Otworzą bardziej lasy – szansa dla wyspecjalizowanych lokalnych touroperatorów ?
Jedna z niewielu w czasach pandemii pozytywnych informacji dla turystyki przychodzi ze strony Lasów Państwowych. Czy da impuls lokalnym operatorom/pasjonatom? Zyska też MICE?
Jedna z turystycznych informacji które wzbudziły największe medialne zainteresowanie w zeszłym tygodniu. Otóż Lasy Państwowe ogłosiły rozszerzenie programu pozwalającego na legalny nocleg w lesie.
Sukces odpowiedzialnej turystyki – grupy survivalowe i bushkrafto,we rosną i są partnerami
Decyzje Lasów Państwowych przyjęto z wielką radością wśród wszelkiego rodzaju grup survivalowych i bushkraftowych których popularność w związku z pandemią rośnie. Cieszą się też producenci sprzętu, warszawski Lesovik, sam aktywnie zaangażował się w promocje odpowiedzialnej leśnej turystyki.
Należy podkreślić iż Lasy Państwowe są bardzo zadowolone z pilota programu. Leśni turyści okazali się nad wyraz odpowiedzialni. Proekologiczna świadomość w tej grupie jest naprawdę duża. Czy tego rodzaju turystyka może być uzupełnieniem klasycznej, oferty?
Do tej pory często bazy survivalowe były na terenach prywatnych, teraz wybór noclegów może być większy.
Leśna infrastruktura wspierająca survivalowe aktywności na terenach prywatnych, to m.in domki w drzewach zaopiekowanie przez Łukasza Tuleja w Kampinoskim Parku Narodowym. Opodal wspaniałej Stajni Truskawka.
Nie inaczej sytuacja przedstawiała się w przypadku specjalistki od leśnej kuchni z okolic Skierniewic. Katarzyna Mikulska większość zajęć prowadziła w ramach swoich posiadłości – Miejskiej Kniei. Podobnie rzecz się miała z bazą do leśnej aktywności, którą w Lasach Kozienickich ma dynamiczny lokalny operator WawaGra (obecnie Południk21).
Teraz pole do popisu może być większe. Oczywiście LP nie pozwolą na “survivalową zabudowę”, jednak samo otwarcie większej ilości lokalizacji dla survivalowych noclegów zrobi dobrą robotę.
Czy biura podróży mogą na tym skorzystać – segment MICE/Eventów
Z pewnością jest tu też szansa dla małych lokalnych operatorów, by do swojej oferty włączyć wyprawy zawierające leśną przygodę. Większa liczba lokalizacji zwiększy wybór i wyeliminuje ograniczenia logistyczne. Naturalnie konieczna jest współpraca z przygotowanymi do prowadzenia tego typu grupy ludźmi, oni mają zapewnić survivalowe warsztaty. Budujący przykład wspomnianych Łukasza i Katarzyny, wskazuje, iż na rynku są takie osoby.
Zresztą lokalne wycieczki już dziś cieszą się rosnąca popularnością, w Warszawie z dużym sukcesem organizuje je wspomniane wyżej kameralne biuro WawaGra. W zeszły weekend Nocny Trekking Noc Sów 2021 zgromadził sporą grupę chętnych.
Czy w tego typu działania mogą zaangażować się więksi gracze? Jest to możliwe, acz trudniejsze. Można sobie wyobrazić wycieczki dodatkowe w ofertach wczasów w Polsce, organizowanych przez największych graczy. W tym jednak przypadku decydująca będzie kwestia odległości, jeżeli obiekt noclegowy jest blisko wyznaczonych miejsc, to może mieć to sens.
W tego typu działalność mogą też zaangażować się hotele (we współpracy z lokalnymi biurami turystycznymi). Odrębna grupą, która może tę szanse wykorzystać są biura Mice /Eventowe. Niektóre z nich jak Polka Travel już postawiły na polski produkt kreując markę WOW land. Teraz czas na ofertę survivalową opartą na nowych możliwościach.
Moda na las nie przeminie – warto zainwestować w produkt którego popularność będzie rosła
Pandemia znacznie zwiększyła zainteresowanie wycieczkami po najbliższej okolicy. Widać też istotne zainteresowanie lasem i publikacjami wskazującymi na leczniczą moc drzew. Leśne kąpiele rodem z Japonii będą robiły się coraz popularniejsze. Tym tropem idzie m.in. kojarzone z czerwonymi klonami Arboretum w Rogowie, które w tym zimowym sezonie udostępniło nowe ścieżki spacerowe w swojej okolicy.
Nie można nie zauważyć też rosnącej popularności publikacji związanych z tą tematyka. Przywraca się też pamięci postać Simony Kossak,, która jak mało kto żyła w zgodzie z naturą w samym sercu Puszczy Białowieskiej. Mamy też masę nowych publikacji związanych m.in z ptakami, rosnąć starają się niszowe wydawnictwa jak Paśny Buriat.
To wszystko niewątpliwie dobrze rokuje. Pozytywne nastawienie Lasów Państwowych bardzo cieszy, pozwala też szukać tak potrzebnego kompromisu między turystyką a innymi celami istnienia lasów. Ta pierwsza tj. leśna turystyka może odegrać istotną rolę w neutralizowaniu negatywnych mentalnych skutków pandemii.
Tę właśnie funkcję mogłaby też wesprzeć w swoich działaniach POT. Wsparcie dla narzędzia dla małych operatorów typu Touriosity mogłoby pomóc im w promocji produktów i dotarciu do klientów np. z segmentu MICE. Warto stawiać na pasjonatów takich jak wspomniani Łukasz Tulej , Katarzyna Mikulska czy zespół WawaGra( obecnie Południk21). W oparciu o takich ludzi można też (ze wsparciem POT) kształcić młode, przyszłe kadry lokalnej turystyki.
Start Touriosity – platformy non-profit dla touroperatorów, wspomagającej lokalny biznes turystyczny
POWIĄZANE WPISY
22 kwietnia 2021
Przemysł spotkań w Polsce: bazowy scenariusz to wyrównanie w 2025 roku
Poszukiwanie nowego podejścia do spotkań w zmienionych warunkach, wyścig Polski z innymi…
0 Komentarzy4 Minuty
22 kwietnia 2021
Nowa odsłona strony głównej Nocowanie.pl
Nowy wygląd jest przygotowany w oparciu o najnowsze trendy, jest lżejszy i…
0 Komentarzy3 Minuty
22 kwietnia 2021
Magiczne Ogrody czekają na majowe otwarcie
Rodzinny Park Tematyczny Magiczne Ogrody Janowiec położony niedaleko Kazimierza Dolnego…
0 Komentarzy3 Minuty
22 kwietnia 2021
RateHawk zaprasza agentów turystycznych na dyskusję panelową
RateHawk.com, internetowa platforma rezerwacji hoteli i biletów lotniczych dla…
0 Komentarzy1 Minuty
22 kwietnia 2021
IGHP: w hotelach brak rezerwacji, zyski może w 2023 roku
Jak wynika z analizy Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego liczba zamkniętych hoteli w…
0 Komentarzy6 Minuty
22 kwietnia 2021
Polska Izba Hotelarzy rozpoczęła akcję #otwieramymajowke
Jak pisze w komunikacie PIH, celem inicjatywy "Otwieramy na majówkę" jest poprawa stanu…
0 Komentarzy4 Minuty
21 kwietnia 2021
Zniżki i kody upustowe dla turystów, to będzie nowa super broń organizacji turystycznych
Organizacje turystyczne sięgają po nową broń, zniżki/kody dla turystów mogą być…
0 Komentarzy6 Minuty
21 kwietnia 2021
W przyszłym tygodniu plan odmrażania turystyki
Podczas dzisiejszej konferencji, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w…
0 Komentarzy3 Minuty
21 kwietnia 2021
Rainbow podpisał umowę ze Smartwings. Na lato zakontraktowano miejsca o wartości 50 mln zł
Rainbow podpisał umowę z linią lotniczą Smartwings na zakup miejsc w czarterowanych…
0 Komentarzy2 Minuty
[…] Otworzą bardziej lasy – szansa dla wyspecjalizowanych lokalnych touroperatorów ? […]
[…] Otworzą bardziej lasy – szansa dla wyspecjalizowanych lokalnych touroperatorów ? […]