Biura podróży – ceny idą w górę
W ostatnim tygodniu średnie ceny imprez turystycznych były wyższe od zeszłorocznych o 87 zl. Najbardziej poszły w górę na Teneryfie, w Chalkidiki i na Cyprze.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje trzeci tydzień sierpnia.
W tym materiale zestawienia bazują już na cenach dla wylotów w okresie 15-21 sierpnia 2016 roku, czyli w trzecim tygodniu sierpnia zebranych w dniu 22 lipca.
W minionym tygodniu ceny ruszyły zdecydowanie w górę, a średni wzrost wyniósł 69 złotych (poprzednio notowano spadek o 7 złotych). Największe zwyżki wystąpiły na ostatnio często taniejącej Teneryfie i to aż o 222 złote oraz na Chalkidiki i na Cyprze – o 193 i 133 złote. Zniżki cen były symboliczne i miały miejsce jedynie na Rodos i w Hurghadzie – o 5 i 2 złote.
Badanie średniej ceny imprez w trzecim tygodniu sierpnia 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że stały się one sporo wyższe od poziomu ubiegłorocznego, bo o 87 złotych. Był to wspólny skutek ostatniego wzrostu cen oraz ich spadku o tej porze przed rokiem. Dość wyraźnie zaczęła się zaznaczać tendencja coraz silniejszego kształtowania się średnich cen tegorocznych wobec średnich cen z ubiegłego sezonu.
Wygląda na to, że spośród dużych kierunków pozycję zdecydowanego lidera zwyżek cen wycieczek coraz bardziej umacnia Grecja, która jest teraz droższa niż przed rokiem o średnio 239 złotych, przy czym z jej wysp największe średnie wzrosty cen wykazują obecnie Kos, Zakintos i Kreta – o 259, 253 i 251 złotych. Z kolei niedawny wicelider wzrostów średnich cen, czyli Bułgaria ustąpiła miejsca Kanary, które po sporych wzrostach cen zwłaszcza na Teneryfie stały się teraz droższe niż przed rokiem o średnio 20 złotych. Z tamtejszych wysp nadal znacznie kosztowniejsza niż przed rokiem pozostaje wyspa Lanzarote – o 352 złote, podczas gdy pomimo ostatnich zwyżek znacznie tańsza niż przed rokiem pozostaje Teneryfa – o 274 złote.
Kierunkiem, na którym w pierwszej połowie sezonu sprzedaży średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny dość definitywnie spadły poniżej ubiegłorocznych. Ostatnio drugi tydzień z rzędu ceny pozostawały jednakże wyższe od poziomów ubiegłorocznych – o średnio 5 złotych. Obecnie nieco droższa niż przed rokiem jest Marsa Alam – o 24 złote, a tańsza jest Hurghada – o13 złotych.
Tańsza niż przed rokiem stała się teraz Bułgaria, chociaż właściwie tylko symbolicznie, bo zaledwie o 9 złotych, a wcześniej przez wiele tygodni była tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych).
Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od ponad siedmiu miesięcy wiedzie Turcja – tańsza teraz o średnio 130 złotych. Przed kilkoma tygodniami na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się pewne symptomy poprawy popytu na wyjazdy do Turcji, a dane z Niemiec za maj wskazywały na znaczne zmniejszenie się skali spadków liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery do 8 procent, podczas gdy jeszcze w marcu wynosiły około 50 procent. Jednak w czerwcu spadki ponownie wzrosły do 31 procent i co ważne było to jeszcze przed wydarzeniami z 28 czerwca (zamach na lotnisku w Stambule). Bieżącej sprzedaży imprez do Turcji nie pomogą też wydarzenia związane z niedawną próbą wojskowego przewrotu, której następstwa wydaja się na razie być dosyć poważne.
Na wszystkich mniejszych kierunkach ceny są teraz wyższe niż przed rokiem, w największym stopniu na Majorce, w Tunezji i w Portugalii – o 206, 168 i 100 złotych, a w mniejszej skali Maroko i Cypr – o 76 i 4 złote.
Wśród dużych biur podróży kolejny już raz nastąpiła zmiana lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu. Tym razem zostało nim biuro Itaka ze średnią ceną wycieczek o 45 złotych niższą niż w sezonie 2015 i jest to obecnie jedyny duży organizator z średnim poziomem cen poniżej zeszłorocznego. W przedziale 120 -140 złotych drożej niż przed rokiem oferują teraz wycieczki biura Sun & Fun, TUI Poland, Wezyr i Neckermann. Nieco droższy jest Exim Tours (o blisko 170 złotych), jeszcze nieco droższy jest obecnie wielotygodniowy lider atrakcyjnych ofert, czyli biuro Rainbow (o ponad 230 złotych, a o ponad 310 złotych drożej niż przed rokiem oferuje teraz wycieczki biuro Grecos, co jednakże pozostaje w związku z tym, że oferuje ono głównie zdecydowanie najdroższy obecnie wobec ubiegłego roku kierunek, czyli Grecję. Przypadki Grecosa i Rainbowa, które przez wiele poprzednich tygodni oferowały atrakcyjne dla nabywców ceny, świadczyć mogą o dobrym zaawansowaniu procesów sprzedaży
Według Andrzeja Betleja z TravelData.pl, warte zaznaczenia jest, że:
– kolejny już tydzień zwracają uwagę słabe tendencje cenowe Bułgarii, która wróciła już do poziomów mniej więcej sprzed roku, a wcześniej bywała od nich droższa nawet o 200 złotych. Kierunek ten cieszy się w tym sezonie dużym wzięciem, które w konsekwencji zdarzeń w Turcji może nawet wzrosnąć lecz można odnieść wrażenie, że przesadzono w tym sezonie z wielkością bułgarskich programów i obecnie powstają kłopoty z osiągnięciem cen adekwatnych do wysokiego zainteresowania tym kierunkiem wśród polskich turystów.
– po zwiększającej się przez kilka tygodni skali przeceny Teneryfy, nastąpiło dość gwałtowne odbicie cenowe tego kierunku. Co ciekawe było ono dość mocno skorelowane ze znacznym wzrostem cen tego kierunku w LCC wynikającego z połączonego wzrostu cen biletów lotniczych i znikających w dużym tempie hotelowych pokoi. Przez wiele tygodni był to jedyny kierunek na, którym ceny w tanich liniach były porównywalne, a czasami nawet niższe niż w biurach podróży, która to sytuacje ostatni tydzień definitywnie zakończył. Przykład ten świadczy o coraz silniejszym przenikaniu się tendencji cenowych w obu segmentach turystyki, czyli w turystyce z biurami podróży oraz w wyjazdach organizowanych samodzielnie.
POWIĄZANE WPISY
10 października 2024
Travelplanet.pl: rośnie popularność egzotycznych wycieczek. Co piąty turysta wybiera dalekie podróże
Od listopada do kwietnia ponad 50 proc. więcej Polaków niż przed rokiem rezerwuje…
0 Komentarzy4 Minuty
8 października 2024
eSky.pl: Włochy, Hiszpania i Malta na czele najpopularniejszych kierunków na jesienne city breaki
Jesień jest jedną z najlepszych pór roku, by zorganizować city break. Przyjemniejsze,…
0 Komentarzy7 Minuty
8 października 2024
Biura podróży – niskie ceny imprez turystycznych nadal się utrzymują
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
7 października 2024
Polska i Korea w jednym miejscu. KTO zorganizowała workshop dla przedstawicieli branży turystycznej
30 września 2024 roku w warszawskim hotelu InterContinental odbyło się wydarzenie –…
0 Komentarzy1 Minuty
7 października 2024
Łukasz Habaj: kupując Thomasa Cooka nabyliśmy rozpoznawalność marki. Konkurujemy z touroperatorami o tego samego klienta
Kupując Thomasa Cooka po atrakcyjnej cenie eSky nabył rozpoznawalność na rynkach Europy…
0 Komentarzy24 Minuty
3 października 2024
Zmiany w Turystycznym Funduszu Pomocowym. Pożyczki będą zastąpione bezpośrednimi wypłatami
Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) czeka istotna zmiana. Nowelizacja ustawy zakłada, że…
0 Komentarzy5 Minuty
2 października 2024
Anex Tour przedstawia nowy kierunek w ofercie Emiraty Arabskie
Podczas business brunchu zorganizowanego w Raffles Europejski Warsaw Anex oficjalnie…
0 Komentarzy2 Minuty
1 października 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych na lato 2025 znowu w dół
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
1 października 2024
Piotr Chojnowski nowym szefem produktu w Nekera
1 października 2024 roku Piotr Chojnowski objął stanowisko Product Development Director w…
0 Komentarzy2 Minuty