Chorwacki region Medimurje zaprasza na wina

AG

Przez ten mały region na północy Chorwacji polscy turyści na ogół jest szybko przejeżdżają w drodze na Istrię lub dalej na południe. Podczas konferencji w Warszawie, gospodarze przekonywali, że warto do nich wstąpić, choćby na… wina.

Medimurje położone 90 kilometrów od Zagrzebia i 900 od Warszawy, graniczy od północy z Węgrami a od zachodu ze Słowenią, opływają go dwie rzeki: Drawa i Mura.

Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, powiedział: “Jadąc na południe Chorwacji, nad morze warto zjechać z autostrady, żeby tutaj przenocować, napić się dobrego wina. Może się okazać, że po spróbowaniu tutejszego wina zrezygnujecie z jazdy nad morze.”

Największym miastem regionu jest 17 tysięczny Cakovec, słynący barokowymi zabytkami. Inną ważną miejscowości jest Svety Martin, najlepszy termalny kurort w Chorwacji.
Medimurje nazywane jest “regionem kwaitów”, w 2010 roku otrzymało nagrodę Europejskiej Organizacji na Rzecz Kwiatów i Środowiska “Golden Flower”.

Tym jednak, co ma skusić polskich turystów są tutejsze wina.

Jak podkreślił znawca wina Tomasz Prange: “To właśnie w tym regionie jest najwięcej w Chorwacji endemicznych szczepów. Położenie na południe od Wielkiej Niziny Węgierskiej, między dwoma rzekami i niedaleko Alp, sprawia, że niektóre wina udają się tutaj wyjątkowo.”

Podczas konferencji mieliśmy okazję spróbować dziewięciu z nich: dwóch musujących, jednego różowego, czterech białych i dwóch czerwonych. W mini ankiecie wygrało wino czerwone Traminac, ale uczestnikom smakowało niewiele mniej wino Graśevina i Rose Shiraz.
A żeby skosztować najlepszych win z regionu warto w kalendarzu zaznaczyć trzy daty największych imprez winiarskich:
27 stycznia – Vincekovo
15-30 maja – Urbanovo
11 listopada – Martinje