Trasy widokowe wokół Troków

AG

Początek sezonu turystycznego jest świetną okazją do odwiedzenia tego rejonu zwłaszcza, że odległość z Polski nie jest duża (Troki znajdują się niecałe 30 km od Wilna). Nowe trasy krajobrazowe zostały wytyczone niedawno, zaś ich opis wraz z informacjami o znajdujących się po drodze ciekawych miejscach został zamieszczony w wydanym w 2014 roku folderze „Traku ir Zarasu ezeringos apylinkes”.

Troki są centrum utworzonego w 1991 roku Trockiego Historycznego Parku Narodowego, który jest jednym z pięciu litewskich parków narodowych i obejmuje oprócz będącego wizytówką litewskiej turystyki zamku na wyspie, Troki wraz z okolicami, w tym jeziora, Zatrocze z pałacem Tyszkiewiczów, 3 grodziska z kurhanami, zabytki Starych Trok i kilka rezerwatów przyrody.
W rejonie miasta wytyczonych zostało kilka krajobrazowych tras turystycznych z elementami edukacyjnymi.
Pierwsza z nich (Trakai – Krakės vns. – Aukštadvaris – Totoriškės – Vaickūniškės – Onuškis – Grendavė –Žuklijų k. – Rūdiškės – Trakai) o długości 83 km przeznaczona jest dla turystów zmotoryzowanych i wiedzie z Trok wzdłuż jeziora Kroki, dalej przez Wysoki Dwór, obok jeziora Tataryszki, przez Wajckuniszki, Hanuszyszki, Grandowo, Rudziszki i powrót do Trok. Jest to trasa niezwykle malownicza, dostarczająca wspaniałych wrażeń podczas obcowania z przyrodą. Piękno krajobrazu zachęca do jak najczęstszych postojów.
Druga z proponowanych tras (Krakės vns. – Aukštadvaris – Nikronys – Babrauninkai – Derionys – Tolkiškės – Jankovicai –Saloviškės –Žūklijai) ma długość 37 km i jest trasą rowerową. Wiedzie od Krok przez Hanuszyszki, Niekrany, Babrauninkai, Derionys, Tolkiskes, Jankowicze, Saloviskes, Zuklijai. Jazda rowerem pozwala na bliższy kontakt z otoczeniem, zaś spotkani po drodze ludzie mogą się okazać skarbnicą wiedzy o okolicy. Jest to krótsza wersja wspomnianej powyżej trasy przeznaczonej na wycieczkę samochodową.
Kolejna trasa rowerowa o długości 35 km (Trakų a/s – Trakų TIC – Bernardinų kalva – Dūdkalnis – Trakų pusiasalio pilis – Aukų kalnas – Karaimų karališkieji laukai – Rėkalnis – Bernelio kalnas – Wellness & relax park Slėnis –Užutrakio parkas – Angelų kalva – Trakų) prowadzi przez malownicze pagórki, zaś po drodze jest okazja by zapoznać się z miejscową kuchnią, kulturą i zrelaksować się w tradycyjnej łaźni. Trasa jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, którym nie jest straszne pokonywanie wzniesień.
Następna rowerowa trasa o długości 30 km (Trakai – Arakalnis – Bražuolės piliakalnis – Naujasodis – Dobiliai – Panevežė – Daniliškės – Kunigaikštinė – Petkėliškės – Jovariškės – Trakai) zadowoli miłośników przyrody, którzy będą mogli w trakcie wycieczki poznawać różne gatunki roślin i zwierząt. Po drodze jest można korzystać z przejażdżek konnych.
Kolejna z proponowanych tras o długości 80 km (Trakai – Bražuolės piliakalnis – Užutrakis – Angelų kalva – Wellness & relax park Slėnis – Rykantų bažnyčia – Stirnių piliakalnis ir Saidės pažintinis takas – Gratiškės – Trakai) wytyczona została tak, aby można ją było pokonać zarówno samochodem jak i rowerem. Czas, który należy przeznaczyć na wycieczkę zależy od wyboru sposobu podróżowania. Po drodze można zapoznać się z wielowiekową historią tych stron.
Ostatnia opracowana trasa (Trakai, VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centras – Rūdiškių mstl., VšĮ Amatų mokykla „Sodžiaus meistrai” – Bajambalės k. –Žūklijų k., Kaimo turizmo sodyba „Dalgedų sodyba” – Tiltų k.Trakų rajono Tiltų kaimo bendruomenė – Traka) wiedzie wzdłuż pięknych jezior. Dodatkową atrakcją jest możliwość spróbowania własnych sił przy wyplataniu koszy oraz robieniu świec. Długość trasy przeznaczonej dla turystów zmotoryzowanych wynosi 60 km.