Holandia – będzie karta turystyczna

W Holandii rozpoczęły się rozmowy na temat wprowadzenia jednej kary turystycznej używanej w środkach komunikacji publicznej oraz dającej zniżki przy zwiedzaniu. Parlament holenderski dyskutował na temat „gospodarki gościnnej”, której kluczowym elementem ma być karta turystyczna.

Agencja ANP cytowała posła Eric Ziengsa, który powiedział: „Obecny system, w którym na każdy środek komunikacji mamy inne bilety, stresuje gości zagranicznych. Dobrym przykładem jest karta London Oyster, dzięki które możemy podróżować metrem, pociągiem, autobusem. Również w Holandii turysta, np. z Chin, nie powinien się martwić, jaki bilet ma kupić i gdzie, na jaki środek komunikacji. Turyści chcą mieć jak najmniej kłopotów przy podróży z Amsterdamu do Maastricht i bez zbędnych ceregieli jechać do Giethoorn, kiedy im przyjdzie na to ochota.”

Branża turystyczna propozycję z zadowoleniem. Jedna trzecia z 14 mln turystów, którzy odwiedzili Holandię w ubiegłym roku, korzystała z transportu publicznego.

Rzeczniczka Holenderskiej Izby Turystyki, Therese Ariaans, powiedziała: „Zdajemy sobie sprawę, że turyści zagraniczni nie rozumieją naszego różnorodnego systemu biletów komunikacji i że informacja o tym jest niedostateczna a także, że nie wszędzie można kupić różne bilety i za pomocą kart płatniczych. Chcielibyśmy, żeby wprowadzono karty turystyczne obowiązujące na wszystkie środki transportu publicznego w całym kraju.”