Wrocław – tutaj warto przyjeżdżać na targi turystyczne

234 wystawców, debaty branżowe, prelekcje podróżników, konkursy, pokazy kulinarne, tysiące zadowolonych zwiedzających – po raz drugi Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego we Wrocławiu odbyły się na Stadionie Wrocław. I po raz drugi okazało się to trafionym pomysłem.
Podczas konferencji prasowej, Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za sport, kulturę i turystykę regionu, powiedział: “Cieszę się, że wśród ponad dwustu wystawców jest silna reprezentacja Dolnego Śląska. Chcemy gościom targowym pokazywać najbardziej atrakcyjne miejsca naszego regionu. Warte podkreślenia jest, że ta impreza, to nie tylko targi turystyczne, ale targi spędzania wolnego czasu. Wypoczynek bowiem to nie tylko wyjazdy wakacyjne, to również wypady jedno, dwudniowe w najbliższe okolice.”
Przemysław Bandura, prezes Międzynarodowych Targów Turystycznych, dodał: “W tym roku gościmy 234 wystawców. Poszerzyliśmy powierzchnię wystawową. Coraz więcej wystawców wraca do nas, widzi, że we Wrocławiu, na tych własnie targach jest potencjał. W ubiegłym roku targi odwiedziło 12 tysięcy gości, liczy że w tym roku będzie ich więcej.”

Przez trzy dni na terenie targów nie brakowało atrakcji. Na każdym z czterech poziomów działo się coś ciekawego. W piątek odbyły się dwie debaty moderowane przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl. Marzena Markowska poprowadziła dyskusję o tym, co jeśli nie Biała Księga, powinno stanowić podstawę do prac na ustawami o POT I o usługach hotelowych I usługach przewodnickich i pilockich. Adam Gąsior moderował debatę o tym, czy są granice dobrego smaku w prowadzeniu skutecznej promocji turystycznej. Obie debaty, jak przyznali uczestnicy, były przygrywką do VII Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie się 22 kwietnia w Hydropolis we Wrocławiu.


Następne dwa dni wypełniły spotkania z podróżnikami. Na oddzielnej sali można było posłuchać o ich przeżyciach, zapytać o doświadczenia i obejrzeć bajkowej urody zdjęcia. Na dużej scenie odbywały sie pokazy kulinarne I liczne konkursy dla gości targowych.
Po raz kolejny organizatorzy przyznali nagrody “Kryształowych Orłów”. W kategorii produkt regionalny wygrał Browar Profesja, w kategorii wydarzenie cykliczne – festiwal kulinarny “Śląskie smaki”, zaś w kategorii atrakcja turystyczna – Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze Keplera – Planetarium Wenus. Współorganizatorem konkursu I fundatorem nagród był portal WaszaTurystyka.pl
Jeśli chodzi o stoiska wystawców, to jury najwyżej oceniło i przyznało nagrodę za najlepsze stoisko w Międzynarodowych Targach Turystyki i czasu wolnego dla Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na stoisku wystawiały się także:
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Stacja Muzeum, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek, Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie oraz Miasto Radom “Siła w precyzji”.
Aneta Dąbrowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, oceniła: “Zaskoczyło mnie, że tak dużo odwiedzających nasze stoisko, tak dużo wie o Mazowszu. Są nim zainteresowani, znają historię. Widać to choćby, przy rozwiązywaniu krzyżówek, które rozdajemy na stoisku – gościom nie sprawia wielkich trudności odpowiedź na pytanie o najstarsze miasto na Mazowszu czy miejsca związane z Chopinem. Wrocławianie kojarzą Sierpc. Dobrą reklamą Mazowsza jest oczywiście zespół Mazowsze”, którego można posłuchać na naszym stoisku, zrobić sobie zdjęcie z członkami zespołu. Większość odwiedzających przyznaje, że przyjeżdża nocować w Warszawie (np. u znajomych czy u rodziny) i ze stolicy robi wypady kilkugodzinne w okolice Warszawy.”

Piotr Wnukowicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, podkreślił: “Stadion sprawdził się, jako miejsce organizacji targów. Wciąż mamy możliwości powiększenia w razie potrzeby powierzchni wystawienniczej. W tym roku przearanżowaliśmy nieco wnętrza, część gastronomiczną przenieśliśmy na najwyższy poziom, stworzyliśmy dużą strefę dziecięcą. Staramy się, by zadowoleni byli zarówno wystawcy, jak I zwiedzający. Wsłuchujemy się w ich głosy, wprowadzamy dzięki temu modyfikacje.
Jeśli chodzi o Dolny Śląsk, to zapraszamy na nasze stoisko te podmioty, które zgłoszone były do nagrody POT.”
Jola Imbierska, koordynatorka centrum polsko-niemieckiego w Cottbus, dodała: “Województwa zachodnie są dla nas bardzo ważne. W ogóle do Cottbus przyjeżdża coraz więcej Polaków, zarówno indywidualnych, jak i grup zorganizowanych – w ubiegłym roku odnotowaliśmy 61 grup autokarowych z Polski. Głównie są to grupy z Polski południowej, dobrze nam się współpracuje z biurami – członkami Dolnośląskiej Izby Turystyki. Cieszy mnie, że zaczynają przyjeżdżać grupy eventowe, mamy dla nich bogaty program aktywności: wycieczki rowerowe, kajaki w Szprewaldzie, pontony czy wspinaczkę na jedną z największych koparek w Europie. Już niedługo okolice Cottbus zyskają kolejna atrakcję – na terenie dawnej kopalni odkrywkowej powstaje największe w Brandenburgii jezioro . Otwarte zostanie w 2025 roku.”
Michał Rydz reprezentujący Drezno i Krainę Łaby, powiedział: “Ubiegły rok był kolejnym rokiem wzrostu liczby gości z Polski – w 2019 odnotowaliśmy ich o 3,7 proc. więcej. Oczywiście, gro turystów z Polski, przyjeżdża do nas z województw zachodnich, ale coraz częściej są to turysci z Polski centralenj, wschodniej. Dlatego tez staramy się jeździć po targach turystycznych, w ubiegłym roku wystawialiśmy w na targach w Nadarzynie, Gdańsku, teraz jesteśmy we Wrocławiu.”

Duża liczba wydarzeń towarzyszących (wspomniane prelekcje podróżników, konkursy, pokazy) sprawiła, że warto było przyjechać na targi całą rodziną. Duża strefa dziecięca pozwalała rodzicom zostawić w niej swoje pociechy, rozbudowana i smakowita (pozdrowienia dla kuchni syryjskiej) strefa gastronomiczna pozwoliła nabrać sił. Wciąż brakuje wśród wystawców największych i najbardziej atrakcyjnych kierunków wakacyjnych (Egipt, Turcja, Grecja, Bułgaria, Włochy, Tunezja, Cypr), ale niektórych może ogranicza przestrzeń (nie da się tutaj zbudować gigantycznych, wysokich stoisk), inni jeszcze nie wiedzą, że warto tu się wystawiać. My – patron medialny targów – poświadczamy – warto!
POWIĄZANE WPISY
6 lutego 2023
Na targach wrocławskich ponownie zostaną przyznane Kryształy Turystyki
Targi to doskonała okazja do wyróżnienia i nagrodzenia wyjątkowych przedsięwzięć. W tym…
0 Komentarzy2 Minuty
19 grudnia 2022
Sądecka Turystyka pokazała potencjał
12 grudnia w Krynicy Zdroju w Hotelu Belmonte odbyła się pierwsza edycja Conference &…
0 Komentarzy5 Minuty
13 grudnia 2022
X Gremium Ekspertów Turystyki – udane spotkanie branży
X jubileuszowa edycja Gremium Ekspertów Turystyki okazała się największą z…
0 Komentarzy2 Minuty
30 listopada 2022
MTB Grand Edition: nowe kierunki, około 100 wystawców i ponad 1500 spotkań podczas trzydniowego wydarzenia
Meet The Bidder Grand Edition w Warszawie w rozszerzonej, trzydniowej formule zebrał…
0 Komentarzy5 Minuty
29 listopada 2022
O turystyce przyszłości będą debatować w Krynicy Zdroju
Już 12 grudnia 2022 w Krynicy Zdrój odbędzie się pierwsza edycja Conference & Expo…
0 Komentarzy1 Minuty
18 listopada 2022
Międzynarodowa konferencja “Edukacja i szkolenia na rzecz zrównoważonej turystyki w Europie” już 1 grudnia w Warszawie
Wydarzenie poświęcone będzie tematyce włączania kompetencji z zakresu zrównoważonego…
0 Komentarzy1 Minuty
14 listopada 2022
Meet the Bidder ponownie w wersji Grand Edition
Już za dziewięć dni w hotelu Arche Krakowska w Warszawie odbędzie się jesienna edycja…
0 Komentarzy3 Minuty
4 listopada 2022
Za nami konferencja Turysta 2022. Trendy w hotelarstwie, storytelling i analiza danych rynkowych
Energiczne wystąpienia, ożywione debaty oraz okazja do spotkania praktyków i…
0 Komentarzy2 Minuty
4 listopada 2022
XII Lubelska Gala Turystyki. Chmielaki Krasnostawskie zwycięzcą na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022
Lubelska Gala Turystyki organizowana przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną we…
0 Komentarzy2 Minuty