Biura podróży – ferie tańsze niż przed rokiem

AG

Średnia cena imprezy turystycznej podczas ferii zimowych wobec średniej ceny sprzed roku jest niższa aż o 122 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 1 – 7 lutego 2016 roku.

Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (1.02-7.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego i zebranych w dniu 1 października z cenami dla tego samego tygodnia zebranych tydzień wcześniej w dniu 24 września. W odróżnieniu od ostatnich zestawień cen dla kończącego się już sezonu letniego, które były już w zasadzie zestawieniami last minute, obecne zestawienia dla sezonu zimowego charakteryzują się 4-miesięcznym wyprzedzeniem wobec terminu wylotu i z tego powodu zmiany cen są na razie znacznie mniejsze niż te, które występowały w zestawieniach poprzednich.
W badanym okresie wystąpił kolejny niewielki wzrost średniej ceny, który wyniósł 12 złotych (poprzednio 9 złotych). Największe zwyżki średnich cen wystąpiły na niektórych kierunkach kanaryjskich, czyli Fuerteventurze i Lanzarote – o 67 i 43 złote oraz na Cyprze i Synaju – o odpowiednio 34 i 21 złotych. Jedyne zniżki w tym tygodniu odnotowano na Teneryfie i w Hurghadzie – o średnio 57 i 41 złotych. Te różnokierunkowe zmiany wynikają z niewielkich zmian dostosowawczych cen ofertowych we wstępnym etapie sprzedaży sezonu zimowego i będą trwały jeszcze jakiś czas zanim sprzedaż wyjazdów feryjnych nie wejdzie w okres ostatnich kilku tygodni lub jeżeli nie nastąpią jakieś istotne zmiany parametrów zewnętrznych (np. kursów walut obcych).

Porównanie dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2014 i 2015 i zebranych w tym samym okresie października pokazuje, że obecna średnia cena wobec średniej ceny sprzed roku jest niższa aż o 122 złote, ale jest to spowodowane znacznym wzrostem średnich cen przed rokiem, które z kolei było rezultatem specyficznego i krótkotrwałego wzrostu cen ofertowych Itaki (o średnio 765 złotych). Bez wpływu tego zdarzenia ceny rok do roku spadłyby o 7 złotych, czyli w bardzo podobnym stopniu jak przed tygodniem (o 6 złotych). Dlatego też poszczególne kierunki są również sporo tańsze w porównaniu z ich poziomem cenowym z 2014, a stopień przeceny wynika w dużej mierze z udziału Itaki na poszczególnym kierunku turystycznym. Aby jednak statystycznej ciągłości stało się zadość podajemy różnice cen rok do roku, chociaż trzeba przy tym pamiętać o fakcie, który podaliśmy wcześniej.

W tej sytuacji wśród dużych kierunków stosunkowo małe przeceny średnich cen wykazały kierunki egipskie – średnio o 6 złotych oraz Wyspy Kanaryjskie i Tunezja ze średnimi spadkami o 27 i 35 złotych. Na tych pierwszych największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu odnotowała Hurghada – 1 złoty, a największą przecenę Marsa Alam – 13 złotych, natomiast na Kanarach największy wzrost wystąpił na Teneryfie – o 14 złotych, a największy spadek cen rok do roku odnotowano na Lanzarote – o 74 złote. Znacznie większe ujemne różnice cen zanotowały Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI) oraz Maroko – o 150 i 211 złotych, a najbardziej przecenione wobec ubiegłego sezonu stały się kierunki sprzedawane na razie wyłącznie przez Itakę, czyli Cypr i Portugalia – o 1121 i 1120 złote.
Biorąc pod uwagę specyficzną sytuację wytworzoną przez zeszłoroczne ceny Itaki zwraca uwagę stosunkowo kosztowna wobec okresu sprzed roku, oferta Egiptu oraz Wysp Kanaryjskich. Na tym ostatnim kierunku może ona kolidować ze spadającymi ostatnio cenami przelotów tanimi liniami (prawdopodobnie zbyt duża podaż miejsc), co może z kolei umożliwić konkurencyjne w stosunku do ofert biur samodzielne konstruowanie wypoczynkowych wyjazdów na Kanary (więcej danych w dalszej części materiału).

Technicznym rezultatem ubiegłorocznej podwyżki cen Itaki jest sytuacja, że organizator ten ma obecnie zdecydowanie najbardziej obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego – o średnio aż około 810 złotych. Niższe ceny oferują również biura TUI (mimo podwyżki) oraz Sun & Fun – o 75 i prawie 70 złotych. Minimalnie droższe niż przed rokiem są biura Neckermann (po bardzo dużej obniżce cen, ale podobnie było przed rokiem) oraz Exim Tours. Wyższe od ubiegłorocznych ceny oferują obecnie biura Rainbow Tours oraz Wezyr. W tym, co ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję nadal wyraźnego lidera zajmuje teraz Itaka (17 takich ofert) przed biurami Exim Tours (13 ofert), oraz Sun & Fun (9 ofert). Wśród małych organizatorów, podobnie jak w sezonie letnim, w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday, choć liczba takich ofert spadła (3 oferty).

Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie oraz Tunezja dla średnich klas hoteli i Maroko dla niższych i średnich klas. Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są stosunkowo niskie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w dużej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem tych kierunków. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne są teraz Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych.