Coraz więcej turystów z Półwyspu Arabskiego odwiedza Kraków. W lipcu przyjechało ich blisko 14 tys.

fot. Dawid Łabno /unsplash

Coraz więcej gości z Półwyspu Arabskiego odkrywa atrakcje Krakowa. Tylko w lipcu 2023 roku do stolicy Małopolski przyleciało blisko 14 tys. gości z krajów arabskich.

Kraków Airport odbudowuje ruch turystyczny po pandemii i rozwija sieć połączeń. Od sierpnia 2023 roku linia lotnicza Fly Dubai oferuje na trasie Kraków-Dubaj trzy loty dziennie: w poniedziałki, czwartki i soboty, natomiast w pozostałe dni tygodnia dostępne są dwa loty na dzień. Dodatkowo linia Wizzair umożliwia przelot do Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w poniedziałki i piątki. W lipcu 2023 roku do Krakowa przyleciało 14 tys. gości z krajów arabskich.

Kraków przyciąga turystów z Półwyspu Arabskiego nie tylko swoją gościnnością, przyjazną atmosferą, ale i ciekawą ofertą. W mieście znajduje się ponad 180 hoteli, w tym 20 pięciogwiazdkowych, oraz popularne hotele butikowe, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

„Dotarcie do Krakowa stało się znacznie prostsze, a miasto – bardziej dostępne dla turystów. Współczesny podróżny ceni sobie wygodę podróżowania, a poszerzona siatka połączeń na Bliski Wschód ułatwia organizację podróży. W dzisiejszych czasach, kiedy mobilność i szybkie połączenia są kluczowe, to, że można sprawnie dotrzeć do Krakowa, ma ogromne znaczenie dla atrakcyjności tego miasta jako miejsca turystycznego. Turyści z Półwyspu Arabskiego, podobnie jak wszyscy inni podróżujący, oczekują pełnego komfortu i wygody na każdym etapie podróży. Dlatego rozwijając infrastrukturę lotniska oraz rozszerzając ofertę połączeń, Kraków staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla podróżujących z różnych zakątków świata” – mówi Piotr Laskowski, prezes Małopolskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki.

Wysoka jakość oferty turystycznej

„Skąd bierze się takie zainteresowanie? Po pierwsze, podróżują do najpiękniejszego miasta w Polsce. Tylko w lipcu, liczba turystów z tych rejonów osiągnęła około 14 tysięcy. Jak wiemy, kluczowym bodźcem dla turystyki są linie lotnicze, które napędzają wzrost liczby odwiedzających. Nowe połączenia lotnicze konsekwentnie zwiększają atrakcyjność oferty Krakowa. Dodatkowo, loty z Dubaju do Krakowa są cenowo bardziej dostępne, co również przyciąga podróżnych” – komentuje Grzegorz Soszyński, prezes LOT w Krakowie.

W Krakowie znajduje się 18 restauracji z przewodnika Michelin. Ponadto, oazy przyrody, jak Zalew Nowohucki czy tężnia solankowa, Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz unikatowe tradycje, takie jak hejnał Mariacki, zachęcają gości do odwiedzin. W letnim okresie, który jest czasem Wianków, parady smoków i festiwali muzycznych przybywa coraz więcej zainteresowanych tymi atrakcjami.

Potencjał dla turystyki grupowej

„Warto również zauważyć, że turyści z Półwyspu Arabskiego chętnie wybierają się także do Zakopanego. W przyszłości powinniśmy rozważyć organizację grupowych pobytów, aby jeszcze lepiej zaprezentować przyjezdnym uroki Krakowa. Badania i analizy są w tym kontekście kluczowe, ponieważ większość z nich to turyści indywidualni. Czy istnieje tu potencjał dla turystyki grupowej? To pytanie wymaga rozważenia. Jednocześnie warto zastanowić się, jakie atrakcje możemy im zaoferować, aby przyciągnąć jeszcze większą liczbę turystów z tamtych regionów” – dodaje Grzegorz Soszyński.