Bez smartfona nie ma podróży
Turyści są coraz bardziej uzależnieni od urządzeń mobilnych i oczekują, że usługodawcy będą komunikowali się z nimi tym kanałem – wynika z badań firmy Travelport.
Czytaj więcej...
Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Bez smartfona nie ma podróży
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Co ma piernik do turystyki?

Reklama

Reklama

piątek, 20 styczeń 2017 14:37

Novotel Warszawa stawia na MICE

Napisane przez AG
Novotel Warszawa stawia na MICE archiwum Novotel

W 2016 roku w Novotel Warszawa Centrum odbyło się 556 konferencji - o 7 proc. więcej, niż w roku poprzedzającym.

Vincent Dujardin, dyrektor generalny Hotelu Novotel Warszawa Centrum, powiedział: “Dzisiaj nie możemy oferować sztywnych rozwiązań, jeśli chcemy osiągnąć sukces na rynku - o tym, jak powinna wyglądać oferta dla branży MICE. Dobrą ofertę hotelarską dla branży MICE można zdefiniować w następujący sposób: wyjście naprzeciw potrzebom klienta, ale także sugerowanie dobrych praktyk i rozwiązań, elastyczny zespół specjalistów, nowoczesne przestrzenie konferencyjne oraz zapewnienie doznań kulinarnych. Nacisk na pierwszy i ostatni punkt to niemal gwarancja zadowolenia organizatora i szansa na jego powrót. Dzisiaj nie możemy oferować sztywnych rozwiązań, jeśli chcemy osiągnąć sukces na rynku. Jesteśmy otwarci na potrzeby klientów, dostosowujemy się do ich wymagań i proponujemy rozwiązania szyte na miarę.”

Novotel Warszawa Centrum dysponuje 742 pokojami i przestrzenią konferencyjną o powierzchni 1 200 metrów kwadratowych. To największy hotel w Warszawie i drugi w sieci Novotel w Europie. Do dyspozycji organizatorów spotkań jest 9 sal, w których jednocześnie mogą odbywać się konferencje dla 600 osób. Dodatkowo Novotel Warszawa Centrum posiada 7 dedykowanych gabinetów do organizacji spotkań biznesowych i prywatnych w małym gronie.
Wraz z nową odsłoną przestrzeni konferencyjnych oraz udoskonaloną koncepcją organizacji spotkań, również charakter przerw kawowych w Novotel Warszawa Centrum uległ zmianie. Energia, świeżość, moc, witalność i styl życia, to hasła, pod którymi kryje się prawdziwy festiwal smaków. Charakter tych finezyjnych przekąsek określony jest już w ich nazwach: Regionalna, Energetyzująca, Oczyszczająca, Owocowa i Bio.

Vincent Dujardin dodał: “Jako jeden z liderów w branży musimy dawać przykład innym, a nawet być pionierem w podejściu do wielu tematów. „Feel Welcome” i „Guest Experience” to przesłania, które towarzyszą nam od dawna, ale teraz zyskały na jeszcze większym znaczeniu – chcemy, aby każdy gość czuł się wyjątkowo. Pragniemy dostarczać im coraz więcej nowych, pozytywnych doświadczeń, jak chociażby za pośrednictwem projektu MyRoom. W ramach tej inicjatywy pracownicy aranżują wybrane pokoje zgodnie ze swoim hobby czy pasjami tak, aby podzielić się elementem swojej osobowości, z każdym, kto tu zamieszka. W Novotel Warszawa Centrum powstało już 6 takich pokoi: Sport, Folk, Puzzle, Chopin, Kawowy i Pałac Kultury. Osoba rezerwująca jeden z nich, poznaje również autora i jego historię. Trudno o lepszy sposób na interakcję z gościem.
Nasz hotel jest liderem i kreatorem wielu trendów. Jesteśmy pilotażowym obiektem dla wielu brandowych projektów, wprowadzanych później w innych obiektach."