LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

środa, 04 październik 2017 08:40

Hamburg – nieodkryta gwiazda city breaks

Napisane przez Jarek Szegidewicz
Odnowiona dawna dzielnica handlowa Odnowiona dawna dzielnica handlowa AG

Hamburg nie jest tłumnie odwiedzany przez polskich turystów, którzy chętniej jeżdżą do Berlina, Frankfurtu czy Monachium. Tymczasem miasto to jest jednym z najważniejszych portów w Europie i potężnym ośrodkiem przemysłowym. Hamburg w 80 proc. został zniszczony podczas II Wojny Światowej i później odbudowany. Zawsze jednak był miastem wyjątkowo ważnym jako ośrodek handlu, rzemiosła, przemysłu, a także kultury.

Od pewnego czasu Hamburg zaczyna nabierać znaczenia jako miejsce atrakcyjne dla turystów. Sprzyja temu przemyślana i dalekowzroczna polityka władz tego miasta. Hamburg jest systematycznie i konsekwentnie poddawany odważnym przeobrażeniom, w których zabytki hanzeatyckiego portu umiejętnie łączy się z awangardową nowoczesnością.

Wspaniałym tego przykładem jest HafenCity, nowa dzielnica ciągle jeszcze rozbudowywana na 155 hektarach dawnych terenów portowych. Powstają apartamentowce, biurowce, przybytki kultury, a stare magazyny poddaje się rewitalizacji. Symbolem HafenCity jest niedawno oddana do użytku Elbphilharmonie czyli Filharmonia nad Łabą, z imponującą szklaną nadbudową starego spichlerza. Koszt budowy tego niezwykłego obiektu, z salą koncertową na 2100 miejsc siedzących, osiągnął astronomiczną kwotę ponad 800 milionów euro /10-krotnie więcej niż planowano/.

Gmach Elbphilharmonie najlepiej prezentuje się z pokładu statku wycieczkowego w czasie rejsu po porcie. To kolejna atrakcja, która stwarza możliwość zobaczenia urządzeń portowych i panoramy miasta z wody. Uzmysławia również, że w rzeczywistości Hamburg to miasto na wodzie – łącznie jest w nim ponad 2,5 tys. mostów, więcej niż w Wenecji!

Arcyciekawych miejsc, które trzeba zwiedzić w Hamburgu jest mnóstwo, m. in.:

* Fischmarkt - organizowany nieprzerwanie od 1703 roku targ rybny, z serwowanym tam słynnym chlebem z rybą
* Miniatur Wunderland czyli park miniatur w Hamburgu
* Ratusz oraz kościoły św. Piotra, św. Katarzyny i św. Jakuba.
* Muzeum Historii Hamburga, a także Muzeum Poczty i Muzeum Sztuki

Rosnące zainteresowanie turystów Hamburgiem w dużym stopniu spowodowane jest również ciekawymi przemianami, które nastąpiły w słynnej dzielnicy czerwonych latarni - St. Pauli.
Jej najsłynniejsza ulica Reeperbahn w latach 60. ub. wieku była przede wszystkim atrakcją dla marynarzy z położonego niedaleko portu. Obecnie to cel dla turystów z całego świata i miejsce, gdzie przychodzą się bawić, oglądać sztukę, słuchać muzyki i obserwować magiczną subkulturę tego miejsca.
Nie wszyscy wiedzą, że w Indra Club przy Grosse Freiheit 58 w sierpniu 1960 roku swoją wielką światową karierę zapoczątkował zespół The Beatles.

Popularność Hamburga, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, potęguje doroczny Reeperbahn Festival – w ostatnim wzięły również udział muzyczne zespoły z Polski.
To największy festiwal muzyki klubowej w Niemczech i jeden z trzech najważniejszych tego rodzaju w Europie: ponad 600 wydarzeń artystycznych w blisko 70 ciekawych miejscach,
łącznie ponad 30 tys. gości. Polscy touroperatorzy dopiero zaczynają odkrywać to miasto. Hamburg powinien jak najszybciej znaleźć się ofercie biur podróży, jako miejsce wyjątkowo urokliwe i klimatyczne.