Reklama

Reklama

piątek, 11 lipiec 2014 14:01

Celtowie wracają na słowacki Liptów

Napisane przez AG

W sobotę, 12. Lipca 2014 roku archeologiczny skansen Havránok nad sztucznym jeziorem Liptovska Mara zapełni się wojownikami celtyckimi. Będzie to świetna okazja do uzupełnienia programu pobytu na przykład w pobliskiej Tatralandii.

Tegoroczna impreza pod nazwą Havranok 2014 zaoferuje gościom podróż do przeszłości w czterech odsłonach.
Karol Dzuriak od Liptowskiego muzeum powiedział: "Przybliżymy odwiedzającym historię okolicy, od epoki żelaza, kiedy powstała tu pierwsza osada, do lat 70. XV wieku, kiedy był tu, trzeci już w historii zamek."

Odwiedzający skansen Havranok obejrzą między innymi wyroby sprzed dwóch tysięcy lat (tkackie, ceramiczne, kamienne) oraz pokaz składania ofiar bóstwom.

Dyrektor Muzeum Liptów w Ruzomberku, Martin Krupa skomentował: "Udziału Celtów w historii tych ziem nie da się przecenić. Pozostawili tu, nad Liptowską Marą stałe ślady. Skansen Havranok jest bardzo ważnym miejscem dla historii Słowacji, możemy tu obejrzeć kilka rozdziałów przeszłości, od czasów rzymskich do średniowiecza. Miejsce to od lat istnieje w legendach i było zawsze uważane przez ludzi, jako tajemnicze. Teraz ta sława z pewnością przyciągnie turystów. Nic dziwnego, że pośród wielu skarbów Liptowa, Havranok może uchodzić za wyjątkową perłę."

Impreza w skansenie rozpocznie się już o godzinie 11.00. Kolejne grupy mogą wchodzić o 14.00, 16.00 i 18.00. Przewidziane są m.in. pokazy walk, rekonstrukcja bitwy o wzgórze zamkowe, a więc nie wykluczone, że poleje się krew wojowników.