Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 21 listopad 2016 17:21

Bożena Srebro: nie czekamy na struktury, robimy swoje!

Napisane przez AGA
Bożena Srebro podczas I Forum Promocji Turystycznej Bożena Srebro podczas I Forum Promocji Turystycznej AGA

Jeśli nie ma serca do pracy w agroturystyce, nie ma zaangażowania i nie jest to sposobem na życie, to lepiej zrezygnować - powiedziała Bożena Srebro, wiceprezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, podczas I Forum Promocji Turystycznej zorganizowanego przez portal WaszaTurystyka.pl.

Swoje wystąpienie zatytułowała: Jak promować agroturystykę? Jak zbudować produkt dobrej jakości i jak go promować? Dobre praktyki Małopolskiej Agroturystyki.
Podkreśliła, że warto na początku odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jest moda na turystykę wiejską?
W Europie 25 proc. mieszkańców kontynentu wypoczywa na wsi a aż 15 proc. wszelkich form wypoczynku w Unii Europejskiej stanowią wczasy na wsi. W niektórych krajach jest dużo większy procent: w Danii – 35 proc., w Niemczech – 36 proc., we Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii – 29 proc., w Hiszpanii i Irlandii – 25 proc., w Luksemburgu 18 proc. Nieco gorzej jest w e Włoszech – 11 proc. i Grecji – 8 proc. W Polsce, według badań CBOS, 30 proc. preferuje wyjazdy na wieś.

Bożena Srebro podkreśliła: „Ten ostatni wymik to był dla nas impuls, by tworzyc produkty na obszarach wiejskich. Trzeba pamiętać, że w Polsce aż 93 proc. powierzchni kraju to obszary wiejskie zamieszkane przez 14 mln ludzi. Pracujący w rolnictwie to tylko 15 proc. ogółu zatrudnionych. Główny Urząd Statystyczny w grudniu 2016 roku podawał, że do rejestrów gminnych w całym kraju wpisanych jest 7 700 gospodarstw agroturystycznych, które dysponują 88 600 miejscami noclegowymi w 1 370 gminach (55 gmin w Polsce). Najwięcej gospodarstw agroturystycznych jest w Małopolsce – 1 273. Oczywiście, w rzeczywistości tych gospodarstw jest znacznie więcej.”

Małopolska agroturystyka w ostatnich latach stworzyła specjalistyczne produkty:
Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami
Małopolska Wieś dla Dzieci
Małopolska Miodowa Kraina
Małopolska Wieś dla Seniorów
Małopolska Wieś w Siodle

Bożena Srebro powiedziała: „Tworzymy cały czas produkty skierowane do odpowiedniej grupy. Za te produkty otrzymaliśmy wiele nagród, praktycznie na wszystkich targach w Polsce. Ale za tym wszystkim stoi sumienne przygotowanie i praca. Na przykład Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami tworzy 19 gospodarstw, pasjonatów ziół i ekologii. Są to w większości gospodarstwa ekologiczne, gospodarzami są ludzie, którzy posiadają ogromną wiedzę z zielarstwa. Te gospodarstwa są położone w wyjątkowych miejscach. Porsze Państwa, jak zioła, to magia. Jak magia, to czary. Ja nazywam te moje gospdynie wiedźmami – od słów „wiem wszystko”. Bo jeśli chodzi o zioła, one wiedzą naprawdę wszystko. Od lecznictwa, poprzez nalewki do dań kuchni regionalnej.

Kolejny produkt to Małopolska Wieś dla Dzieci. Powstało, bo bardzo dużoludzi pytało: gdzie w Małopolsce można pojechać z dziećmi, tak by były blisko natury. Można wszędzie bo większość gospodarstw agroturystycznych oferuje czyste powietrze, czyste łóżko, dobre jedzenie i... nic poza tym. Tymczasem dzisiaj wymagania osób wybierającyh się na wypoczynek na wieś są zupełnie inne. Jak przygotowalismy ten projekt? Wzieliśmy dzieci na wieś i tro dzieci zdecydowały czego na wsi potrzebują i co chcą na wsi robić. Oczywiście podstawowym warunkiem dla godpodarstw przyjmującyh dzieci jest to, ze muszą być w nich zwierzęta gospodarskie. U nas dzieci się uczą, że jajka nie są z Tesco, tylko od kury. Dzieci nie tylko widza żywe zwierzęta, ale i je karmią, uczestniczą w życiu gospodarstwa., oczywiście w granicach bezpieczeństwa. Dwie, trzy godziny dziennie dzieci mają zajęcia z gospodynią. A te panie wszystkie mają wykształcenie pedagogiczne, a dzieci poprzez zabawę uczą się, a rodzice mają czas na wypoczynek w wybrany przez siebie sposób. Ten produkt to był strzał w dziesiątkę. W tym produkcie jest 14 gospodarstw zróżncowanych cenowo i w każdym można robić coś innego.

W jaki sposób budujemy nasze produkty?
Najpierw następuje analiza trendów. To klucz do sukcesu w tworzeniu niszowych produktów. Nie jest bowiem istotne, co potrafimy zrobić ,ale co klienci chcą kupować i co będą kupować w przyszłości. Brakuje mi tej wiedzy zdobywanej na krajowym poziomie. Ja bym chciała wiedzieć, jakiego turystę będe przyjmowała za pięć lat. Chciałabym, żeby na przykład MSiT badało, jakie będą trendy, wymagania turysty nie dzisiaj, ale w niedalekiej przyszłości. Co ja mam dla niego przygotować, jak zechęcić.
Drugim punktem są badania rynku docelowego. Konieczna jest znajomość motywów podróżowania i oczekiwań..My na przykład na podstawie przeprowadzonych wśród seniorów na trzech uniwersytetach III wieku badań, dowiedzieliśmy czy przyjadą w ogóle na wieś i jakie są ich oczekiwania.
Kolejny punkt to określenie kryteriów dla gospodarstw. W każdej specjalizacji są inne kryteria. Następnie - dobór gospodarstw. Tu jest jeden czynnik niepisany – czynnik ludzki. Czasami gospodarstwo spełnia wszystkie kryteria, ale w ludziach nie ma tego „czegoś”. Nie ma serca do tej pracy. Jeśli nie ma się do tego serca, nie ma się zaangażowania, jeśli nie traktuje się tego, jako sposobu na życie, to z tego nic nie będzie. Potem następuje organizacja warsztatów szkoleniowych To nie tylko przekazywanie wiedzy, ale i integracja środowiska. Następnym punktem naszego działania jest dokonanie inwentaryzacji zasobów i atrakcji okolicy i samych gospodarstw, opracowanie ofert, opracowanie wydawnictw, logotypów, oznakowanie obiektów. I wreszcie - wprowadzenie na rynek i – niezmiernie ważne - stałe monitorowanie jakości świadczonych usług.”

Na czym polega promocja?
Wydrukowaliśmy 120 tysięcy katalogów z ofertami, zbudowaliśmy aplikacje mobilne, nakręciliśmy filmy o gospodarstwach agroturystycznych. Jesteśmy na od 2010 roku na wszystkich krajowych targach turystycznych.
Trzeba podkreślić, że za promocje nie zawsze musimy płacić. Napisano za darmo o naszych produktach za kilkudziesięciu stronach internetowych, na portalach społecznościowych, w przewodniku lekarskim „Farmaceutycznym szlakiem po Polsce”, w belgijskim przewodniku – Regional Hotspot Guide. W wyniku 25 wyjazdów studyjnych dla dziennikarzy powstało ponad 200 artykułów, zrealizowano też o naszych produktach filmy dla Telewizji (TVP I, Teleexpressu, TVP Kraków. TVP Polonia, Skarbów nieodkrytych, Wielkiego Testu ogotowaniu, dla kanału Discovery oraz telewizji japońskiej). Nasze produkty prezentowaliśmy podczas 22 konferencji, w tym sześciu zagranicznych. Byliśmy gospodarzami 8 wizyt LGD z Polski, 9 – stowarzyszeń agroturystycznych z krajów europejskich. Mówiono o nas w 14 audycjach radiowych, jedna była przez cały dzień prowadzona na żywo z gospodarstwa agroturystycznego.

Jakie były efekty naszej promocji?
Przede wszystkim zwiększenie sprzedaży od 30 do 70 proc., ale także ciągła ewaluacja ofert. Wykorzystaliśmy środki unijne na modernizację, infrastrukturę i podnoszenie standardów obiektów. Nasze działania przyniosły też współpracę pomiędzy gospodarstwami – wiele własnych inicjatyw; organizację festynów, przeglądów rękodzieła, kuchni regionalnych,rajdów konnych, wydanie książki „Skarby Beskidzkiej Ziemi”. W 2014 roku na terenie Małopolski najwięcej noclegów sprzedano właśnie w gospodarstwach agroturystycznych i na kwaterach prywatnych – 31,7 proc. Dla porównania, w pensjonatach nocowało 24 proc. wszystkich gości a w hotelach 3* - 11,5 proc. We wszystkich hotelach od 1* do 5* nocowało 21,6 proc. turystów odwiedzających Małopolskę.

Co do wspominanych nagród to produkty małopolskiej agroturystyki otrzymały trzykrotnie Certyfikat POT Najlepszy produkt turystyczny w latach 2010, 2011, 2013. Laureaci Plebiscytów Wielkie Odkrywanie Małopolski 2010, 2011, 2013, 2014, 2015 , Złoty medal Tour Salon 2010 – (za produkt) 2010, Główna nagroda za najlepszy produkt turystyczny Targi Na Styku Kultur w Łodzi; 2010, 2012, Wyróżnienie na MTT Agrotravel w Kielcach – kwiecień 2010, Laureaci konkursów na najlepszy produkt turystyczny w Małopolsce 2010,2012,2014,2015, Kryształ Soli, Nagrody i wyróżnienia podczas MTT LATO w Warszawie - 2011, 2013,2015, I miejsce za najlepszy produkt sieciowy- nagroda Ministra Rolnictwa – MTTWiA Agrotravel – Kielce – 2012, 2014,2015, Nagrody ODYS, Nagrody „Róża Regionów”.
Dlaczego na zależy na tych nagrodach? Bo to jest dalsza promocja naszych produktów, bo o nagrodach i o produktach pisze prasa.
Proszę Państwa, nam się udało, więc i całej turystyce może się udać. My nie czekamy na struktury, my robimy swoje.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.