Ponad 100 imprez na Dniach Karpia w Dolinie Baryczy

fot. JK

Oficjalna nazwa to Dni Karpia w Dolinie Baryczy, ale to cykl wydarzeń liczony w tygodniach. 17. edycja tej wyjątkowej megaimprezy potrwa 12 weekendów, od 3 września do 18 listopada. Zaplanowano w sumie ponad 100 wydarzeń plenerowych, aktywnych, wędkarskich, edukacyjnych i kulinarnych. Ale ich kwintesencją są degustacje ryb i lokalnych produktów.

Tylko w trakcie Dni Karpia (ale nie tylko w weekendy, lecz także w dni powszednie) można rezerwować Talerze Rybnych Rozmaitości w restauracjach i gospodach laureatów konkursu kulinarnego poprzednich edycji. Wprowadzona rok temu formuła sprawdziła się nadzwyczajnie, bowiem biesiady Ryba Do Syta wyprzedawane są błyskawicznie.

Organizatorzy Dni Karpia uspokajają, że katastrofa ekologiczna na Odrze w żaden sposób nie wpływa na jakość i bezpieczeństwo serwowanych ryb z Doliny Baryczy. – Dwa lata temu naszą rzekę również dotknęło skażenie – zauważa prezes Stawów Milickich Piotr Połulich. – Dziś nie ma po niej śladu.

Inga Demianiuk – Ozga, szefowa Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, koordynatora Dni Karpia, podkreśliła: „Karp, nasz najbardziej rozpoznawalny produkt lokalny, hodowany tu od 800 lat, jest niekwestionowanym symbolem Doliny Baryczy.”

Damaniuk uzasadnia, dlaczego najlepsza pora na cykl imprez promujących ten największy park krajobrazowy w Polsce, będący zarazem największym kompleksem stawów rybnych w Europie i największym rezerwatem ornitologicznym w Polsce. – Jesienią rozpoczynają się przygotowania do odłowów – to okres spektakularnych przelotów ptaków, wybarwionych lasów i jesiennej aury sprzyjającej aktywnemu wypoczynkowi, rodzinnym spacerom, rajdom, spotkaniom w przyrodzie i rybnych ucztom na terenie unikatowych stawów oraz lasów wśród zabytków pogranicza Dolnego Śląska i Wielkopolski.

Najważniejszym wydarzeniem plenerowym będzie Festiwal Karpia Milickiego (10 – 11 września w Miliczu, z występami m.in. Elektrycznych Gitar oraz Danzela) oraz Żmigrodzki Festiwal Karpia i Lasu (2 października, Ruda Żmigrodzka).

Nowością tegorocznych Dni Karpia spacery z Joanną Lamparską, autorką bestsellerowych książek i przewodników po Dolnym Śląsku. Przygotowała ona i nagrała audioprzewodniki po Miliczu (premiera 10 września), Żmigrodzie (24 września), Twardogórze (18 września), Antoninie (8 października) i Odolanowie (1 października).

fot. JK

Audioprzewodnik będzie dostępny w aplikacji Dolina Baryczy.

To tylko niektóre z ponad 100 wydarzeń, szczegółowy program jest dostępny na stronie www.dnikarpia.barycz.pl oraz w aplikacji Dolina Baryczy. To zwiedzanie z ornitologami, edukatorami, miłośnikami przyrody i historii, – rajdy rowerowe malowniczymi trasami w otoczeniu stawów, spacery z obserwacjami ptaków, spływy kajakowe Baryczą, cykl zawodów wędkarskich i wydarzeń plenerowych.

Formuła Dni Karpia jest modyfikowana zgodnie z sugestiami gości. W zamian za przesłane opinie każdy otrzymuje prezent – to produkty lokalne, okazjonalne gadżety oraz publikacje, ale także zaproszenia na noclegi, posiłki, usługi przewodnickie lub spływy kajakowe w Dolinie Baryczy.

– Dni Karpia budują wyjątkową, niepowtarzalną markę Doliny Baryczy – wyjaśnia tę ideę Inga Demianiuk – Ozga. -Żeby móc zarządzać tą marką musimy wiedzieć kto korzysta z oferty, jaki jest profil użytkowników, jak oceniane są wydarzenia, co należy poprawić i co się najbardziej się podoba.

Z dotychczasowych analiz wynika, że Dni Karpia to ponad 60 tys. odwiedzających turystów i mieszkańców, ponad 5 tys. sprzedawanych biletów, Ponad 60 proc. gości uczestniczy w wydarzeniach kolejny raz, Osoby odwiedzające to w większości: osoby 35+; z wykształceniem wyższym, z województw Dolnośląskiego i Wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego.

Portal Waszaturystyka.pl jest partnerem medialnym Dni Karpia 2022

Jedenaście weekendów z karpiem w Dolinie Baryczy