Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 22 czerwiec 2015 08:33

Biura podróży - tylko Bułgaria i Turcja tańsze niż przed rokiem

Napisane przez AAG
Jeden z hoteli tureckich Jeden z hoteli tureckich AG

Wszystkie kierunki wakacyjne utrzymują wyższe ceny niż przed rokiem, jedynie Bułgaria i Turcja (szczególnie Turecka Riwiera), oferują ceny mniejsze.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnia cena imprez szczytu sezonu lato 2015 wykazała większy niż ostatnio wzrost, które wyniósł 18 złotych (poprzednio ceny wzrosły o 3 złote). Tym razem zdecydowanie największe zwyżki cen dotyczyły Gran Canarii, Chalkidiki i Cypru - o średnio 124, 100 i 98 złotych, ale również istotny wzrost odczuła Portugalia – o 92 złote, a mniejsze greckie Korfu i Kreta – o średnio 32 i 26 złotych. Najbardziej spadły natomiast ceny na tunezyjskiej Djerbie oraz na kanaryjskich Fuerteventurze i Lanzarote – odpowiednio o 85, 53 i 33 złote.

Średnie ceny nadal utrzymują się na wyższym poziomie w porównaniu z cenami ze szczytu sezonu letniego sprzed roku, a różnica wyniosła teraz 67 złotych, wobec 81 złotych przed tygodniem. Podobnie jak przez kilka ostatnich miesięcy największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Synaj, Hurghada i Marsa Alam - o 214, 204 i 103 złote. Roczne średnie różnice cen na tych kierunkach, które w połowie marca wynosiły 291 złotych, zmalały następnie do zaledwie 102 złotych pod koniec kwietnia, później wzrosły do średnio 216 złotych, ale w ostatnich trzech tygodniach znowu zmalały do 174 złotych. Widoczne jest, że ceny Egiptu w dużym stopniu naśladują ewolucję kursu amerykańskiego dolara. Cenom Egiptu szkodzi również wzrastająca dynamika wzrostu cen wewnętrznych (do + 13,1 procent r/r).

Nadal utrzymują się dość wysokie ceny Kanarów, a dodatnia różnica cen wobec ubiegłego roku na tym kierunku nawet kosmetycznie wzrosła– z 128 do 129 złotych. Z kolei zwyżki na kierunkach greckich spowodowały, że stały się one teraz droższe o średnio 54 złote niż w ubiegłym sezonie w miejsce 43 złotych przed tygodniem. Jedynymi dużymi kierunkami, na których ceny są nadal niższe od poziomu z ubiegłego sezonu to Bułgaria oraz Turcja – o 24 i 66 złotych, a w szczególności Turecka Riwiera – o średnio 100 złotych, co świadczy o tym, że nadal brakuje tam turystów rosyjskich.

Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżone ceny ma obecnie nadal Grecos – o średnio prawie 95 złotych. Po ostatnich zmianach nieco niższe ceny niż przed rokiem mają teraz Rainbow Tours oraz TUI – o około 20 złotych, podobne ma Wezyr i Exim Tours, a wyższe niż przed rokiem Neckermann, Itaka, Alfa Star i Sun & Fun. W tym , co jednak dla klientów jest najważniejsze, czyli w bezwzględnym poziomie cen mamy obecnie trzech wyróżniających się organizatorów. Jeśli chodzi o ogólną liczbę najbardziej atrakcyjnych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to są nimi biura Itaka (wróciła na pozycję lidera), Rainbow Tours oraz Exim Tours, które posiadają takich ofert odpowiednio 18, 17 i 15. Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują również biura Alfa Star i Wezyr Holidays – 13 oraz 12, natomiast wśród małych organizatorów nadal dużą liczbą najtańszych propozycji dysponuje biuro Net Holiday (11).

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.

W ostatnim tygodniu ceny w liniach Ryanair na większości głównych kierunków turystycznych kontynuowały wzrosty, choć w mniejszej skali niż w ubiegłym tygodniu. Najbardziej podniosły się ceny przelotów z Warszawy na Gran Canarię, do Lizbony i na Majorkę – o 290, 205 i 195 złotych, a spadły z Warszawy na Fuerteventurę oraz z Wrocławia do Chanii - o 220 i 125 złotych. Skutkiem tych i innych zmian była kolejna średnia zwyżka cen na głównych kierunkach wakacyjnych, która wyniosła 61 złotych, podczas gdy poprzednio wyniosła 115 złotych.

Natomiast po wielkim tsunami spadków cen przelotów sprzed dwóch i trzech tygodni w liniach Wizzair – o łącznie ponad 510 złotych - weszliśmy najpierw w okres stagnacji, a w minionym tygodniu do ponownych zwyżek. Tym razem najbardziej wzrosły ceny przelotów z Warszawy do Catanii i Alicante – o aż 730 i 240 złotych, a spadły z Warszawy na Korfu oraz do Burgas i Lizbony – odpowiednio o 200, 170 i 150 złotych. W wyniku zwyżek oraz obniżek średnie ceny w liniach Wizzair podniosły się w zeszłym tygodniu o średnio 73 złote (w zeszłym tygodniu pozostały na mniej więcej tym samym poziomie). W liniach Norwegian generalnie dominowały podwyżki, a szczególnie kosztowne są już przeloty na Teneryfę i do Malagi – 1697 i 1553 złote.
Średnia cena biletów z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów wzrosła w tanich liniach w ostatnim tygodniu z 871 do 920 złotych, a na tych samych kierunkach w połączeniach czarterowych (głównie tym razem TUI oraz Rainbow Tours) też wzrosła i to nawet nieco więcej, bo z 1236 do 1316 złotych. Na połączeniach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach sporo zwyżkowała, bo z 627 do 761 złotych, a w czarterach wzrosła, ale w dużo mniejszym stopniu - z 1165 do 1202 złotych. Średnio rzecz biorąc połączenia czarterowe były w ostatnim tygodniu na tle tanich linii znacząco tańsze, a różnica cen na tych samych kierunkach wyniosła przy wylotach z Warszawy 395, a z Katowic 441 złotych.