Adrian Bogusłowicz Osobowością Roku na Pomorzu

Adrian Bogusłowicz odbiera nagrodę w kategorii Osobowość Roku/fot. archiwum Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki w Gdańsku, wręczone zostały nagrody i wyróżnienia za zasługi dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim. W kategorii „Osobowość roku” nagrodę główną otrzymał Adrian Bogusłowicz – prezes LOT Krynica Morska, organizator akcji Krynica Morska dla Medyka.

W Regionalnych obchody Światowego Dnia Turystyki uczestniczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji i instytucji związanych z turystyką, hotelarze i restauratorzy, działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodnicy turystyczni i piloci wycieczek.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki była „Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu”.W tym roku uroczystości zostały zorganizowane w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, powiedziała: „Obchody Światowego Dnia Turystyki w tym miejscu nabrały wyjątkowego charakteru. W obliczu trudnych doświadczeń pandemii, która cały czas nas dotyka, turystyce jest potrzebna siła i impuls do odbudowy, tak jak miało to miejsce w czasie powstania Solidarności. Czerpmy z tych doświadczeń.”

Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do tego, by podsumować dotychczasowe działania w turystyce, wyróżnić najlepszych i ponownie spotkać się w gronie przyjaciół z branży, zwłaszcza po długiej przerwie związanej z pandemią.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego podkreślił: „Cieszę się, że możemy się razem spotkać. Jeszcze rok temu nie było to możliwe. Wtedy spotykaliśmy się tylko przed ekranami komputerów. Był to czas bardzo trudny dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia z minionego roku, to już tylko wspomnienie, a zapowiedzi dotyczące czwartej fali pandemii nie uderzą tak bardzo w sektor usług turystycznych. Gdybyśmy mieli jednak ocenić turystykę przez pryzmat ostatnich trzech miesięcy, to na Pomorzu już dawno nie mieliśmy takiego napływu gości. Myślę, że wszyscy tęskniliśmy za turystami i dobrze się stało, że mijający sezon był tak dobry. Chciałbym wszystkim życzyć, żebyśmy jak najszybciej wrócili do tej normalności, do której byliśmy przyzwyczajeni jeszcze przed pandemią, a także żebyśmy mogli cieszyć się z tego, że turyści tak chętnie odwiedzają Pomorze.”

Nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego:

W kategorii Wydarzenie roku:

Nagroda główna dla Międzynarodowych Targów Gdańskich za organizację Jarmarku św. Dominika
Przeprowadzenie w czasie pandemii jednego z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich wydarzeń było ogromnym wyzwaniem. Dzięki zwiększeniu powierzchni Jarmarku oraz zmianie jego program, m.in. przeniesieniu ceremonii otwarcia do sieci, rezygnacji z dużych wydarzeń i zaproponowaniu w zamian mniejszych koncertów, pokazów kulinarnych czy wieczorów muzycznych, udało się w bezpieczny sposób zachować gdańską tradycję oraz umożliwić mieszkańcom i turystom udział na żywo w Jarmarku.

W kategorii Innowacja w turystyce:

Nagroda główna dla Gdańskiej Organizacji Turystycznej za kampanię #CityWillWait / TripPass
Kampania była kreatywną, innowacyjną odpowiedzią na sytuację pandemiczną, która uniemożliwiała turystom swobodne podróże. Pod hasłem tej akcji działało łącznie 13 miast z Polski, które wspólnie, w przystępny i nowoczesny sposób przedstawiały swoją ofertę z informacją, że miasta i ich atrakcje „poczekają” na turystów. Następstwem kampanii jest TripPass, czyli karta turysty obejmująca ofertę kilku miast, ułatwiająca odkrywanie oraz zwiedzanie Polski.

W kategorii Oferta turystyczna:

Nagroda główna dla miasta Gdyni za projekt „Gdynia o 10”
Bezpłatne spacery z przewodnikiem, rozpoczynające i kończące się w gdyńskich hotelach, były ciekawą ofertą, która mieszkańcom i turystom pozwalała poznać ciekawe miejsca w Gdyni, a także zaprezentować ofertę tych hoteli. Była to inicjatywa Gdyńskiej Rady Turystycznej w odpowiedzi na potrzeby branży turystycznej, która bardzo mocno ucierpiała w wyniku pandemii.

Wyróżnienie dla Lokalnej Organizacji Turystycznej Serce Kaszub za cykl warsztatów „Bezpiecznie w sercu Kaszub”
Cykl warsztatów, odbywających się z zachowaniem wytycznych sanitarnych, który prezentował turystom i mieszkańcom ofertę regionu, przybliżał jego dziedzictwo oraz pozwalał w kreatywny i nieszablonowy sposób spędzić czas.

Wyróżnienie dla Sopotorium Medical Resort
Sopotorium wyróżnia się bogatą, kompleksową ofertą pozwalającą łączyć wypoczynek ze zdrowiem, jednocześnie swoją nazwa bezpośrednio odnosząc się do Sopotu, łącząc markę hotelu bezpośrednio z marką miasta. Hotel oferuje zabiegi fizjoterapeutyczne z poradami specjalistów, m.in. z zakresu psychologii i dietetyki. Wśród zabiegów można znaleźć też te, do których wykorzystywany jest jeden z unikalnych zasobów naturalnych województwa – solanka.

W kategorii Inwestycja w turystyce:

Nagroda główna dla gminy Karsin za wieżę widokową w Przytarni
Inwestycja objęła nie tylko zbudowanie oraz udostępnienie wieży widokowej, ale także całego kompleksu wokół niej. Wieżę w pierwszym roku działalności odwiedziło ponad 30 tys. osób. Obiekt wraz z terenem rekreacyjnym jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, co znacząco poprawiło atrakcyjność turystyczną okolicy. Inwestycja poprawiła również bezpieczeństwo przeciwpożarowe Borów Tucholskich, poprzez umieszczenie na szczycie wieży kamer obrotowych, które na bieżąco monitorują sytuację.

Wyróżnienie dla Starostwa Powiatowego w Wejherowie za Książnicę prof. Gerarda Labudy
Książnica pełni funkcję centrum kultury regionalnej poświęconego działalności honorowego mieszkańca powiatu wejherowskiego prof. Gerarda Labudy. Placówka łączy działalność edukacyjną z wystawienniczą i razem z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej tworzy wspólną ofertę dla mieszkańców i turystów.

W kategorii Osobowość roku:

Nagroda główna dla Adriana Bogusłowicza, prezesa LOT Krynica Morska
Adrian Bogusłowicz jest inicjatorem akcji Krynica Morska dla Medyka, która zyskała rozgłos w całym kraju. Akcja zakładała organizację wypoczynku dla medyków i ich rodzin, a zaangażowało się w nią 30 podmiotów. Udział w niej wzięła też Krynica Zdrój – miasto partnerskie, które razem z Krynicą Morską korzystało z hasła #KrynicaDlaMedyka. Działania te pozwoliły nie tylko „podziękować” medykom za ich wkład w walkę z pandemią, ale także wypromowały Krynicę i region w kraju.

W tym roku wyjątkowo przyznano też nagrody i wyróżnienia w kategorii specjalnej Kreatywna zmiana.

Nagroda główna dla ECS za cykl projektów wideo #ecsonline i #ecsworld
Zamknięcie wystaw w okresie pandemii zmusiło obiekty muzealne i instytucje kultury do kreatywnego myślenia i zmiany sposobu prowadzenia działalności. ECS za cel postawiło sobie zwiększenie liczby odbiorców po ponownym otwarciu wystaw dla zwiedzających. Działania podjęte w Internecie nie pozwoliły turystom zapomnieć o tej instytucji. Wirtualne spacery po wystawie oraz specjalnie przygotowane filmy zyskały ponad 40 tys. wyświetleń online, a w pierwszym tygodniu po ponownym otwarciu wystawę odwiedziło ponad 4 tys. zwiedzających.

Wyróżnienie dla Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART za projekt „Lasy – nowa kulturalna przestrzeń w malowniczej Operze Leśnej”
Opera Leśna jako obiekt otwarty, na świeżym powietrzu mogła realizować swoje zadania, pomimo zamknięcia obiektów wystawienniczych, koncertowych czy gastronomicznych. W odpowiedzi na pandemię, wybudowano bar oraz nową scenę, na której zorganizowano 25 wydarzeń dla mieszkańców i turystów, a wzięło w nich udział ponad 4 tys. osób. Zamontowano również instalację akustyczną pozwalającą „wsłuchać się w las”, która zbiera i wzmacnia dźwięki lasu.

Wyróżnienie dla Hevelianum za warsztaty i szkolenia online
W odpowiedzi na pandemiczne restrykcje, Hevelianum stworzyło możliwość uczestniczenia w warsztatach oraz szkoleniach online. Spośród innych ośrodków umożliwiających zwiedzanie online, Hevelianum wyróżnia się lekcjami na żywo, podczas których młodzież i dzieci miały kontakt z prowadzącym umożliwiając interakcję oraz zadawanie pytań

Podczas uroczystości w ECS uhonorowano również laureatów, którym ze względu na sytuację epidemiczną w ubiegłym roku nie było możliwe przekazanie nagród i wyróżnień: https://pomorskie.eu/wyjatkowe-obchody-swieta-turystyki-tegoroczne-spotkanie-odbylo-sie-w-swiecie-wirtualnym/

Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego Gryf Pomorski za całokształt działalności dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim uhonorowani zostali Stanisław Wilgocki i Bogdan Donke.
Stanisław Wilgocki jest dyrektorem hotelu Mercure Gdańsk Posejdon, a także dyrektorem regionu Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem jako wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Za szczególne zaangażowanie w budowaniu i wspieraniu turystyki w 2016 r. został uhonorowany odznaką Za Zasługi dla Turystyki.

Bogdan Donke jest założyciel i wiceprezesem PROT. Od początku kariery zawodowej związany jest z turystyką, m.in. jako wieloletni dyrektor regionalny oddziału północnego Polskiego Biura Podróży „Orbis”, prezes oddziału pomorskiego Polskiej Izby Turystyki, a także współorganizator i pierwszy prezes GOT. Stworzył i wypromował wiele produktów turystycznych w regionie, m.in. Szlak Bursztynowy czy Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Wielokrotnie odznaczany za działania w zakresie turystyki, w tym Srebrną Honorową Odznaką PTTK, odznaką honorową Za Zasługi dla Turystyki oraz odznaką Za zasługi dla Polskiej Izby Turystyki.

Krynica Morska ugości medyków