LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

czwartek, 02 kwiecień 2015 10:32

Holandia – będzie karta turystyczna

Napisane przez AG

W Holandii rozpoczęły się rozmowy na temat wprowadzenia jednej kary turystycznej używanej w środkach komunikacji publicznej oraz dającej zniżki przy zwiedzaniu.

Parlament holenderski dyskutował na temat „gospodarki gościnnej", której kluczowym elementem ma być karta turystyczna.

Agencja ANP cytowała posła Eric Ziengsa, który powiedział: „Obecny system, w którym na każdy środek komunikacji mamy inne bilety, stresuje gości zagranicznych. Dobrym przykładem jest karta London Oyster, dzięki które możemy podróżować metrem, pociągiem, autobusem. Również w Holandii turysta, np. z Chin, nie powinien się martwić, jaki bilet ma kupić i gdzie, na jaki środek komunikacji. Turyści chcą mieć jak najmniej kłopotów przy podróży z Amsterdamu do Maastricht i bez zbędnych ceregieli jechać do Giethoorn, kiedy im przyjdzie na to ochota."

Branża turystyczna propozycję z zadowoleniem. Jedna trzecia z 14 mln turystów, którzy odwiedzili Holandię w ubiegłym roku, korzystała z transportu publicznego.

Rzeczniczka Holenderskiej Izby Turystyki, Therese Ariaans, powiedziała: „Zdajemy sobie sprawę, że turyści zagraniczni nie rozumieją naszego różnorodnego systemu biletów komunikacji i że informacja o tym jest niedostateczna a także, że nie wszędzie można kupić różne bilety i za pomocą kart płatniczych. Chcielibyśmy, żeby wprowadzono karty turystyczne obowiązujące na wszystkie środki transportu publicznego w całym kraju."