Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

wtorek, 16 styczeń 2018 14:15

Od siedmiu lat nie było tak dobrze w turystyce

Napisane przez
Od siedmiu lat nie było tak dobrze w turystyce pixabay

Liczba międzynarodowych podróży w 2017 roku osiągnęła rekordową wysokość 1,32 mld, czyli o 7 proc. więcej niż w 2016.

Jak zaznacza w swoim raporcie Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), liczba podróżnych udających się na wyjazd z co najmniej jednym noclegiem była najwyższa od siedmiu lat. Co więcej, ten trend ma się utrzymać w roku 2018. Spodziewana stopa wzrostu wynosi 4-5 proc.

Odbicie po kryzysie

W swoim raporcie UNWTO opiera się na danych otrzymanych z poszczególnych krajów świata. Szacując na tej podstawie, organizacja podaje, że w roku 2017 wzrost liczby podróżnych wyniósł aż 7 proc., co znacznie przewyższa stały trend wzrostów utrzymujących się przez ostatnie lata na poziomie ok. 4 proc. Takiej dynamiki nie widzieliśmy w turystyce od 2010 roku.

Jak zauważają eksperci UNWTO, w 2017 r. wiele kierunków turystycznych odbiło się po kryzysach, z którymi mieliśmy do czynienia w latach poprzednich. Turystyce pomógł też wzrost gospodarczy oraz duży popyt ze strony tradycyjnych oraz rozwijających się rynków. Zauważają, że o wiele więcej pieniędzy wydali na podróże Brazylijczycy i Rosjanie.

Miniony rok był wyjątkowo udany dla turystyki na Starym Kontynencie, a dynamika wzrostu przewyższała nawet tę światową. Z 671 mln przyjazdów Europa osiągnęła wzrost na poziomie 8 proc. Cieszy to tym bardziej, że na początku tego dziesięciolecia nasz kontynent pozostawał pod względem dynamiki mocno w tyle za „azjatyckimi tygrysami” i krajami Ameryki Południowej. Prognozowano wtedy, że turystyka w Europie będzie pomału wytracać swą dynamikę rozwoju i ustępować miejsca nowo rozwijającym się kierunkom.

Europa z największym wzrostem

Europa zawdzięcza te wzrosty przede wszystkim krajom położonym na południu i na wybrzeżu Morza Śródziemnego (wzrost o 13 proc.). Kraje te faktycznie mogą mówić o udanym sezonie, do czego przyczyniła się mniej stabilna sytuacja w krajach Afryki Północnej i odpływ turystów europejskich do destynacji uważanych za bardziej bezpieczne. Mocny, choć nie tak imponujący wzrost zanotowano w Europie Zachodniej (7 proc.), Północnej i Wschodniej (w obu przypadkach 5 proc.).

Tymczasem wzrost w regionie Azji i Pacyfiku wynosił 6 proc., jednak liczba podróżnych była dwa razy niższa niż w Europie – wynosiła 324 mln. Najwyższą dynamikę wzrostu obserwowaliśmy w rejonie Azji Południowej (10 proc.) i Południowo-Wschodniej (8 proc.).

Afryka odrabia straty

Z kolei Afryka odbiła się po kryzysie w 2016 I skończyła rok 2017 z dynamiką wzrostu na poziomie 8 proc., co w liczbach bezwzględnych oznacza 62 mln. Co prawda z powodu turystycznej zapaści Afryka Północna, odpowiedzialna za wzrosty na poziomi 13 proc., startowała z niskiej bazy, ale widać wyraźnie, że region ten nadrabia straty. 

Niezbyt wielki wzrost zanotowały oba kontynenty amerykańskie (3 proc.), jest to jednak wynik zbiorczy. Turystyka w Ameryce Południowej wzrosła o 7 proc. Niezłe wyniki miała też Ameryka Środkowa i Karaiby (po 4 proc.), które wyraźnie odzyskują turystów po kryzysie wywołanym przez huragany Irma i Maria. Wzrosty w Ameryce Północnej wynosiły ok. 2 proc., przy czym w dół ciągną Stany Zjednoczone, w górę zaś – Kanada i Meksyk.

Te dobre wyniki mają się – według prognoz – utrzymać w 2018 roku, choć dynamika wzrostu ma być nieco niższa. Obserwując bieżące trendy, UNWTO przewiduje, że utrzyma się ona na poziomie 4-5 proc., czyli nieco ponad 3,8 proc. wynikającego z długoterminowej prognozy dla lat 2010-2020. 

 

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.