Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 25 lipiec 2016 08:52

Biura podróży - ceny idą w górę

Napisane przez MG
Jedna z plaż cypryjskich Jedna z plaż cypryjskich

W ostatnim tygodniu średnie ceny imprez turystycznych były wyższe od zeszłorocznych o 87 zl. Najbardziej poszły w górę na Teneryfie, w Chalkidiki i na Cyprze.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje trzeci tydzień sierpnia.

W tym materiale zestawienia bazują już na cenach dla wylotów w okresie 15-21 sierpnia 2016 roku, czyli w trzecim tygodniu sierpnia zebranych w dniu 22 lipca.
W minionym tygodniu ceny ruszyły zdecydowanie w górę, a średni wzrost wyniósł 69 złotych (poprzednio notowano spadek o 7 złotych). Największe zwyżki wystąpiły na ostatnio często taniejącej Teneryfie i to aż o 222 złote oraz na Chalkidiki i na Cyprze – o 193 i 133 złote. Zniżki cen były symboliczne i miały miejsce jedynie na Rodos i w Hurghadzie – o 5 i 2 złote.

Badanie średniej ceny imprez w trzecim tygodniu sierpnia 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że stały się one sporo wyższe od poziomu ubiegłorocznego, bo o 87 złotych. Był to wspólny skutek ostatniego wzrostu cen oraz ich spadku o tej porze przed rokiem. Dość wyraźnie zaczęła się zaznaczać tendencja coraz silniejszego kształtowania się średnich cen tegorocznych wobec średnich cen z ubiegłego sezonu.

Wygląda na to, że spośród dużych kierunków pozycję zdecydowanego lidera zwyżek cen wycieczek coraz bardziej umacnia Grecja, która jest teraz droższa niż przed rokiem o średnio 239 złotych, przy czym z jej wysp największe średnie wzrosty cen wykazują obecnie Kos, Zakintos i Kreta – o 259, 253 i 251 złotych. Z kolei niedawny wicelider wzrostów średnich cen, czyli Bułgaria ustąpiła miejsca Kanary, które po sporych wzrostach cen zwłaszcza na Teneryfie stały się teraz droższe niż przed rokiem o średnio 20 złotych. Z tamtejszych wysp nadal znacznie kosztowniejsza niż przed rokiem pozostaje wyspa Lanzarote – o 352 złote, podczas gdy pomimo ostatnich zwyżek znacznie tańsza niż przed rokiem pozostaje Teneryfa – o 274 złote.
Kierunkiem, na którym w pierwszej połowie sezonu sprzedaży średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny dość definitywnie spadły poniżej ubiegłorocznych. Ostatnio drugi tydzień z rzędu ceny pozostawały jednakże wyższe od poziomów ubiegłorocznych - o średnio 5 złotych. Obecnie nieco droższa niż przed rokiem jest Marsa Alam – o 24 złote, a tańsza jest Hurghada – o13 złotych.
Tańsza niż przed rokiem stała się teraz Bułgaria, chociaż właściwie tylko symbolicznie, bo zaledwie o 9 złotych, a wcześniej przez wiele tygodni była tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych).
Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od ponad siedmiu miesięcy wiedzie Turcja - tańsza teraz o średnio 130 złotych. Przed kilkoma tygodniami na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się pewne symptomy poprawy popytu na wyjazdy do Turcji, a dane z Niemiec za maj wskazywały na znaczne zmniejszenie się skali spadków liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery do 8 procent, podczas gdy jeszcze w marcu wynosiły około 50 procent. Jednak w czerwcu spadki ponownie wzrosły do 31 procent i co ważne było to jeszcze przed wydarzeniami z 28 czerwca (zamach na lotnisku w Stambule). Bieżącej sprzedaży imprez do Turcji nie pomogą też wydarzenia związane z niedawną próbą wojskowego przewrotu, której następstwa wydaja się na razie być dosyć poważne.
Na wszystkich mniejszych kierunkach ceny są teraz wyższe niż przed rokiem, w największym stopniu na Majorce, w Tunezji i w Portugalii – o 206, 168 i 100 złotych, a w mniejszej skali Maroko i Cypr – o 76 i 4 złote.
Wśród dużych biur podróży kolejny już raz nastąpiła zmiana lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu. Tym razem zostało nim biuro Itaka ze średnią ceną wycieczek o 45 złotych niższą niż w sezonie 2015 i jest to obecnie jedyny duży organizator z średnim poziomem cen poniżej zeszłorocznego. W przedziale 120 -140 złotych drożej niż przed rokiem oferują teraz wycieczki biura Sun & Fun, TUI Poland, Wezyr i Neckermann. Nieco droższy jest Exim Tours (o blisko 170 złotych), jeszcze nieco droższy jest obecnie wielotygodniowy lider atrakcyjnych ofert, czyli biuro Rainbow (o ponad 230 złotych, a o ponad 310 złotych drożej niż przed rokiem oferuje teraz wycieczki biuro Grecos, co jednakże pozostaje w związku z tym, że oferuje ono głównie zdecydowanie najdroższy obecnie wobec ubiegłego roku kierunek, czyli Grecję. Przypadki Grecosa i Rainbowa, które przez wiele poprzednich tygodni oferowały atrakcyjne dla nabywców ceny, świadczyć mogą o dobrym zaawansowaniu procesów sprzedaży

Według Andrzeja Betleja z TravelData.pl, warte zaznaczenia jest, że:
- kolejny już tydzień zwracają uwagę słabe tendencje cenowe Bułgarii, która wróciła już do poziomów mniej więcej sprzed roku, a wcześniej bywała od nich droższa nawet o 200 złotych. Kierunek ten cieszy się w tym sezonie dużym wzięciem, które w konsekwencji zdarzeń w Turcji może nawet wzrosnąć lecz można odnieść wrażenie, że przesadzono w tym sezonie z wielkością bułgarskich programów i obecnie powstają kłopoty z osiągnięciem cen adekwatnych do wysokiego zainteresowania tym kierunkiem wśród polskich turystów.
- po zwiększającej się przez kilka tygodni skali przeceny Teneryfy, nastąpiło dość gwałtowne odbicie cenowe tego kierunku. Co ciekawe było ono dość mocno skorelowane ze znacznym wzrostem cen tego kierunku w LCC wynikającego z połączonego wzrostu cen biletów lotniczych i znikających w dużym tempie hotelowych pokoi. Przez wiele tygodni był to jedyny kierunek na, którym ceny w tanich liniach były porównywalne, a czasami nawet niższe niż w biurach podróży, która to sytuacje ostatni tydzień definitywnie zakończył. Przykład ten świadczy o coraz silniejszym przenikaniu się tendencji cenowych w obu segmentach turystyki, czyli w turystyce z biurami podróży oraz w wyjazdach organizowanych samodzielnie.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.