Mimo pandemii budują lotniska albańska Wlora będzie hitem Red Sea dla luksusowych klientów
Inwestycje w lotniczą infrastrukturę nie ustają mimo trwającej pandemii. Widać, iż wciąż jest też zainteresowanie inwestorów strategicznych wchodzeniem w JV przy tych projektach. Ostatnia informacja o zaangażowaniu Korei w CPK jest budująca. Nie jest to jednak jedyne nowe lotnisko, które budzi emocje w branży.
Albańska Wlora ma potencjał na prawdziwy hit wśród nowy europejskich lotnisk
Przed kilkunastoma dniami ogłoszono start projektu, na który wielu fanów lotnictwa czekało od lat. Mowa o budowie nowego międzynarodowego lotniska w albańskiej Wlorze. Mimo rosnącej popularności turystycznej Albanii, kraj ten nie mógł w pełni skonsumować trwającego turystycznego boomu. Przeszkodą były m.in. braki w infrastrukturze lotniskowej. Do niedawna jedyne międzynarodowe lotnisko Tirana było, przestarzałe i bardzo mało przyjazne dla linii lotniczych.
Opłaty należały do najwyższych w Europie, to skutecznie odstraszało przewoźników lotniczych, przede wszystkim tych low-costowych. Remedium na tę sytuację ma być właśnie Wlora, doskonale zlokalizowana przy samym morzu, będzie z pewnością od swojego otwarcia cieszyła się popularnością wśród linii lotniczych. Swoje zrobi też moda na inwestycje w nadmorskie nieruchomości, nowe lotnisko będzie wielkim atutem dla potencjalnych inwestorów. Rejon Wlory może też z sukcesem rywalizować o pracujących zdalnie gigerów, oferty Workation stają się już standardem. Niedawno wprowadziła je m.in Itaka.
Z powyższych powodów nie było też trudno o chętnych na budowę i zarządzanie przyszłym lotniskiem. Ostatecznie to szwajcarskie konsorcjum, którego liderem będzie Mabco Consturction zbuduje nowy port lotniczy.
Mongolia niedawno otworzyła swoje CPK, Aerofłot właśnie zapowiedział że będzie tam latać
Na nowy port lotniczy od lat czekała też Mongolia, tutaj zasadnicze znaczenie miało skomunikowanie go z nowa infrastrukturą drogową, jak i zwiększenie potencjału cargo. Oczywiście z racji relatywnie niewielkiej populacji Mongolii trudno o porównania do naszego CPK. Mongolii brak też linii lotniczej aspirującej do choćby mocnej regionalnej pozycji.
Nie można jednak nie zauważyć rosnącej popularności turystycznej tego kraju, nowe lotnisko miało skonsumować także ten trend. Pierwsze prace projektowe zaczęto w 2006 roku, a te budowlane rozpoczęły się w 2012. Lotnisko otworzono ostatecznie w lipcu tego roku. Nie udało by się sprawnie przeprowadzić tej inwestycji bez wsparcia zagranicznych inwestorów, w tym przypadku było to konsorcjum z Japonii. Japoński rząd uruchomił też preferencyjną 40-letnia pożyczkę na tę inwestycję, wartości ok. 600 milionów USD.
Linie lotnicze zaczynają powoli wracać do Mongolii, właśnie operacje na nowe lotnisko zapowiedział Aerofłot. Pierwszy rejs ma wylecieć z Moskwy 14 stycznia, na razie zapowiedziano operowanie raz w tygodniu.
Red Sea International Airport częścią projekt otwarcia Arabii Saudyjskiej – projekt 2030
Wizjonerski projekt nowego lotniska Red Sea jest też realizowany w Arabii Saudyjskiej. Ma to być raczej lotnisko, które obsłuży ruch luksusowy i szukający szczególnych doznań w miejscu do tej pory nie dostępnym dla turystów.
Z pewnością popyt na luksusową turystykę sprzyja projektowi. A środków, by go sfinansować nie zbraknie. Jest on, bowiem jednym z projektów wchodzących w skład strategicznego planu Arabia 2030 zakładającego m.in. otwarcie się Arabii Saudyjskiej na turystykę międzynarodową, w tym budowę turystycznej infrastruktury na dziewiczych terenach /linii brzegowej Morza Czerwonego.
Jak widać pomysłów na nowe lotniska nie brakuje, nasz CPK nie jest tu wyjątkiem. I podobnie jak inne projekty może liczyć na międzynarodowe wsparcie inwestycyjne, koreańskie zainteresowanie polskim projektem nie jest przypadkowe, czy pójdzie też za tym mariaż lotniczy LOT i Korean Air wiele na to wskazuje.
Korean Air nowym partnerem LOT-u synergii jest masa, trudno o lepszego kandydata
POWIĄZANE WPISY
27 maja 2022
X kongres promocji Mazowsza: zawsze krok przed czyli nowa strategia marki województwa
Podczas X kongresu promocji Mazowsza została zaprezentowana strategia marki województwa…
0 Komentarzy5 Minuty
27 maja 2022
Nie będzie paraliżu na lotnisku Chopina. Zarząd PAŻP zawarł porozumienie z kontrolerami
Kontrolerzy ruchu lotniczego zawarli wstępne porozumienie z Polską Agencją Żeglugi…
0 Komentarzy1 Minuty
26 maja 2022
Enter Air podpisał umowę z TUI
Enter Air i TUI Poland podpisały umowę czarteru dotyczącą współpracy w sezonie Lato 2022…
0 Komentarzy1 Minuty
25 maja 2022
Lotnisko Chopina zaprasza na Dzień Matki
Lotnisko Chopina wraz z Fundacją Makatka myśląc o podróżujących ze stołecznego portu…
0 Komentarzy1 Minuty
25 maja 2022
Ecco Holiday: kameralne spotkania dla agentów z czterech polskich miast
Touroperator zorganizowało cykl kameralnych spotkań dla agentów turystycznych. Głównym…
0 Komentarzy2 Minuty
25 maja 2022
Wizz Air rusza z rekrutacją dla obywateli Ukrainy
Przewoźnik kontynuuje swoją kampanię rekrutacyjną w Polsce i planuje zatrudnić ponad 100…
0 Komentarzy2 Minuty
24 maja 2022
Belhassine, minister turystyki Tunezji: celem jest osiągnięcie 60 proc. wyniku z 2019 roku
Widzę potencjał tego rynku, ponieważ Polacy tak naprawdę nie znają wielu atrakcji naszego…
0 Komentarzy10 Minuty
23 maja 2022
Nowa, „kosmiczna” odsłona ośrodka „Kulka” na Mazurach
Strefa UFO, kino sferyczne 3D, przejażdżki quadami, tor łuczniczy i strzelnica…
0 Komentarzy3 Minuty