedyny duży organizator z średnim poziomem cen poniżej zeszłorocznego. W przedziale 120 -140 złotych drożej niż przed rokiem oferują teraz wycieczki biura Sun & Fun, TUI Poland, Wezyr i Neckermann. Nieco droższy jest Exim Tours (o blisko 170 złotych), jeszcze nieco droższy jest obecnie wielotygodniowy lider atrakcyjnych ofert, czyli biuro Rainbow (o ponad 230 złotych, a o ponad 310 złotych drożej niż przed rokiem oferuje teraz wycieczki biuro Grecos, co jednakże pozostaje w związku z tym, że oferuje ono głównie zdecydowanie najdroższy obecnie wobec ubiegłego roku kierunek, czyli Grecję. Przypadki Grecosa i Rainbowa, które przez wiele poprzednich tygodni oferowały atrakcyjne dla nabywców ceny, świadczyć mogą o dobrym zaawansowaniu procesów sprzedaży

Według Andrzeja Betleja z TravelData.pl, warte zaznaczenia jest, że:
- kolejny już tydzień zwracają uwagę słabe tendencje cenowe Bułgarii, która wróciła już do poziomów mniej więcej sprzed roku, a wcześniej bywała od nich droższa nawet o 200 złotych. Kierunek ten cieszy się w tym sezonie dużym wzięciem, które w konsekwencji zdarzeń w Turcji może nawet wzrosnąć lecz można odnieść wrażenie, że przesadzono w tym sezonie z wielkością bułgarskich programów i obecnie powstają kłopoty z osiągnięciem cen adekwatnych do wysokiego zainteresowania tym kierunkiem wśród polskich turystów.
- po zwiększającej się przez kilka tygodni skali przeceny Teneryfy, nastąpiło dość gwałtowne odbicie cenowe tego kierunku. Co ciekawe było ono dość mocno skorelowane ze znacznym wzrostem cen tego kierunku w LCC wynikającego z połączonego wzrostu cen biletów lotniczych i znikających w dużym tempie hotelowych pokoi. Przez wiele tygodni był to jedyny kierunek na, którym ceny w tanich liniach były porównywalne, a czasami nawet niższe niż w biurach podróży, która to sytuacje ostatni tydzień definitywnie zakończył. Przykład ten świadczy o coraz silniejszym przenikaniu się tendencji cenowych w obu segmentach turystyki, czyli w turystyce z biurami podróży oraz w wyjazdach organizowanych samodzielnie.