Afryka zawitała do Warszawy

MM

Po raz pierwszy do Polski zawitał zorganizowany przez South African Tourism roadshow promujący firmy turystyczne z RPA, innych krajów Afryki oraz wysp na Oceanie Indyjskim. Wzrasta ich zainteresowanie Polską jako rynkiem przyjazdowym.

Roadshow „Spotlight on Africa” odbywał się między 10 a 12 kwietnia w: Warszawie, Bukareszcie i Pradze. Zorganizowany został przez South African Tourism, ale brały w nim udział również firmy z innych krajów: Kenii, Botswany, Namibii, Tanzanii, Zanzibaru i Zimbabwe. Swoją ofertę prezentowali też przewoźnicy: Flydubai, Air Mauritius, South African Airways.

„Do tej pory nie podejmowaliśmy działań promocyjnych na polskim rynku, jednak widzimy jego potencjał i rosnące zainteresowanie klientów. We wrześniu zorganizujemy większe seminarium, z większą liczbą uczestników z branży. Nawiązujemy kontakty i zbieramy wiedzę niezbędną do zbudowania planu marketingowego dla polskiego rynku” – mówi Ntokozo Langa z South African Tourism.

Na razie liczba Polaków odwiedzająca RPA nie jest duża – w 2017 roku było ich nieco ponad 8 tys., jednak stale wzrasta. Polaków interesują przede wszystkim wyjazdy wypoczynkowe na wybrzeże i safari, ale na popularności zyskuje też enoturystyka (w RPA jest 100 tys. hektarów winnic), kontakt z lokalną kulturą i ludnością. Afrykańczycy chcą zainteresować polskie grupy także swoją ofertą dla segmentu MICE. Podkreślają, że RPA to także dobry kierunek dla miłośników pięknych widoków, surfingu i nurkowania z delfinami, a nawet pływania z pingwinami.

Przedstawiali też ofertę wyjazdów typu „adventure”, podczas których można podziwiać rekiny nurkując w klatce, skakać na bungee, ze spadochronem, a także uprawiać rafting. Tym, którzy nie poszukują tylu doznań z dreszczykiem firmy z RPA proponują trasy rowerowe i jazdę konną, a także surfowanie po wydmach.

Ntokozo Langa przypominała, że RPA to nie tylko przyroda, ale też życie wielkomiejskie i wydarzenia kulturalne – np. festiwal jazzowy w Cape Town. Również w Pretorii i Durbanie można spędzić czas zwiedzając muzea (Pretoria Art Muezum, Goodman Gallery, Durban Art Museum), bawiąc się w klubach i jedząc w dobrych restauracjach.

Dla tego kraju największym rynkiem przyjazdowym są Stany Zjednoczone – w 2016 roku z Ameryki Północnej do RPA naliczono ponad 406 tys. przyjazdów turystycznych. Z całej Europy natomiast – ponad 1,525 mln. W sumie RPA w 2016 mogła się pochwalić ok. siedmioma milionami turystów z zagranicy.