Eurowings włącza się do walki o egzotyczne kierunki. Baza w Berlinie

Nowa spółka Lufthansy włączy się skutecznie do rywalizacji o egzotyczny tort. Dodatkowa oferta z Berlina ucieszy touroperatorów i polskich indywidualnych klientów.

Lufthansa zdecydowanie inwestuje w rynek podróży egzotycznych. Nowo powołana spółka Eurowings Discover ma się skupić stricte na tym obszarze działalności. Co to oznacza dla polskiego pasażera?

Nowe całoroczne połączenia egzotyczne z Frankfurtu

Podczas targów ITB w Berlinie mogliśmy wziąć udział w krótkie prezentacji konceptu niemieckiej linii. Sprowadza się on do całorocznego latania na kierunkach egzotycznych. Co warte podkreślenia, różnice między ofertą letnią a zimową nie są wcale takie duże. Duża część z sukcesem sprzedawanych przez LHG w zimie połączeń zostaje w letniej siatce Eurowings Discover.

Eurowings będzie latało nieco starszymi, Airbusami A330-300 – umożliwi to z pewnością zaoferowania niższych cen. Co ważne, linia będzie zarówno systemowo/ taryfowo wspierana przez Lufthansę. Dowozy do Frankfurtu z całej Europy zapewni m.in właśnie niemiecki przewoźnik(grupa LHG).

Jakby tego było mało rozszerzono też ofertę podróży FLY&Rail, wkrótce będzie dostępne polaczenie Berlin Frankfurt koleją z dalsza przesiadka na rejsy ED. To też może przypaść do gustu polskim klientom.

Jakie nowości produktowe – czy w Polsce może sprzedać się Alaska czy Calgary

Jak wspominaliśmy zaoferowane wakacyjne kierunki są w zasadzie w 100 proc. zgodne z oczekiwaniami. Mamy więc typowo wakacyjne Malediwy, Mauritius, Punta Cane, Mombasę, Zanzibar, Kostarykę czy Cancun. W zimie do tej listy ma dojść jeszcze Jamajka. Uważny obserwator dostrzeże też niemal kopie oferty Condora z Namibią czy wspomnianą w nagłówku Alaską a nawet Las Vegas. Warto dodać, iż pokazana podczas ITB lista jest bogatsza niż ta zapowiadana w lutym.

Ciekawymi rodzynkami są typowo “zimowe” destynacje takie jak Alaska czy kanadyjskie Calgary. Z Niemiec sprzedają się bardzo dobrze od lat. Czy jest szansa na podobny trend z Polski? Wydaje się, że tak, wszak podobne destynacje typu Islandia, Wyspy Owcze także u nas znalazły spore grono fanów. Szczególnie w branży MICE czy podróży butikowych/szytych na miarę.

W Polsce w przypadku Alaski może pojawić się też  popyt na ofertę Work&Travel.

Eurowings Discover/Lufthansa strzela w Condora

Nie można nie zauważyć iż nowa oferta spółki Lufthansy jest zdecydowanym uderzeniem w Condora. Preludium do tego było już wypowiedzenie umowy o dowozy pasażerów. Condor został bez swojego głównego partnera. I fakt ten zbiega się w czasie z uruchomieniem letnich lotów przez ED.

W przypadku Polski w oparciu o LOT, Condor z pewnością nie da rady być konkurencyjny. Polski przewoźnik doliczy sobie bowiem co najmniej 800-1000 zl za sam odcinek WAW-FRA-WAW a to jest zdecydowanie za dużo, by być konkurencyjnym na „wakacyjnych” kierunkach długodystansowych.

Condor w Polsce nie był też w stanie zaoferować atrakcyjnej oferty touroperatorskiej. Z tym problemu nie będzie miało Eurowings, wszak dostrzega, jakie są trendy i komu trzeba takie stawki zaoferować, by móc rywalizować o ten rosnący wciąż tort.

Baza Eurowings w Berlinie szansa na tanie loty i ofertę dynamicznego pakietowania dla TO

To nie koniec dobrych wiadomości od niemieckich przewoźników. Otóż samo Eurowings zapowiedziało zabazowanie  dodatkowych samolotów na lotnisku w Berlinie. Pozwoli to zaoferować kilka ciekawy połączeń short/medium haul.

Z tego powinni ucieszyć się zarówno klienci indywidualni, jak i touroperatorzy. W tym przede wszystkim ci oferujący produkt dynamicznego pakietowania z Berlina. Top Touristic, Exim czy Nekera na pewno skorzystają z tej opcji.

Ciekawie dla rynku pielgrzymkowego może wyglądać opcja lotów do Libanu. Wszak pielgrzymki do Św. Charbela w przedpandemicznych czasach cieszyły się wielką i rosnącą popularnością.

Ruch pielgrzymkowy – szczepienia i LOT dadzą nowy impuls?

Z pewnością niemieckie linie bardzo mocno włączą się do walki o polskiego klienta. Zarówno tego szukającego egzotycznych dalekich kierunków. Jak i tego którego zadowoli Egipt, Bałkany, Wyspy Kanaryjskie czy Liban.

Andrzej Kawałek

Ekspert ds. podróży służbowych


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center