Słowacja zaprasza na XVII Dni Otwartych Piwnic

Słowacja i wino nie dla wszystkich osób w Polsce są oczywistym połączeniem, a przecież nasz południowy sąsiad posiada aż sześć regionów winiarskich, w tym unikatowy Tokajski rejon winiarski.

Małokarpacki Szlak Winny

Wielowiekowe tradycje uprawy winnej latorośli i produkcji wina związane są głównie z południowymi regionami dzisiejszej Słowacji. Najbardziej znanym jest region Małych Karpat, położony na północ i północny-wschód od Bratysławy, ale odległy od stolicy o rzut beretem. To tam znajduje się najbardziej ceniony winny szlak na Słowacji – Małokarpacki Szlak Winny, który powstał w 1995 roku i zrzesza 25 miast i gmin. Winna droga biegnie przez ponad 250 winnych piwnic w starych królewskich miastach m.in. Święty Jur, Pezinok i Modra i Trnava.

Obecnie Małokarpacki Szlak Winny zrzesza ponad 450 członków (winiarze, restauratorzy, właściciele hoteli o pensjonatów, artyści ludowy oraz osoby indywidulane). To właśnie przy współpracy zrzeszeń producentów wina organizowane są na szlaku liczne imprezy związane z tradycjami winiarzy, a ich ukoronowaniem są majowe Dni Otwartych Piwnic na św. Urbana oraz w listopadzie Dni Otwartych Winnych Piwnic połączone z degustacjami.

XVII Dni Otwartych Piwnic na św. Urbana

W tym roku Dni Otwartych Piwnic na św. Urbana odbędą się już po raz siedemnasty. W dniach 24-25.05.2024 w ponad 105 starych, urokliwych piwnicach będzie można delektować się smakiem szlachetnych, regionalnych win. Cena biletu wynosi 50 euro za osobę, w czym zawiera się talon o wartości 25 euro na zakup regionalnych win. Bilet upoważnia do odwiedzenia wszystkich otwartych winnych piwnic oraz degustacji regionalnych win. Przy zakupie biletu nabywca otrzymujecie mapkę szlaku winnego, kieliszek, którego absolutnie nie wolno zgubić i saszetkę zawieszaną na szyi, gdzie owe naczynie można schować. Oczywiście, po degustacji, w każdej piwnicy można zakupić dodatkowo każdą ilość butelek wina, a ceny zaczynają się od 6 euro w górę.

Tradycje winiarskie w Regionie Małych Karpat sięgają jeszcze czasów celtyckich, a potem rzymskich legionów, zakładających winnice wzdłuż Dunaju, oraz przybyłych w średniowieczu kolonizatorów niemieckich, którzy rozwinęli uprawę winnej latorośli. Wszystkie z miast, miasteczek i wsi szlaku winnego witają przytulnymi rynkami, zamkami, XIII- i XIV-wiecznymi kościółkami, choć każde z nich jest nieco inne i ma w sobie coś specyficznego.

Bilety wstępu w cenie 50 euro (w tym 25 euro talon na zakup wina) można rezerwować pod adresem:

Małokarpacki Ośrodek Oświatowy
Horná 20, Modra, tel.: 00421/33/643 34 89
E-mail: [email protected], www.mvc.sk

Małokarpacki Szlak Winny łączy w sobie kilka zjawisk – wino, krajobraz, historię oraz gastronomie obszaru położonego między Bratysławą i Trnawą. Największym fenomenem tego malowniczego szlaku winnego są jednak ludzie, którzy są w stanie połączyć się dla wspólnego dobra, działać na rzecz regionu i wynieść słowackie winiarstwo na światowy poziom. Zrzeszenie MVC organizuje liczne imprezy winiarskie oraz prezentacje małokarpackich win nie tylko na Słowacji ale również w Polsce, Austrii, Francji, Hiszpanii, Mołdawii na Cyprze oraz innych krajach.

 

Artykuł sponsorowany