Ateny – niezapomniana podróż w czasie

Akropol /fot. Istock /archiwum GNTO

Ateny historyczna stolica Europy, kolebka demokracji, sztuki i teatru, nauki i filozofii zachodniej cywilizacji. Dom Platona, Sokratesa, Peryklesa, Eurypidesa, Sofoklesa, Ajschylosa. Ateny to jedno z najstarszych miast na świecie. Jego udokumentowana historia sięga około 3400 lat i jest zamieszkana od 11 tysiąclecia p.n.e. Dziś w cieniu Partenonu, współczesna miejska sceneria rozległego miasta odzwierciedla jego ekscytującą historię, wielokulturową, współczesną osobowość, a także nowoczesną infrastrukturę.

W Atenach podróżni mogą cieszyć się doskonałym śródziemnomorskim klimatem z legendarnym greckim słońcem, unikalnym połączeniem historii z nowoczesnymi, miejskimi innowacjami, współistnieniem wielkiej kultury z zadziwiającym pięknem przyrody jak również wysokim standardem zakwaterowania w hotelach. Można tu spacerować po centrum lub skorzystać z nowoczesnego metra albo z tramwaju, który prowadzi na nadmorskie wybrzeże Riwiery Ateńskiej w 30 minut. Tętniący rytm życia, szeroka oferta sklepów, restauracji i życia nocnego oraz oczywiście serdeczność Ateńczyków sprawiają, że Ateny są idealnym miejscem na całoroczne wyjazdy.

Wycieczka w minione wieki

Muzeum Akropolu /fot. Istock /archiwum GNTO

W centrum miasta trzykilometrowy deptak prowadzi do głównych stanowisk archeologicznych (park archeologiczny), odtwarzających w dużym stopniu dawny krajobraz. Wielką Promenadę wokół Akropolu można przemierzyć pieszo lub rowerem. Dla każdego turysty będzie to niezapomniana podróż przez historię.

Wycieczka rozpoczyna się w Świątyni Zeusa Olimpijskiego (VI w. p.n.e.), jednej z największych w starożytności, w pobliżu Łuku Hadriana (131 n.e.), który stanowi symboliczne wejście do miasta. Stamtąd idąc ulicą Dionysiou Areopaghitou, znajdziesz się w pobliżu Teatru Dionizosa (V w. p.n.e.), gdzie wystawiano większość dzieł Sofoklesa, Eurypidesa, Ajschylosa i Arystofanesa. Idąc dalej dotrzesz do ruin Asklepieonu (V w. p.n.e.) i Stoi Eumenesa (II w. p.n.e.), a stamtąd do Odeonu Heroda Attyka, który został zbudowany w 161 r. n.e. i jest obecnie miejscem, w którym odbywa się Athens Festival.

Nieopodal zlokalizowane jest wejście na świętą skałę Akropolu, miejsce, w którym znajdują się jedne z najważniejszych arcydzieł światowej architektury i sztuki. Najbardziej znanym z nich jest świątynia Partenon. Koniecznie zobaczyć trzeba też Propyleje, świątynię Ateny Nike i Erechtejon. Ponadto ze skały roztacza się zapierający dech w piersiach widok na miasto. Zaledwie 300 m od świętej skały Akropolu znajduje się imponujące Muzeum Akropolu, jedno z najważniejszych współczesnych dzieł architektury Aten. Jest wykonane ze stali, szkła i betonu i mieści 4 tys. bezcennych znalezisk i zabytków Akropolu.

Plaka/ fot. Istock /archiwum GNTO

Ateńskie dzielnice

Fundamentem historycznego centrum jest dzielnica Plaka, zamieszkana nieprzerwanie od starożytności. Spacerując labiryntami wąskich uliczek, wzdłuż których stoją domy i rezydencje, można odnieść wrażenie podróżowania wehikułem czasu. W okolicy Plaki zobaczymy wiele starożytnych zabytków, takich jak Pomnik Lizykratesa, Rzymską Agorę ze słynną Wieżą Wiatrów (I w. p.n.e.) i Bibliotekę Hadriana (132 r. n.e.), jak również kościoły, prawdziwe arcydzieła bizantyjskiej sztuki i architektury, a także zabytki z czasów okupacji osmańskiej. W okolicy znajduje się również kilka interesujących muzeów (m. in sztuki ludowej, sztuki dziecięcej, ludowych instrumentów muzycznych, jak również galeria sztuki Frysira). Jest tam także sporo malowniczych tawern, kawiarni, barów oraz sklepów z pamiątkami i tradycyjnymi greckimi produktami.

Kontynuując spacer z Plaki, dotrzesz do Monastiraki, charakterystycznej dzielnicy „starych” Aten, z wąskimi uliczkami i małymi budynkami, w których odbywa się tradycyjny miejski bazar (Yousouroum). Bardzo blisko jest obszar Psyri, tradycyjna dzielnica, która w ciągu ostatnich kilku lat przekształciła się w jedno z najważniejszych „centrów” nocnego życia miasta, z dziesiątkami restauracji, tawern, barów ouzo, klubów itp.

W sercu historycznego centrum znajduje się tradycyjna dzielnica handlowa z ponad 2500 wszelkiego rodzaju sklepami, która rozciąga się na ulice otaczające ulicę Ermou (najbardziej znaną ulicę handlową miasta). Bardzo blisko jest też ulica Athinas, gdzie koncentruje się handel artykułami spożywczymi. Ulica słynie też z m.in. neoklasycystycznych kamienic Ratusza i Targu Miejskiego.

W granicach centrum Aten znajdują się malownicze dzielnice Makriyianni, Ano Petralona, Theseion, Kerameikos, Metaxourgeio i Gazi z licznymi restauracjami, barami i kawiarniami. W rejonie Gazi zlokalizowane jest centrum wystawiennicze i kulturalne Technopolis (w zabudowaniach dawnej gazowni), zarządzane przez gminę Ateny.

Syntagma i Omonia to główne centralne place miasta. Dominującym punktem Placu Syntagma jest budynek greckiego parlamentu, a przed nim Pomnik Nieznanego Żołnierza, strzeżony przez Ewzonów w tradycyjnych strojach. Tuż za placem rozpościerają się piękne Ogrody Narodowe (40 akrów), na południe od których stoi imponująca rezydencja Zappeion. Stąd można skierować się w stronę Pałacu Prezydenckiego (1897), a następnie na stadion Panathenaikon (Kallimarmaro), gdzie w 1896 roku odbyły się pierwsze we współczesnej historii igrzyska olimpijskie.

Przy placu Omonia swój bieg zaczyna ulica Patision, ruchliwa aleja z ciekawymi budynkami, wśród których znajdują się neoklasycystyczne siedziby Politechniki i Narodowego Muzeum Archeologicznego, należącego do czołowych muzeów na świecie. W muzeum tym przechowuje się unikatowe skarby sztuki od epoki neolitu po okres rzymski. W pobliżu muzeum jest dzielnica Exarcheia, urocza i pełna życia okolica, miejsce spotkań i dom dla wielu studentów i artystów. Z Exarchii, przecinając dzielnicę Neapoli, można wspiąć się na zielone wzgórze Likawitos. Z jego szczytu rozpościera się widok na całe miasto.

Po drugiej stronie wzgórza znajduje się dzielnica Kolonaki, której granicą jest aleja Vassilissis Sophias, jedna z najbardziej okazałych ulic Aten z pięknymi budynkami i wieloma muzeami (Sztuki Cykladzkiej, Benaki, Bizantyjskie i Chrześcijańskie, Muzeum Wojny, Galeria Narodowa). W Kolonaki, uważanej za najbardziej „arystokratyczną” dzielnicę centrum Aten, gdzie znaleźć można wiele sklepów z luksusowymi markami i z gatunku haute couture, nowoczesne restauracje, bary i kawiarnie, a także warto wybrać się na spacer po centralnej ulicy z budynkami w stylu art déco, secesyjnym i międzywojennym.

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej

Źródło: www.visitgreece.gr