Otwarto Muzeum Fabryki Wódki w Krakowie
Wódka jest wpisana w historię naszego kraju i jest najbardziej rozpoznawalnym polskim produktem na świecie. Nasz narodowy trunek zyskał swoje honorowe miejsce w pierwszym w Krakowie muzeum wódki. Muzeum Fabryka Wódki znajduje się w Krakowie przy ul. Fabrycznej 13 na terenie kompleksu Fabryczna City.
Mieści się w zabytkowym budynku po dawnej Wytwórni Wódek nr 11 wybudowanej w latach 30-tych, późniejszej Destylerni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację dla muzeum, którego mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją i rozlewem wódek kojarzonych do dziś.
“Muzeum podzielone zostało na kilka stref – część wprowadzającą z kinem, ogólną strefę dotyczącą historii wódki, część opisującą procesy produkcji oraz historię zakładów na terenie Fabrycznej 13. Zwiedzanie zakończy degustacja najbardziej szlachetnych trunków i możliwość dokonania pamiątkowych zakupów” – mówi Agnieszka Jabłońska, dyrektor muzeum.
Fabryka Wódki to ponad 1000 m2 przestrzeni do zwiedzania, zarówno indywidualnego, jak również z przewodnikiem. W trakcie półtoragodzinnej wycieczki na zwiedzających czekają interaktywne ekspozycje i stanowiska multimedialne opowiadające historię rozwoju technologii wytwarzania wódki na przestrzeni wieków, dzięki której będzie można dowiedzieć się o dawnych metodach produkcji i recepturach, ale przede wszystkim poznać znaczenie i miejsce wódki w historii, kulturze i gospodarce na przestrzeni wieków.
Będzie to niezwykła podróż w czasie, pełna interesujących, mało znanych i zaskakujących faktów. Co warte podkreślenia, jest to jedyne muzeum tego alkoholu na świecie, które może się poszczycić zbiorem autentycznych urządzeń gorzelniczych tworzących kompletny ciąg technologiczny do produkcji spirytusu.
“Dołożyliśmy wszelkich starań w pracy nad projektem i mamy nadzieję, że muzeum będzie tętnić życiem i stanie się pożądanym punktem na kulturalnej mapie Krakowa” – dodaje Marcelina Miłoś, projektantka i koordynatorka wystawy.
Wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy w kameralnej sali kinowej, a dalszej części ekspozycji towarzyszą nie tylko elementy scenograficzne i bogate zbiory eksponatów, ale również nowoczesne instalacje multimedialne.
Muzeum tworzy m.in. siedem galerii tematycznych i jednocześnie siedem głównych opowieści, na które składają się między innymi: prezentacja średniowiecznej aparatury do destylacji gorzałki, uczta w dworze szlacheckim, rewolucja w gorzelnictwie wraz z XIX-wieczną przemysłową aparaturą do produkcji wódki, bar z okresu II RP, plac przed Wytwórnią Wódek nr 11 z lat 30-tych wraz z bocznicą kolejową, rolnicza gorzelnia parowa przedstawiająca kompletny ciąg technologiczny, pomieszczenie rozlewni i załadunku gotowych wyrobów z lat 70-tych, wódki z czasów PRL, zakłady Polmos Kraków do 2010 roku.
Podróż do świata wódki kończy się degustacją, podczas której będzie można spróbować zarówno mocniejszych trunków, jak i koktajli. W barze, oprócz degustacji, odbywać się będą liczne warsztaty tematyczne z wódką w roli głównej.
W ramach inwestycji Fabryczna City, oprócz muzeum, funkcjonuje również pasaż z sześcioma unikatowymi restauracjami, centrum wellness z basenem i grotą solną, designerski, loftowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City. W otoczeniu pasażu Fabryczna 13 powstał także nowoczesny budynek mieszkalny oraz prężnie funkcjonuje centrum biurowe.
Za koncepcję architektoniczną, budowę i pomysł na rewitalizację tego miejsca odpowiada krakowski deweloper z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży budowlanej – Grupa INTER-BUD.
“Dla nas jako inwestora cały projekt Fabryczna City, z jego omnifunkcyjnym charakterem łączącym funkcję biurową, usługową i mieszkalną, to nowa przestrzeń w centrum miasta. Chcemy wykorzystać wyjątkowość tego miejsca łącząc jego historyczny charakter z nowoczesnością i oczekiwaniami współczesnego klienta biznesowego i indywidualnego, aby stworzyć swojego rodzaju „miasto w mieście” oraz by upamiętnić jego 100-letnią bogatą historię związaną z wódką i krakowską Destylernią Polmos” – wyjaśnia Stanisław Łukasik, prezes zarządu Grupy INTER-BUD.
Za projekt muzeum odpowiedzialna jest krakowska firma – Fabryka Dekoracji, specjalizująca się m.in. w tworzeniu narracyjnych przestrzeni ekspozycyjnych i wystaw muzealnych.
POWIĄZANE WPISY
3 października 2024
Turystyczna Marka Kraszczady promuje powiat krasnostawski
W Krasnostawskim Domu Kultury odbyła się konferencja inaugurująca projekt Turystyczna…
0 Komentarzy1 Minuty
3 października 2024
Zmiany w Turystycznym Funduszu Pomocowym. Pożyczki będą zastąpione bezpośrednimi wypłatami
Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) czeka istotna zmiana. Nowelizacja ustawy zakłada, że…
0 Komentarzy5 Minuty
3 października 2024
XV FPT: jak wspólna strategia może zwiększyć popyt na turystykę w Polsce?
29 października 2024 roku w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się XV Forum…
0 Komentarzy2 Minuty
1 października 2024
Ras Al Khaimah promuje swoje atrakcje turystyczne w Polsce. Spotkania branżowe w Poznaniu, Katowicach i Warszawie
Biuro Promocji i Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah (RAKTDA) zorganizowało we wrześniu…
0 Komentarzy1 Minuty
30 września 2024
Medialny wizerunek turystyki: jak radzić sobie z kryzysowym PR-em?
Branża turystyczna często staje się celem medialnych ataków podczas kryzysów takich jak…
0 Komentarzy1 Minuty
30 września 2024
LOT wraca do Lyonu – sześć lotów tygodniowo z Warszawy
Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły połączenia na trasie Warszawa – Lyon. Od dziś polski…
0 Komentarzy1 Minuty
27 września 2024
Mercure Katowice Centrum świętuje trzecie urodziny
Hotel Mercure Katowice Centrum obchodzi trzecią rocznicę działalności podkreślając swoje…
0 Komentarzy3 Minuty
26 września 2024
Ryanair: Włochy i Hiszpania na czele wakacyjnych kierunków Polaków
Ryanair podsumował najpopularniejsze kierunki wakacyjne z Polski. Z danych przewoźnika za…
0 Komentarzy2 Minuty
26 września 2024
W Dolinie Stubai wystartował sezon zimowy
Dolina Stubai, położona w Tyrolu, to jeden z ważniejszych regionów narciarskich w…
0 Komentarzy2 Minuty