Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 23 maj 2014 11:39

Trasy widokowe wokół Troków

Napisane przez AG
Zamek w Trokach Zamek w Trokach AG

Początek sezonu turystycznego jest świetną okazją do odwiedzenia tego rejonu zwłaszcza, że odległość z Polski nie jest duża (Troki znajdują się niecałe 30 km od Wilna). Nowe trasy krajobrazowe zostały wytyczone niedawno, zaś ich opis wraz z informacjami o znajdujących się po drodze ciekawych miejscach został zamieszczony w wydanym w 2014 roku folderze „Traku ir Zarasu ezeringos apylinkes".

Troki są centrum utworzonego w 1991 roku Trockiego Historycznego Parku Narodowego, który jest jednym z pięciu litewskich parków narodowych i obejmuje oprócz będącego wizytówką litewskiej turystyki zamku na wyspie, Troki wraz z okolicami, w tym jeziora, Zatrocze z pałacem Tyszkiewiczów, 3 grodziska z kurhanami, zabytki Starych Trok i kilka rezerwatów przyrody.
W rejonie miasta wytyczonych zostało kilka krajobrazowych tras turystycznych z elementami edukacyjnymi.
Pierwsza z nich (Trakai – Krakės vns. – Aukštadvaris – Totoriškės – Vaickūniškės – Onuškis - Grendavė –Žuklijų k. – Rūdiškės – Trakai) o długości 83 km przeznaczona jest dla turystów zmotoryzowanych i wiedzie z Trok wzdłuż jeziora Kroki, dalej przez Wysoki Dwór, obok jeziora Tataryszki, przez Wajckuniszki, Hanuszyszki, Grandowo, Rudziszki i powrót do Trok. Jest to trasa niezwykle malownicza, dostarczająca wspaniałych wrażeń podczas obcowania z przyrodą. Piękno krajobrazu zachęca do jak najczęstszych postojów.
Druga z proponowanych tras (Krakės vns. – Aukštadvaris – Nikronys – Babrauninkai – Derionys - Tolkiškės – Jankovicai –Saloviškės –Žūklijai) ma długość 37 km i jest trasą rowerową. Wiedzie od Krok przez Hanuszyszki, Niekrany, Babrauninkai, Derionys, Tolkiskes, Jankowicze, Saloviskes, Zuklijai. Jazda rowerem pozwala na bliższy kontakt z otoczeniem, zaś spotkani po drodze ludzie mogą się okazać skarbnicą wiedzy o okolicy. Jest to krótsza wersja wspomnianej powyżej trasy przeznaczonej na wycieczkę samochodową.
Kolejna trasa rowerowa o długości 35 km (Trakų a/s – Trakų TIC – Bernardinų kalva – Dūdkalnis – Trakų pusiasalio pilis – Aukų kalnas – Karaimų karališkieji laukai – Rėkalnis – Bernelio kalnas – Wellness & relax park Slėnis –Užutrakio parkas – Angelų kalva – Trakų) prowadzi przez malownicze pagórki, zaś po drodze jest okazja by zapoznać się z miejscową kuchnią, kulturą i zrelaksować się w tradycyjnej łaźni. Trasa jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, którym nie jest straszne pokonywanie wzniesień.
Następna rowerowa trasa o długości 30 km (Trakai – Arakalnis – Bražuolės piliakalnis – Naujasodis – Dobiliai – Panevežė – Daniliškės – Kunigaikštinė – Petkėliškės – Jovariškės – Trakai) zadowoli miłośników przyrody, którzy będą mogli w trakcie wycieczki poznawać różne gatunki roślin i zwierząt. Po drodze jest można korzystać z przejażdżek konnych.
Kolejna z proponowanych tras o długości 80 km (Trakai – Bražuolės piliakalnis – Užutrakis – Angelų kalva – Wellness & relax park Slėnis – Rykantų bažnyčia – Stirnių piliakalnis ir Saidės pažintinis takas – Gratiškės – Trakai) wytyczona została tak, aby można ją było pokonać zarówno samochodem jak i rowerem. Czas, który należy przeznaczyć na wycieczkę zależy od wyboru sposobu podróżowania. Po drodze można zapoznać się z wielowiekową historią tych stron.
Ostatnia opracowana trasa (Trakai, VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centras – Rūdiškių mstl., VšĮ Amatų mokykla „Sodžiaus meistrai" – Bajambalės k. –Žūklijų k., Kaimo turizmo sodyba „Dalgedų sodyba" – Tiltų k.Trakų rajono Tiltų kaimo bendruomenė – Traka) wiedzie wzdłuż pięknych jezior. Dodatkową atrakcją jest możliwość spróbowania własnych sił przy wyplataniu koszy oraz robieniu świec. Długość trasy przeznaczonej dla turystów zmotoryzowanych wynosi 60 km.Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.