LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

piątek, 11 grudzień 2015 09:43

Chorwacki region Medimurje zaprasza na wina

Napisane przez AG
Chorwacki region Medimurje zaprasza na wina AG

Przez ten mały region na północy Chorwacji polscy turyści na ogół jest szybko przejeżdżają w drodze na Istrię lub dalej na południe. Podczas konferencji w Warszawie, gospodarze przekonywali, że warto do nich wstąpić, choćby na... wina.

Medimurje położone 90 kilometrów od Zagrzebia i 900 od Warszawy, graniczy od północy z Węgrami a od zachodu ze Słowenią, opływają go dwie rzeki: Drawa i Mura.

Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, powiedział: "Jadąc na południe Chorwacji, nad morze warto zjechać z autostrady, żeby tutaj przenocować, napić się dobrego wina. Może się okazać, że po spróbowaniu tutejszego wina zrezygnujecie z jazdy nad morze."

Największym miastem regionu jest 17 tysięczny Cakovec, słynący barokowymi zabytkami. Inną ważną miejscowości jest Svety Martin, najlepszy termalny kurort w Chorwacji.
Medimurje nazywane jest "regionem kwaitów", w 2010 roku otrzymało nagrodę Europejskiej Organizacji na Rzecz Kwiatów i Środowiska "Golden Flower".

Tym jednak, co ma skusić polskich turystów są tutejsze wina.

Jak podkreślił znawca wina Tomasz Prange: "To właśnie w tym regionie jest najwięcej w Chorwacji endemicznych szczepów. Położenie na południe od Wielkiej Niziny Węgierskiej, między dwoma rzekami i niedaleko Alp, sprawia, że niektóre wina udają się tutaj wyjątkowo."

Podczas konferencji mieliśmy okazję spróbować dziewięciu z nich: dwóch musujących, jednego różowego, czterech białych i dwóch czerwonych. W mini ankiecie wygrało wino czerwone Traminac, ale uczestnikom smakowało niewiele mniej wino Graśevina i Rose Shiraz.
A żeby skosztować najlepszych win z regionu warto w kalendarzu zaznaczyć trzy daty największych imprez winiarskich:
27 stycznia - Vincekovo
15-30 maja - Urbanovo
11 listopada - Martinje