Wspaniały świat kolejek – raj dla dużych i małych

AG

Dla grup odwiedzających Hamburg, Miniaturowa Kraina Cudów to miejsce obowiązkowej wizyty. Jednocześnie – pułapka czasowa, tego miejsca nie da się szybko zwiedzić.

W jednym z dużych, ceglastych budynków w Speicherstadt, wielkiej dzielnicy starych magazynów przypraw, położonych około kilometra od centrum miasta, mieści się Miniatur Wunderland (miniatur-wunderland. com). Na trzech poziomach znajduje się jedno chyba z najlepszych na świecie, zbiorowisko makiet miniaturowych kolei. To jednak nie tylko makiety kolejek. Prace nad planszami rozpoczęto w grudniu 2002 roku. Obecnie goście mogą obejrzeć plansze odzwierciedlające charakterystyczne miejsca Szwajcarii (m.in. Matterhorn), Bawarii, Austrii, Niemiec, Ameryki i Skandynawii. Do odtworzenia Hamburga i jego siedmiu charakterystycznych miejsc (Imtech-Arena, nabrzeże, katedra Michel, most Kohlbrand, dzielnica spichlerzy, ulica Herberta, park zoologiczny) pracownicy potrzebowali prawie osiem tysięcy godzin.
Trzy lata temu otwarto cieszącą się chyba największym powodzeniem atrakcję – lotnisko Knuffingen. Na jego głównym pasie startują i lądują samoloty (wlatują i wylatują przez otwory w ścianach) obok – inne maszyny kołują, odtworzony jest gigantyczny parking i terminale lotniska. I, jak w przypadku innych makiet, mnóstwo tutaj wymyślonych przez projektantów scenek rodzajowych.
Dodatkową atrakcją wszystkich makiet są zmieniające się pory dnia – co kilka minut światłą powoli gasną i widzimy te same krajobrazy nocą i za dnia.
Do roku 2020 planowane jest otwarcie czterech nowych plansz, najbardziej zaawansowana jest budowa “Włoch”, potem zaczną się prace nad: Francją, Wielką Brytanią i Afryką.
Obecnie makiety zajmują powierzchnię 1 300 metrów kwadratowych (w przyszłości – 2 300), długość torów kolejek wynosi 13 tysięcy metrów (w przyszłości – 20 tys. metrów), po torach jeździ 930 pociągów (w przyszłości – 1 300) z 14 450 wagonami (w przyszłości z 20 tysiącami), zmiany torów umożliwia 3050 zwrotnic (w przyszłości – 4 tysiące), na makietach posadzono 228 tysięcy drzewek (będzie ich 330 tysięcy), w scenkach “uczestniczy” 215 tys. postaci (będzie 300 tys.).
Uzupełnieniem makiet są sklepik z pamiątkami, kantyna i kino.
Cena wejściówek dla dorosłych to 12 euro, dla dzieci – 6 euro.
www.miniatur-wunderland.de

{gallery}946{/gallery}