ITB Berlin – sustainability, adventure travel, Emiraty i start-upy – mało Polski w tle
Na co branża kładzie główne akcenty? Jak na tym tle wypada Polska? Dlaczego najciekawsze polskie akcenty można było znaleźć poza oficjalnym stoiskiem?
Czas na krótkie podsumowanie targów ITB. W tym roku po raz pierwszy w wersji on-line. Nie obyło się bez problemów technicznych, choć skala wyzwania z pewnością była potężna. Jakie wnioski można wysnuć z obserwacji wydarzeń targowych?
Sustainability/zero-emisyjność poważne wyzwanie i mocne deklaracje liderów
Nie można nie zauważyć powszechnej dyskusji o neutralności klimatycznej czy zero emisyjności. Do pracy wzięli się wielcy touroperatorzy (TUI Foundation) linii lotnicze czy hotele. Po stronie zakupowej szczególnie w segmencie MICE można było zaobserwować mocny trend do podkreślania certyfikacji klienta pod tym kontem. Jest jasne, iż cześć firm w bliskiej przyszłości nie będzie współpracowała z dostawcami, którzy nie udowodnią swojego przyjaznego ekologii podejścia.
Linie lotnicze jak KLM/AF czy Lufthansa twardo deklarują znaczne inwestycje w tym obszarze. Zarówno w przyjazne paliwo, jak i inne narzędzia wspierajcie realizacje celów. Lufthansa chwali się zaangażowaniem w parędziesiąt globalnych projektów pracujących nad nowymi pomysłami, które mają doprowadzić do neutralności węglowej niemieckiego przewoźnika.
Z pewnością zyska też kolej, aktywność DB na targach była bardzo widoczna. Omawiano przykłady turystycznej współpracy z regionami, nie zabrakło też wiadomości o rozszerzeniu współpracy z Lufthansa. Duża była też aktywność platform umożliwiających rezerwacje kontentu kolejowego, niestety próżno wśród sprzedawalnych linii szukać PKP Intercity.
Adventure Travel i podróże blisko miejsca zamieszkania
Drugi istotny trend to wielki renesans segmentu Adventure Travel. Na targach mogliśmy posłuchać kilku prezentacji stowarzyszenia promującego ten rodzaj turystyki. Aktywne były też start-upy, szczególnie godny uwagi jest projekt MyCabin. Mamy tu nowatorskie podejście do zaoferowania noclegów na terenach prywatnych pod potrzeby aktywnych turystów. Wszystko ze wsparciem lokalnych stowarzyszeń/DMO i poszanowaniem przyrody.
Fiński start-up z inteligentnymi mapami CityNomadi pokazał też ciekawe rozwiązania w zakresie map terenów leśnych, ułatwiających aktywne wyprawy.
Trend do bliskich podróży potwierdzają też partnerzy technologiczni. Huawei pokazał swoja wyszukiwarkę Petal która mocno stawia na turystyczne treści. W tym specjalny obszar dedykowany wydarzeniom turystycznym w okolicy( nearby channel).
Trend potwierdziło też google pokazując dane z wyszukiwania w okresie Pandemii.
ITB: Google podpowiada DMO, jak promować kierunki turystyczne w dobie covid
Turystyczne start-upy Grecja przykładem dla Polski?
Start-upy to kolejny znak rozpoznawczy targów. Uwagę zwróciła aktywność Grecji, którą potocznie nie specjalnie kojarzymy z innowacją. Turystyczny akcelerator start-upów Capsul T pokazał jednak, że dorobek tego kraju jest pokaźny. Widać też (co budujące) wielkie zaangażowanie kobiet w ten rodzaj działalności.
CapsuleT to bardzo ciekawy projekt, którym powinien zainteresować się POT, by mocniej popracować nad innowacyjnością branży turystycznej w Polsce.
Poza Grekami furorę zrobił już wspomniany projekt MyCabin. Noclegi w dzikich ostępach, ale w legalny sposób – wydaje się że jest to recepta na sukces w czasach pandemii. Ale też duża szansa dla lokalnych DMO, by wygenerować dodatkowy ruch turystyczny, także w Polsce. W sposób niezwykle ciekawy łączy się bowiem z nowymi pro-turystycznymi działaniami Lasów Państwowych.
Otworzą bardziej lasy – szansa dla wyspecjalizowanych lokalnych touroperatorów ?
Na targach widać było też kilka start-upów, które dostały szanse na zaprezentowanie się potencjalnym inwestorom. Wybór, co nie dziwi, padł głównie na rozwiązania z segmentu przewodników/map/questów ułatwiających samodzielne zwiedzanie i zarazem wzbogacających treści oferowane turystom przez miasta/regiony. Czeski Smartguide czy fiński City Nomadi pragną iść drogą sukcesu rumuńskiego start-upu Questo. Szkoda, iż także na tym polu nie mamy reprezentanta.
EMIRATY/EXPO 2021 – złota wiza ściągnie talenty do Zatoki
Nie dało się też nie zauważyć aktywności Emiratów. Naturalnie głównym tematem było Expo. Choć kraj z zatoki patrzy też na rynek w dłuższej perspektywie. Emirat Abu Dhabi pokazał swoje ambitne plany inwestycyjne, Grand Canal i potężne akwaria robią wielkie wrażenie. W dłuższej perspektywie otwarte zostaną też wspaniałe muzea Guggenheim. Jeżeli do tego dodamy nową edycje projektu złotej wizy – polegający na ściągnięciu specjalistów z zakresu designu, rzemiosła, gameingu a nawet e-sportu. Możemy się spodziewać prawdziwego boomu na Abu Dhabi.
Trend ten będzie też wsparty istotnym zwiększeniem połączeń lotniczych z Europy, w tym z naszego regionu. Kolejne rejsy zapowiada Fly Dubai (Mińsk, porty rumuńskie, Tirana). A za moment swoją ekspansje zacznie Wizz Air, tylko LOTu wciąż brak.
Polska skromnie – można się doszukać ciekawych polskich akcentów( poza oficjalnym stoiskiem)
Na tym tle obecność Polski na targach wydawała się bardzo skromna. Tradycyjnie na naszym stoisku wystawiały się miasta/regiony liczące na niemieckiego klienta. Mazury/Dolny Śląsk/ Łódź/Bydgoszcz/Pomorze także bez zaskoczenia. Podobnie jeżeli chodzi o tour operatorów nastawionych na ruch incoming. Tradycyjni gracze jak Mazurkas, Supertour, Jan-Pol, Almatur-Opole, Furnel.
Nieco powiewu świeżości wnoszą relatywnie nowe brandy na rynku incoming jak Wowland, powołany przez znaną na rynku incentive Polka Travel. Czy Wygoda Incomig z Krakowa, firma (Wygoda) głównie kojarzona do tej pory z wyjazdami narciarskimi.
Trudno jednak doszukać się w ofercie Polski innowacyjności, wśród wystawców mieliśmy raptem jeden start-up Hotailors. Platformę do samodzielnych rezerwacji podróży służbowych.
Warto podkreślić, iż Polska nie miała żadnej publicznej sesji promocyjnej, wypadamy więc blado w porównaniu z Gruzją, Grecją czy mniejszymi krajami jak Nepal czy Bośnia.
Uważny obserwator musiał się sporo natrudzić, by wyszukać ciekawe polskie akcenty. Takim była niewątpliwie prezentacja o potencjale medical tourism Anny Białk-Wolf (New approach to medical tourism), mimo. iż nie pojawiły się tu elementy promocji destynacji, to sam temat jest niezwykle intersujący (ma potencjał także w czasie pPandemii).
Polski akcent pojawił się też w prezentacji wyszukiwarki Huawei Petal – wspomniane już opcje turystyczne w niej zawarte, są z pewności warte zainteresowania także przez włodarzy zarządzających promocją (w tym lokalną) turystyczną w Polsce.
Najwięcej na targach mówiło się o Saksonii i tu także mieliśmy kilka prezentacji w języku polskim, prowadzonych przez reprezentantkę regionu w Polsce – Barbarę Klary.
Być może jest tak, iż nowe władze POT nie miały już wpływu na polską obecność na ITB. Widać jednak w oparciu zaobserwowane światowe trendy jak wiele czeka nas pracy.
POWIĄZANE WPISY
24 marca 2023
Chorwacka Wspólnota Turystyczna partnerem XII Forum Promocji Turystycznej we Wrocławiu
19 kwietnia 2023 w Hydropolis we Wrocławiu odbędzie się XII Forum Promocji Turystycznej.…
0 Komentarzy2 Minuty
24 marca 2023
Jak stać się kierunkiem podróży luksusowych? Trójca ekspertów na XII Forum Promocji Turystycznej
Turystyka luksusowa to nie tylko wyjątkowe destynacje czy hotele, ale i usługi „szyte na…
0 Komentarzy2 Minuty
24 marca 2023
Oficjalne otwarcie ZOPOT w Pradze. Polska będzie promowana wśród Czechów i Słowacji
We wtorek 21 marca 2023 roku w sali balowej Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze…
0 Komentarzy2 Minuty
17 marca 2023
Pierwsza na świecie makieta z prawdziwym deszczem w Kolejkowie
Wystawę co dziewięć minut rozświetlają błyskawice, a na mieszkańców makiety spada ulewa.…
0 Komentarzy2 Minuty
16 marca 2023
MROT: dofinansujemy projekty naszych członków. Powstaje Laboratorium Inicjatyw Turystycznych
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna chcąc rozwijać produkty turystyczne na…
0 Komentarzy4 Minuty
15 marca 2023
Polak jako pierwszy na świecie wylądował na szczycie Burdż Al Arab w Dubaju
Polski pilot Łukasz Czepiela jako pierwszy na świecie posadził samolot na lądowisku dla…
0 Komentarzy2 Minuty
14 marca 2023
MROT: 16 marca premiera nowego projektu. Wesprze rozwój produktów i marek turystycznych w regionie
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna chcąc wesprzeć branżę turystyczną…
0 Komentarzy1 Minuty
13 marca 2023
Touroperatorzy na fali po kryzysie? Debata na Forum Promocji Turystycznej we Wrocławiu
Wyjście na prostą po kryzysie czy niepewne jutro – co czeka polskich touroperatorów? To…
0 Komentarzy2 Minuty
12 marca 2023
Turystyczny świat spotkał się na ITB. Biznes odżył, lecz widać lęk przed podróżami do Polski
Największe targi turystyczne na świecie wróciły na żywo po pandemii. ITB Berlin…
0 Komentarzy9 Minuty
[…] będzie się tylko wzmacniał ,wskazują na to płynące także z turystyki wiadomości ( vide ostatnie targi ITB w Berlinie). Nie można też lekceważyć czekającej na nas rewolucji w postrzeganiu i wykonywaniu pracy. Jej […]
[…] w pełni zdalne targi ITB za nami, nie jest niespodzianką, że wśród gwiazd targów wyróżnił się właśnie Dubaj i ZEA. […]
[…] AWF z Krakowa i Instytut Badań nad Rozwojem Turystyki Medycznej. Jest to kolejny po wystąpieniu Pani Anny Białk Wolf na targach ITB promyk który zdaje się przynosić nieco optymizmu w tym […]