Reklama

Reklama

Reklama

środa, 10 grudzień 2014 08:13

„Velázquez“ w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki

Napisane przez MG
"Sen rycerski"" Velazqueza "Sen rycerski"" Velazqueza archiwum Museo de Bellas Artes

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien) prezentuje pierwszą na niemieckim obszarze językowym wystawę indywidualną poświęconą słynnemu artyście, hiszpańskiemu malarzowi Diego Velázquezowi, który tworzył w służbie „Casa de Austria".

Wystawa koncentruje się na wszechstronnej i pod względem artystycznym wyjątkowej sile twórczej Velázqueza i oprócz słynnych portretów przedstawia również przykłady jego dzieł mitologicznych i religijnych oraz martwą naturę, pejzaże i studia zwierząt.
Dzięki bliskim powiązaniom rodzinnym i politycznym między rodami habsburskimi panującymi w XVII wieku w Wiedniu i Madrycie galeria obrazów Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu posiada znaczącą kolekcję wybitnych portretów dzieła dworskiego malarza hiszpańskiego króla Filipa IV. Oprócz wizerunków Marii Teresy czy infanta Filipa Prospera światową sławę przyniosła mu przede wszystkim seria uroczych obrazów przedstawiających infantkę Małgorzatę Teresę. Portrety ukazujące Małgorzatę jako trzy-, pięcio- i ośmioletnią dziewczynkę zostały namalowane dla jej przyszłego narzeczonego z dynastii Habsburgów.
Cenne eksponaty wypożyczone między innymi z National Gallery w Londynie i z Muzeum Prado w Madrycie umożliwiają ukazanie twórczości artystycznej Diego Velázqueza z różnych perspektyw. On sam dokładnie analizował obrazy zgromadzone w królewskiej galerii w Madrycie, a podczas podróży do Włoch studiował dzieła innych malarzy.
www.khm.at

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.