Dubaj dominator – sprzedaż biletów lotniczych za listopad

Mamy już wyniki sprzedaży biletów lotniczych przez agentów IATA w listopadzie. Potwierdzają one wzmocnienie trendów zaobserwowanych w cząstkowych wynikach. Dubaj jeszcze bardziej dominuje, USA zdobyły ważną część rynku, konsolidatorzy Primapol i Time4Travel z rewelacyjnymi osiągnięciami.

Dominator Dubaj, średnie ceny mocno w dół – rynek się cieszy, a Emirates płaczą

Dubaj przyzwyczaił nas już do rewelacyjnych wyników sprzedaży, to jednak co wydarzyło się w listopadzie przerosło wszelkie oczekiwania. Przewaga nad drugimi w zestawieniu Malediwami jest przytłaczająca. Drugie miejsce nie osiągnęło nawet 1/3 tego, co wygenerował Dubaj. Oczywiście jest jasne, że na tak dobry wynik wpłynęła wystawa światowa EXPO. A przede wszystkim Dzień Polski i Forum Polsko – Arabskie, które odbyły się w pierwszych dniach grudnia.

Wciąż mamy jednak też boom na turystykę i dynamiczne pakietowanie, trend pokręci jeszcze Ecco Travel, które właśnie mocniej wchodzi w ten segment.

Warto zwrócić uwagę na jeden bardzo ciekawy aspekt, a mianowicie istotny spadek średniej ceny biletu na kierunku Dubaj. Nie jest on kosmetyczny, sytuuje się w okolicy – 37 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Dla lotów sprzedanych na grudzień spadek był jeszcze wyższy, powyżej 40 proc. Teraz możemy sobie wyobrazić, jaka byłaby dominacja Dubaju, gdyby bilety były w cenach zeszłorocznych. Oczywiście z niższych cen cieszą się firmy latające na EXPO i biura turystyczne oferujące dynamiczne pakietowanie.

W innej sytuacji są Emirates, to ten przewoźnik nakręcał wysokie ceny w zeszłym roku, co ratowało rentowność połączeń na linii Warszawa-Dubaj. W tym roku będzie ona słabiutka. Ale idylla w zakresie cen do Dubaju nie będzie trwała wiecznie, wraz z zejściem z kierunku LOT-u pójdą one znowu w górę.

Dlatego, jeżeli planowaliśmy wyjazd na EXPO warto się pośpieszyć, najlepsze ceny jeszcze w grudniu, a później w marcu.

Polujemy na tanie LOT-y do Dubaju – optymalny czas, by polecieć tanio na Expo

USA sprzedaje się lepiej – 4 kierunki w TOP11

Otwarcie USA, otworzyło możliwości sprzedażowe na tym kierunku. Od razu widzimy to w statystykach. W Top11 najpopularniejszych kierunków mamy 4 kierunki do USA. Najlepiej sprzedające się Miami na 6. miejscu, Nowy York tuż za nim, a na 10 i 11 odpowiednio Los Angeles i Chicago.

Ceny do USA zachęcają, Miami kupimy swobodnie poniżej 2 000 zł, a dodatkowo w LOT mamy jeszcze milowe okazje. Podczas nich do końca lutego można upolować ten kierunek w super stawkach milowych. Zobaczymy jak USA poradzi sobie z nowymi komplikacjami w konsekwencji ekspansji omnikornowej mutacji Covid 19.

Phuket przebił się do 10, podobnie Sri Lanka

Do Top 10 przebił się wreszcie Phuket, to ten kierunek ma być forpocztą otwierającej się na światowych turystów Tajlandii. Z Polski w ostatnim czasie mamy naprawdę dobre ceny, a kolejne linie próbują dołączyć do tego wyścigu. Nieźle sprzedaje się też Sri Lanka, swoje operacje w grudniu rozpoczął LOT, bardzo dobre cenny niezmiennie oferuje Fly Dubai. Bilety nawet na czas ferii szkolnych możemy kupić za niewiele powyżej 2000 zł.

Rewelacyjne wyniki konsolidatorów, Why Not 1 raz symbolicznie wyprzedza eTravel

Wśród agentów bez zmian, choć można powiedzieć, że i tutaj mamy jeszcze bardziej wzmocniony trend doskonałych wyników tych wyspecjalizowanych w obsłudze MICE i konsolidacji. Na uwagę zasługuje 4ty Primapol i 6ty Time4Travel. Dla Primapolu wynik powyżej 50 proc. sprzedaży jednego z liderów tj. Why Nota jest rewelacyjnym osiągnięciem. Wskazującym na doskonałą efektywność tego agenta.

Również wyniki Time4 Travel powyżej wyniku Weco jest symptomatyczny. Cieszy się też Why Not, jemu także udało się symbolicznie pierwszy raz w historii wyprzedzić wynik eTravel. Choć na poziomie grupy nadal pozostaje trzeci w Polsce, to jednak takie wydarzenie nie pozostanie bez echa w centrali firmy w Kielnarowej. Całe eTravel jest już na wyciągnięcie ręki.

Oczywiście nie byłoby sukcesu Why Nota, gdyby nie konsolidacja rynku touroperatorskiego i doskonałego wyniku sprzedaży Dubaju. Wart odnotowanie jest też fakt wysokiej, bo ósmej pozycji GAS, to przykład dobrego zarządzania niszami i efektywnej organizacji. Tuż za tym agentem na 9 pozycji, solidna Hurra z Iławy, która może zyskać na zamieszaniu z ubezpieczeniami/gwarancjami.

Kryzys na rynku agentów IATA – nikt nie chce dąć gwarancji /ubezpieczenia

Jako jeden z niewielu agentów ma bowiem dostęp do niemieckich numerów IATA swojego właściciela zza Odry.

Rynek podróży służbowych nadal na dobre się nie podnosi, cieszy, że drgnął segment MICE, który zapewnia rewelacyjne sprzedaże egzotyce. Zobaczymy, jakie nowości przyniosą nam kolejne miesiące. Na razie, wielce intrygująca jest dzisiejsza informacja o mocnym zaangażowaniu Koreańczyków w budowę CPK.  Może to pchnąć LOT do współpracy z Korean Air, a to z kolei otworzy wiele nowych możliwości dla rynku biletów lotniczych.  Szczególnie na kierunkach azjatyckich, a przede wszystkim do samej Korei. A tą z pewnością wraz z otwarcie czeka kolejny boom.

Korea Południowa z turystyczną ofertą dla każdego – wchodzą nowi gracze z atrakcyjnymi produktami