Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 22 luty 2018 15:25

Grecja – 27,2 mln turystów w 2017 roku

Napisane przez MG
Janusz Śmigielski Janusz Śmigielski archiwum Grecos

W opublikowanym właśnie raporcie „Rozwój usług turystycznych” centralny bank Grecji podsumował obroty branży do końca ubiegłego roku. To kolejny rekordowy rok dla kraju, który bije też rekordy popularności wśród polskich turystów.

Według tego raportu Grecję odwiedziło w ubiegłym roku 27 mln 194 tys. turystów zagranicznych, o 9,7 proc. więcej niż w roku 2016.

W 2016 roku odnotowano 24,799 mln turystów a w 2015 – 23,599 mln.

Wzrost był nieco bardziej odczuwalny wśród turystów przylatujących do Grecji, a samolot to dominujący środek transportu dla Polaków wybierających wakacje w Helladzie.
Drogą lotniczą przyleciało 9,9 proc. więcej turystów niż w 2016, drogowe przejścia graniczne odnotowały wzrost na poziomie 8,7 proc.

Bank Grecji podaje też w raporcie, że zagraniczni goście wydali 14,6 mld euro, a średnia kwota jaką zostawił turysta w Grecji to 521,1 euro.

Rok wcześniej było to 514,1, ale w 2015 średni dochód Grecji z turysty był duży wyższy – 579,6 euro.

Raport wskazuje dokładne liczby turystów tylko dla kilku krajów, Polski nie wyszczególniono. Dla Polaków jednak Grecja od lat pozostaje najchętniej wybieranym kierunkiem wakacyjnym.

Janusz Śmigielski, wiceprezes Grecosa, powiedział: „W zeszłym roku na wielkie greckie wakacje wybrało się z nami 180 tysięcy Polaków. To wzrost o 12 procent.
Na sezon 2018 chcemy utrzymać dwucyfrowy przyrost liczby turystów, bo popularność Grecji wciąż rośnie, a my jesteśmy specjalistami od wakacji w tym kraju. Grecos podczas 14 sezonów zorganizował wakacje dla ponad 900 tys. ludzi. W 2018 do Grecji poleci milionowy klient biura.”

Greckie Ministerstwo Turystyki przewiduje, że wśród destynacji, które w 2018 jeszcze zyskają na znaczeniu, są m.in. Zakynthos (Polacy są tam trzecią pod względem liczby turystów nacją) i Kefalonia oferowana w Polsce tylko przez Grecosa.

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.