Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 08 sierpień 2017 14:51

Historyczne wystawy w Zakopanem

Napisane przez MG
Historyczne wystawy w Zakopanem archiwum PKL

Historię Zakopanego prezentują ekspozycja plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka oraz wystawa „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem.

Wystawę w Galerii można odwiedzać do 31 sierpnia, a wystawę na Gubałówce do końca września 2017. Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe.

„Górskie powietrze daje siły życiowe, odmładza, sprawia apetyt, wywołuje zachwyt i humor” – mówiono zgodnie z powszechną wiedzą. Do uzdrowiska Zakopane przyjeżdżali działacze społeczni, politycy, ludzie kultury i sztuki poszukujący skutecznej metody na powszechną wtedy gruźlicę, a także ci, którzy po prostu chcieli wzmocnić swoje zdrowie. Karol Szymanowski, największy kompozytor polski I połowy XX wieku, odwiedzał uzdrowisko od najmłodszych lat. Doceniając klimatyczne walory Zakopanego, w latach 1930-35 zamieszkał w mieście na stałe, w willi Atma przy ulicy Kasprusie. Dla poprawy zdrowia przyjeżdżali tu również m.in. Stanisław Witkiewicz, Maksymilian Maria Kolbe, a w późniejszych latach Wisława Szymborska. Miasto słynęło z wielu świetnych sanatoriów, doświadczonych lekarzy i skutecznych metod leczenia.

Dzięki wystawom na Gubałówce i Galerii Władysława Hasiora można m.in. poznać historię miasta i ówczesnych, wybitnych postaci związanych z uzdrowiskiem, odnaleźć lokalizacje sanatoriów i poczuć niezwykły klimat dawnego Zakopanego.

Łukasz Chmielowski, członek zarządu PKL, powiedział: „PKL włącza się w działania upamiętniające wspaniałą historię Zakopanego i aktywnie wspiera wartościowe inicjatywy lokalne. Wystawa na Gubałówce ma dla nas dodatkowe znaczenie – to miejsce, w którym na początku XX wieku rozwijało się nie tylko narciarstwo, ale także zakopiańska kultura i rozrywka. Pielęgnowanie tych tradycji jest dla Polskich Kolei Linowych bardzo ważne."

Wystawy są częścią całorocznych obchodów jubileuszu 40-lecia działalności Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. 

Joanna Domańska, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, dodała: „Współpraca przy wystawach „Uzdrowisko Zakopane” i „Polskie Davos” to dopiero początek wspólnych działań z Polskimi Kolejami Linowymi. W dniach 1 - 4 października planujemy Międzynarodową Konferencję Naukową „Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku”. Konferencji będą towarzyszyć koncerty, z których jeden odbędzie się w kameralnej atmosferze i niesamowitej scenerii na Kasprowym Wierchu.”

Wystawy „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora oraz wystawa plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka zostały zorganizowane przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim i fundacją "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe S.A.