Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

czwartek, 24 kwiecień 2014 22:02

Macedonia nieodkryta przez Polaków

Napisane przez AG
Monastyr św. Jovana Kaneo nad jeziorem Ochrydzkim Monastyr św. Jovana Kaneo nad jeziorem Ochrydzkim archiwum macedonia-timeless.com

O 100 proc. więcej polskich turystów, w porównaniu z rokiem poprzednim, odwiedziło Macedonię w roku 2013. Jednak było ich tylko 15 tysięcy, ten mały kraj, o powierzchni zaledwie 25 713 kilometrów kwadratowych wciąż czeka na "odkrycie" przez Polaków.

Niestety, Polska nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Macedonią, można latać z przesiadką w Wiedniu lub Belgradzie.
kilka polskich biur organizuje wycieczki objazdowe po tym kraju, najczęściej łączone są one ze zwiedzaniem Czarnogóry, Chorwacji lub Albanii. Polscy turyści spędzają najczęściej w Macedonii 3 noclegi.

Ljupco Mihalovski z warszawskiego biura Przedstawicielstwa Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu przy ambasadzie Macedonii, powiedział: "Zaletą Macedonii jest różnorodność oferty, przenikanie kultur. Mamy w kraju ponad 950 cerkwi i monastyrów, ponad 22,5 tys. ikon, trzy parki narodowe, mamy 43 jeziora, z najsłynniejszym jeziorem Ochrydzkim, doskonałą kuchnię i wina."

Atutem cenionym przez turystów są ceny - noclegi w pensjonatach można znaleźć już za 6-10 euro, obiad kosztuje już od 5 euro.
Macedonię bardzo chętnie odwiedzają Holendrzy, najczęściej spędzają tutaj 7-14 dni, duża grupę stanowią także Niemcy, Rosjanie, Finowie, Serbowie. Oprócz klasztorów i monastyrów, chrześcijanie chętnie odwiedzają muzeum Matki Teresy z Kalkuty w Skopje, gdzie się urodziła. Grecy najchętniej odwiedzają tutejsze kasyna gry, Turcy chętnie zaglądają do muzeum Ataturka w Bitoli. Twórca nowoczesnej Turcji spędził tu dzieciństwo, chodził do szkół, ukończył wyższą szkołę wojskową, przeżył swoją wielką miłość.
Oprócz wspomnianego jeziora Ochrydzkiego dużym powodzeniem cieszy się okręg winiarski Tikves.
Mimo, że w kraju istnieją cztery ośrodki narciarskie, to oczywiście nie przyciągają one zbyt wielu gości zagranicznych, ok. 90 proc. turystów przyjeżdża tutaj w sezonie letnim.
Macedonia reklamuje się jako "kraj przygody". Turyści mają możliwości uprawiania wielu rodzajów turystyki aktywnej. Najpopularniejszym regionem do tego typu wypoczynku jest kanion Matka.
Dużą cześć gości przyjeżdża tutaj, by cieszyć się wspomnianą kuchnią, poznać tradycję, uczestniczyć w plenerowych imprezach. Najsłynniejszą z nich jest mający wieloletnią tradycję festiwal wina - Tikeskigrozdaber.
Macedonii zależy na polskich turystach, stuprocentowy wzrost liczby turystów z naszego kraju musi cieszyć, ale liczba ich może z pewnością rosnąc w podobny sposób każdego roku. Potrzebna jest jednak bardziej agresywna promocja, współpraca z polskimi biurami podróży. Ta ostatnia już się zaczeła - organizatorem prezentacji Macedonii dla dziennikarzy byłą Polska Izba Turystyki.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.