„W Polsce powstanie lotnicza brama dla Azji do Europy”. Korea Południowa potwierdza inwestycję w CPK

https://www.waszaturystyka.pl/korea-z-turystyczna-oferta-dla-kazdego-wchodza-nowi-gracze-z-atrakcyjnymi-produktami/
Porozumienie o współpracy z Koreą Południową przy budowie CPK

Korea Południowa potwierdza zaangażowanie inwestycyjne i współpracę przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Współpraca ma obejmować między innymi przekazanie know how przez rozbudowywane obecnie koreańskie lotnisko Incheon. 9 grudnia podpisano czterostronne porozumienie o współpracy między rządami obu krajów i zarządami CPK i lotniska Incheon.

Po raz drugi doszło do spotkania w związku z Polsko-Koreańską współpracą przy CPK, przy czym po raz pierwszy w formule na żywo. W lutym współpraca została zainaugurowana zdalnie – podpisano wtedy międzyrządowe porozumienie na rzecz współpracy przy budowie CPK. 9 grudnia nastąpiło zawarcie czterostronne porozumienie polskiego pełnomocnika rządu ds. CPK, południowokoreańskiego ministra infrastruktury oraz prezesów obu lotnisk: projektowanego w ramach CPK i istniejącego Incheon.

Polska i Korea Południowa będą współpracowały w formule joint venture, w którym Koreańczycy mają objąć mniejszościowy pakiet udziałów. Kolejnym krokiem będzie opracowanie szczegółów inwestycji i uzyskanie na nie zgody. Na razie nie wiadomo, ile konkretnie wyniesie inwestycja Koreańczyków w CPK. Jak powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, na pewno będą to kwoty rzędu miliardów złotych, w zależności od tego jak zostanie wyceniony wkład niematerialny, m.in. know how wnoszony przez Incheon. Spółka joint venture obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w CPK i będą jej przysługiwały dywidendy. Udział Koreańczyków nie wyklucza poszukiwania przez CPK innych udziałowców. “Do 49 proc. udziałów w spółce możemy zaoferować udziałowcom mniejszościowym” – zadeklarował Marcin Horała.

Podpisy pod dokumentem złożyli dziś pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała i południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu (MOLIT – Minister of Land, Infrastructure and Transport) Noh Hyeong Ouk oraz prezesi: Mikołaj Wild z CPK i Kim Kyung-wook z International Incheon Airport Corporation, spółki zarządzającej Lotniskiem Incheon.

„Nowe lotnisko będzie miało wymiar międzynarodowy i międzykontynentalny. Podpisując w lutym umowę rozpoczęliśmy współpracę z jednym z najlepszych portów lotniczych na świecie, Incheon Korea. Nasza współpraca układa się znakomicie, ma nie tylko wymiar współpracy między firmami, ale też między rządami w ramach strategicznego partnerstwa Polski z Koreą Południową. Doprowadziła do szeregu wspólnych przedsięwzięć i inwestycji, Polska traktuje ją jako priorytetową. Dziś podpisane porozumienie wyznacza mapę współpracy, której ważnym elementem będzie transfer wiedzy i know how ze strony koreańskiego partnera. CPK będzie bramą do całej Europy dla Korei Południowej, co będzie ogromną korzyścią dla naszych gospodarek” – mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

„Korea rozszerza zakres współpracy z Polską o zakres infrastruktury. Wierzę, że dzięki wspólnej wymianie informacji i współpracy przy budowie CPK osiągniemy sukces przy tym projekcie. Jestem przekonany, że dzięki współpracy Korei i Polski uda nam się rozwijać i przezwyciężyć zagrożenia związane z pandemią. Jestem pewien, że CPK będzie bramą dla Azji do Europy” – powiedział minister ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouk.

Jak dowiadujemy się z komunikatu CPK, Port Solidarność w ramach pierwszego etapu będzie posiadał dwie drogi startowe o długości 4 000 m każda. „W części lotniskowej inwestycja jest na etapie zaawansowanych badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości, a w części kolejowej opracowywania studiów wykonalności projektowania” – czytamy w materiale dla prasy.

Korea Południowa z turystyczną ofertą dla każdego – wchodzą nowi gracze z atrakcyjnymi produktami

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center