Mazowsze otworzyło letni sezon turystyczny

Mazowsze otworzyło sezon letni
Uczestnicy otwarcia sezonu/fot. AG

Nie trzeba daleko wyjeżdżać, lecieć kilka godzin samolotem, żeby dobrze wypocząć i zwiedzić interesujące miejsca. Można aktywnie i ciekawie wypocząć na Mazowszu – powiedział podczas symbolicznego otwarcia sezonu turystycznego, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Impreza odbyła się na pokładzie szkuty „Dar Mazowsze, zakotwiczonej przy warszawskim bulwarze generała Pattona.

Marszałek Struzik, podkreślił, że każda z 314 gmin województwa ma coś ciekawego do zaoferowania. Mazowsze słynie nie tylko zabytkami, 29 instytucjami kulturalnymi, ale i doskonałą kuchnią i napitkami – od piw, przez wina do lokalnych nalewek.
Sezon turystyczny tak naprawdę się już rozpoczął, dzisiaj chcemy symbolicznie zaprosić warszawiaków, by spędzali wolny czas i wakacje na Mazowszu – dodał Adam Struzik.

Izabela Stelmańska, wicedyrektor departamentu turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, dodała: “Chciałabym przypomnieć, że Mazowsze ma dużo możliwości dla uprawiania turystyki aktywnej. Mamy miejsca dla żeglarzy, kajakarzy, rowerzystów. Co najważniejsze, żeby korzysta z tych atrakcji nie trzeba daleko wyjeżdżać.”

Obecni na otwarciu sezonu dyrektorzy skansenów mazowieckich nieco się przekomarzali, przekonując jednocześnie, którą z placówek turyści powinni odwiedzić przede wszystkim. Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej, podkreśliła: “Nasze muzeum to perełka Mazowsza południowego. 32 hektary powierzchni, dwa stawy, rzeka, architektura ludowa I plac zabaw dla dzieci a także miejsce, gdzie można dobrze zjeść – to wszystko argumenty, by do nas przyjechać.”

Z kolei Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, zaznaczył: “No cóż, my mamy dwa razy większą powierzchnię I jesteśmy jednym z największych skansenów nie tylko na Mazowszu, ale i w kraju. Od 12 maja już jesteśmy otwarci, staramy się wciąż wzbogacać naszą ekspozycję. Obecnie można zobaczyć między innymi zagrodę Winnych – miejsce, w którym kręcono serial “100 lecie Winnych.”

Do swojego muzeum zapraszał również Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, który podkreślił: “Pokazujemy nie tylko unikalne na skalę europejską zbiory sztuki secesyjnej, ale I wystawę I dziesięciu wiekach historii Płocka a także ekspozycję “Wojna bolszewicko-polska w obrazach”, którą otworzymy na 100-lecie wojny z 1920 roku.”

Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu I Turystyki, powiedział: “Chcemy warszawiakom I mieszkańcom Mazowsza przypomnieć lub pokazać, gdzie znajduje się nasza placówka. W tym roku sportem mniej się będziemy zajmować, jednak zapraszamy na wystawę turystyczną, która pokaże piękno regionu;”

Dorota Zbińkowska, dyrektor biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, skomentowała: “Kryzys być może wyjdzie na dobre turystyce mazowieckiej. Być może zamiast stać w korkach w drodze nad morze lub pędzić nad jeziora mazurskie, zwolnimy, popatrzymy przez okna samochodu na piękno, które jest tak blisko.”

Konferencje zakończył rejs szkutą Dar Mazowsza po Wiśle. Projektant I kapitan Daru Mazowsza, zapewnił. Już niedługo wznawiamy rejsy spacerowe po Wiśle: “Wisła bliska” I “Wisła daleka”.